Pobyt v kryokomore posilňuje zdravie aj lieči

Kryocentrum navštevujú deti od troch rokov až po ľudí vo vysokom veku. Pobyt v kryokomore dokáže liečiť aj posilniť zdravie. Pre TASR to uviedol priekopník kryoterapie na Slovensku Ernest Caban. "Je to seriózna preventívna a podporná liečebná metóda, vynikajúca aj pre regeneráciu a rehabilitáciu športovcov. V Európe je známa viac ako tridsať rokov," spresnil. Účinky liečby chladom poznali už egyptskí lekári. Používala sa pri zmierňovaní opuchov, bolestí a intenzity krvácania. Ku krajinám s najväčším počtom jej priaznivcov patrí v súčasnosti Japonsko, Nemecko a Poľsko. "V niektorých štátoch Európy je zaradená v liečebnom poriadku a hradená zdravotnou poisťovňou, čím je uznaná ako oficiálna liečebná metóda," dodal.

Kryoterapia je podľa odborníka najideálnejšia ako prevencia a tá je rozhodne lepšia ako následná liečba. Ľudia, ktorí raz skúsili kryozákroky, sa opakovane do kryokomory vracajú. "Pri anonymnom prieskume, ktorí sme robili formou dotazníka, sa 86 percent klientov vyjadrilo pozitívne. Väčšinou šlo o chorých ľudí, ktorí hľadajú všetky cesty ako sa zbaviť bolesti. A kryoterapia je jeden z prostriedkov na to určených," konštatoval. Pokiaľ mnohých extrémna mínusová teplota ľaká, vďaka minimálnej vlhkosti vzduchu je v kryokomore teplota mínus 120 stupňov Celzia príjemnejšia ako mínus dvadsať vonku. Pobyt v kryokomore pomáha zdravým ľuďom, ale odporúča sa aj pri zápalových ochoreniach pohybového aparátu, degeneratívnych ochoreniach kĺbov a chrbtice, dne, osteoporóze, detskej mozgovej obrne, pri zmenách svalov a kĺbov po úrazoch a pod. Kontraindikácie predstavujú zvýšený krvný tlak, klaustrofóbia, málokrvnosť, choroby štítnej žľazy, onkologické ochorenia, tehotnosť, kardiovaskulárne poruchy, astma a vážne ochorenia pľúc.

"Do kryokomory vchádzate v trenírkach, podkolienkach a drevákoch, u žien aj v tričku, ktoré sa dajú v kryocentre zapožičať. K úboru patria palčiaky, čelenka na uši a dýchacia maska na ústa," vysvetlil Caban s tým, že najskôr vstupujeme do adaptačnej miestnosti, v ktorej je teplota mínus 60 stupňov Celzia a potom sa prechádza do terapeutickej komory, kde je mínus 120 stupňov Celzia, kde by sme mali vydržať dve-tri minúty. Chodí sa v nej dokola - raz na jednu, raz na druhú stranu, aby sa nám nezakrútila hlava. Po opustení kryokomory nasleduje pätnásťminútové cvičenie na stacionárnom bicykli alebo steperi. Pri pobyte v kryokomore sa ľudská bunka vplyvom chladu sploští ako špongia, vyvrhne zo seba všetky škodliviny. "Pri následnom cvičení sa bunka zväčšuje až štvornásobne, zvyšuje sa prietok krvnej plazmy, ktorá so sebou prináša výživné látky, bunka sa tak regeneruje," spresnil. Upozornil, že sa zlepšuje krvný obeh, ale aj nálada človeka.

K účinkom celotelovej terapie patrí celkové prekrvenie tela, výrazné zlepšenie metabolizmu tkanív, rýchlejšie hojenie zranení a odstraňovanie zápalov, subjektívne pocity bezbolestnosti, uvoľnenie svalového napätia, výrazné pôsobenie na psychiku a procesy myslenia, podpora imunitného systému. Na liečenie a rehabilitáciu najbolestivejších partií tela sa používa aj lokálna kryoterapia, ktorú sprostredkúva špeciálny prístroj využívajúci na chladenie identické médium ako v kryokomore, teda tekutý vzduch v plynnej forme. Teplotou mínus 164 stupňov Celzia sa na postihnuté miesto pôsobí približne tri minúty. Lokálnu kryoterapiu možno kombinovať s celkovou kryoterapiou, dodáva priekopník tejto metódy na Slovensku. Pre bežného človeka odporúčajú odborníci bez prerušenia desať vstupov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: