Pre zdravý spánok a chrbticu sú lepšie tvrdšie matrace

Čím tvrdší matrac, tým lepšie. To je základné pravidlo, ktoré platí pre chrbticu zdravého človeka, ak chce mať zdravý spánok. Pre TASR to uviedla fyzioterapeutka Lucia Merceková.

"Prvou podmienkou na zdravý a príjemný spánok je anatomicky správna podpora tela. To znamená, že pri ležaní je chrbtica vo všetkých polohách podopieraná v prirodzene vyvinutom tvare," vysvetlila. Mäkšie matrace sa podľa nej odporúčajú len pri niektorých zdravotných ťažkostiach, napr. pri problémoch chrbtice kombinovaných s artrózou bedrových kĺbov. Zo širokej ponuky matracov z rôznych materiálov, od peny, kokosového vlákna až po ťaviu srsť, by sme sa mali podľa odborníčky vyhýbať strunovým, v ktorých po čase struny stratia pružnosť a sú pre chrbticu nevhodné. "Deti môžu mať aj mäkšie matrace, ale pri dospievaní im ich treba rozhodne vymeniť," upozornila Merceková. Voľba matraca u dospelého človeka sa má riadiť jeho hmotnosťou a zdravotnými problémami.

Potreby ľudí pri spánku sú individuálne, ale odborníci z oblasti fyzioterapie neodporúčajú spať na bruchu. "Pre chrbticu je to pozícia absolútne nevhodná, nielen pre krčnú, ale aj jej driekovú časť. Odporúčame spánok buď na boku alebo na chrbte," konštatovala odborníčka. Ak spí človek v polohe naboku, potrebuje priestor pod hlavou vypodložiť tak, aby bola hlava v predĺžení tela. Najlepšia poloha pre chrbticu je podľa odborníčky vtedy, keď pri nákresoch tela v ľahu vidíme, že prebieha vodorovne s podložkou alebo so zemou. "Pri spaní na chrbte je zasa dôležité, aby sme si pod hlavu nepodkladali vysoké vankúše, pretože hlavu vytláčame do predsunutia a tým si na chrbte budujeme akýsi 'hrb' alebo presunuté držanie hlavy, ktoré v konečnom dôsledku spôsobuje bolesť," upozornila.

Ako podušku odporúča anatomicky tvarované vankúše. Aj tu však podľa jej slov treba rešpektovať individuálne danosti každého človeka. "Tvarovanie je ideálne, pokiaľ človek spáva na boku, ale ak spáva na chrbte, je už vyplnenie pod hlavou pomerne vysoké. Na zdravé spanie sú pod hlavu vhodné podušky z materiálov, ktoré sa prispôsobujú tlaku a teplote človeka," dodala. Aby sme sa počas spánku naozaj zregenerovali a nevstávali dolámaní a unavení, treba rešpektovať prirodzený tvar chrbtice. "Ak sa na ňu pozrieme v bočnom pohľade v stoji zistíme, že má svoje zakrivenia a tie by sme mali rešpektovať aj pri polohe v spánku. V polohe na boku je ideálne vypodložiť hlavu a v polohe na chrbte treba vypodložiť skôr šiju, aby mohla zrelaxovať a nenamáhala sa ešte aj v spánku," spresnila Merceková. Podkladom pre matrac je na posteli rošt, ktorého formu treba prispôsobiť kvalite matraca. Lamelový rošt, ktorého súčasti sú napružené smerom hore, vyžaduje tvrdý matrac. "Mäkší matrac sa zasa vhodne dopĺňa s pevným dreveným roštom bez pruženia," uzavrela fyzioterapeutka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: