ZHR je za zákaz fajčenia v priestoroch, kde sa podávajú jedlá a nápoje

Úplný zákaz fajčenia v priestoroch spoločného stravovania podporuje aj Zväz hotelov a reštaurácií (ZHR) SR. Ako pre TASR uviedol generálny sekretár zväzu Pavol Kašuba, vládny návrh, podľa ktorého by mali byť fajčiarske a nefajčiarske časti stavebne oddelené, nepovažuje zväz za dobré riešenie. "Investičná náročnosť takýchto riešení je dosť veľká," konštatoval. Okrem toho je podľa jeho slov otázne, či by si takéto riešenie nevyžadovalo aj ďalšie opravy v odsávaní a vzduchotechnike.

Kašuba pripustil, že v prípade úplného zákazu fajčenia by možno niektorým zariadeniam klesli tržby. "Možno v počiatočnom štádiu by bol nejaký pokles, ale nemyslíme si, že by bol nejako výrazne dramatický. Aj vzhľadom na trendy, ktoré sú vo svete, by sa to postupne v týchto zariadeniach, ktoré by mali zo začiatku pokles, vyrovnalo," dodal. Naopak pripustil, že úplný zákaz fajčenia by do barov a reštaurácií mohol prilákať viac nefajčiarov, čím by sa zdvihli aj tržby. "Z fajčiarov by možno mnohí prestali fajčiť. Respektíve by si fajčiari určite našli spôsob, ako sa vyrovnať s tým, keby nemohli v prevádzkach fajčiť," uviedol.

Zabezpečiť ochranu nefajčiarov, zníženie ponuky tabakových výrobkov a zlepšiť kontrolu fajčenia má na Slovensku novela zákona o ochrane nefajčiarov. Plénum Národnej rady SR o nej bude hlasovať na pokračujúcej 32. schôdzi parlamentu v utorok (17. februára). Poslanci sa budú zaoberať aj pozmeňujúcim návrhom Tatiany Rosovej (SDKÚ-DS), ktorá navrhuje zaviesť úplný zákaz fajčenia vo všetkých zariadeniach spoločného stravovania. Ministerstvo zdravotníctva pôvodne zamýšľalo neudeliť úplný zákaz fajčenia pre tieto zariadenia v prípade, ak by mali stavebne oddelené časti pre fajčiarov a nefajčiarov. Od ostatného priestoru majú byť stavebne oddelené, majú zaberať minimálne polovicu z rozlohy zariadenia a budú musieť byť umiestnené pri vstupe do zariadenia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: