Británia: Nezávislé vyšetrovanie škandálu s nakazenou krvou ukázalo chyby vlády

Vyšetrovanie britského škandálu s nakazenou krvou, ktorá zapríčinila smrť približne 2000 ľudí, dnes vyústilo do kritiky "váhavosti" vlády a úradov. Tisícky ľudí trpiacich hemofíliou sa v 70., 80. a 90. rokoch 20. storočia nakazili hepatitítou C a vírusom HIV v dôsledku transfúzií krvi prostredníctvom systému štátneho zdravotníctva (National Health Service - NHS). Pre nedostatok krvných konzerv v Británii NHS nakúpila väčšinu svojich zásob od dodávateľov zo Spojených štátov, kde darcovia vrátane väzňov a ďalších rizikových skupín dostávali za darovanie krvi peniaze.

Lord Peter Archer, ktorý nezávislé vyšetrovanie viedol, označil celý prípad za "strašnú ľudskú tragédiu". Vyšetrovanie preukázalo, že ministri mali konať skôr a pokúsiť sa o sebestačnosť britských dodávateľov krvných produktov, aby sa nemuseli spoliehať na dovoz. Vyšetrovacia komisia zároveň vyzvala na poskytnutie kompenzácií postihnutým. "Nedostatočné opatrenia na zabezpečenie národnej sebestačnosti s cieľom vyhnúť sa používaniu vysoko rizikových krvných produktov zo zahraničia mali katastrofické následky," uvádza sa v správe vyšetrovacej komisie. "Ak by k dosiahnutiu sebestačnosti došlo skôr, rozsah katastrofy by bol podstatne nižší," konštatuje sa v správe.

V 70. a začiatkom 80. rokov sa hepatitítou C nakazilo približne 4670 hemofilikov a vírusom HIV ďalších 1200 v rokoch 1980-1990, uvádza sa v správe. Britské ministerstvo zdravotníctva považuje vyšetrovanie za "zbytočné" a odmietlo poskytnúť svedkov pre verejné vypočutie. Rezort zdravotníctva dnes v reakcii na zverejnenie správy uviedol, že "veľmi ľutuje" ľudí, ktorí sa nakazili z kontaminovaných krvných produktov. Mnoho obetí sa však na vládu stále hnevá. "Neverím, že vláda by niečo skutočne urobila. Nemyslím si, že tak urobia teraz, po tom, ako sa problému 25-30 rokov vyhýbali," uviedol 40-ročný Robert Hodgkins, ktorý trpí hemofíliou a z kontaminovaných krvných konzerv sa nakazil vírusom HIV.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: