Test na okultné krvácanie môže odhaliť skryté ochorenie včas

Rakovina hrubého čreva a konečníka, teda kolorektálny karcinóm (KRK), si na Slovensku vyžiada ročne približne 1700 úmrtí, diagnostikovaných je približne 2800 nových prípadov. Ochorenie sa dá zistiť už v rannom štádiu pomocou jednoduchého testu na tzv. okultné (skryté) krvácanie. Zdravotné poisťovne uhrádzajú toto vyšetrenie v zmysle zákona, v rámci preventívnej prehliadky u všeobecného lekára pre dospelých, poistencom nad 50 rokov a poistencom s pozitívnou rodinnou anamnézou karcinómu hrubého čreva a konečníka. KRK vzniká transformáciou polypu sliznice konečníka. Tento proces sa dá však včas odhaliť a to práve vďaka preventívnym vyšetreniam. Prevenciou je aj zmena životosprávy, najmä strava bohatá na vlákninu a chudobnejšia na živočíšne tuky.

Počiatočné štádiá ochorenia sa neprejavujú vôbec, alebo len málo, prerušovane a striedavo. Medzi najčastejšie príznaky patrí zmena pravidelnosti stolice, hnačka alebo zápcha, veľmi tmavé zafarbenie stolice, prítomnosť krvi v stolici či nebolestivé krvácanie z konečníka, svrbenie, podráždenie a opuch. K tomu sa môže pridať pocit, že črevo sa úplne nevyprázdňuje, neúmyselná strata hmotnosti, nechuť do jedla či zvýšená únava. Presnú príčinu vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka sa zatiaľ nepodarilo odhaliť, no sú známe faktory, ktoré riziko ochorenia zvyšujú. Je to najmä ochorenie v rodine, vyšší vek - riziko rastie najmä po päťdesiatke, i keď niekedy choroba napadne aj mladých ľudí. Rizikovým faktorom sú aj iné ochorenia hrubého čreva a konečníka, obezita, stravovanie a životný štýl. Riziko ochorenia zvyšuje strava bohatá na tuky a chudobná na vlákninu, pitie alkoholu, fajčenie, stres a sedavý spôsob života.

Výskyt rakoviny hrubého čreva a konečníka neustále rastie. Každoročne zomiera na KRK 200.000 Európanov, čo sú asi dve tretiny všetkých pacientov s touto diagnózou. Dnes sa jej už dá vo väčšine prípadov zabrániť a úspešne ju liečiť, pokiaľ sa odhalí včas. Podmienkou liečby je aj prekonanie pocitu hanby. Keďže sa ochorenie týka intímnych častí tela a vylučovania, väčšina ľudí sa hanbí rozprávať o ňom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: