Pomoc antioxidantov na zachovanie zdravia

Pomoc antioxidantov na zachovanie zdravia
Zdroj: bigstockphoto.com

Naše storočie je vyhlásené za storočie boja proti radikálom. Táto iniciatíva vzišla na základe poznatkov o existencii priameho súvisu medzi výskytom veľkého počtucivilizačných chorôb zapríčinených z nadmernej tvorby voľných radikálov a zníženým stavom ich odstraňovania v organizme.

Konzumný spôsob života – blahobyt – spôsobil, že človek uprednostňuje to, čo mu chutí a nie to, čo mu je na osoh. V prírode však existuje určitý rovnovážny stav, ktorý treba vždy zachovať. Ak sa naruší a rovnováha sa vychýli v prospech negatívnych činiteľov, akými sú napríklad zdroje voľných radikálov (nezdravý životný štýl, prejedanie sa, fajčenie, drogy, alkoholizmus, žiarenie, znečistené vonkajšie prostredie a pod.), tak potom nemôžeme očakávať nič pozitívne pre naše zdravie.

Všetky doterajšie skúsenosti, vedecké výskumy, štatistiky, osvedčené pozorovania to plne a trvalo potvrdzujú.  Treba si uvedomiť, že obranné sily organizmu nie sú nekonečné, nevyčerpateľné. Keď preexponujeme pôsobenie škodlivín, časom príde „vyúčtovanie aj s krutými  úrokmi“ v podobe veľkého utrpenia či predčasnej smrti! Ako sa tomu vyhnúť? Žime tak, aby vždy boli v prevahe obranné sily nášho organizmu, čo môžeme docieliť aj pomocou antioxidantov.

Čo sú antioxidanty

Existujú v rôznych formách. Vitamíny A, C, E, betakarotén, stopový prvok selén, mastné kyseliny s antioxidačnou vlastnosťou spolu s flavonoidmi vytvárajú prírodnú obrannú líniu. Prirodzeným a ľahko dostupným zdrojom antioxidantov je strava bohatá na čerstvú zeleninu a ovocie. Podľa viacerých vedeckých štúdií už ich päť porcií denne dokáže znížiť potenciál vzniku ochorení najmenej o 25 %. Navyše stravou bohatou na antioxidanty sa výrazne posilňuje imunitný systém, a tým aj celková obranyschopnosť organizmu. Okrem nich existujú ďalšie stovky antioxidantov, ktoré sa používajú v priemysle, v lekárstve a v potravinárstve, ako napríklad látky prítomné v margaríne zabraňujúce jeho žltnutiu.

Prečo sú antioxidanty dôležité

Voľné radikály napadnú každú  bunku nášho tela asi 10 000- krát za deň. Tento fakt potvrdzuje, akú významnú ochrannú funkciu majú antioxidanty. „Lapajú“ voľné radikály, neutralizujú ich tak, že zamedzujú proces oxidácie. Výborným príkladom ochranného účinku antioxidantov je jednoduchý „kuchynský“ príklad. V ňom možno porovnať oxidáciu (starnutie) k hnednutiu jablka či banánu. Určite ste už pozorovali, že ak ovocie po prekrojení hneď nezjete a necháte stáť len tak na vzduchu, začne jeho povrch pomaly hnednúť. Zapríčiňujú to oxidačné procesy vyvolané voľnými radikálmi. Ale ak rozkrojený kúsok jablka alebo banánu pokvapkáme citrónovou šťavou, dužina ostane biela. Vitamín C, ktorý sa nachádza v citrónovej šťave, pôsobí ako antioxidant a pôsobí proti deštruktívnym účinkom oxidácie.

Ako sa chrániť

Ak denne zjeme 400 až 600 g čerstvého ovocia a zeleniny, urobíme už veľa pre naše zdravie. Od jablka po cibuľu sú takmer všetky druhy ovocia a zeleniny bohaté na bioaktívne rastlinné látky. V prvej línii v boji proti voľným radikálom stoja flavonoidy, a tieto sa bohato vyskytujú v červenej kapuste, v brokolici, v červenom hrozne, v zelenom čaji, v ružovom grepe, v horkej čokoláde 70 % kakaa alebo v červenom víne.

Kartenoidy patria medzi veľmi dôležité vychytávače voľných radikálov a predovšetkým sa vo veľkej miere vyskytujú v červeno-žltom ovocí a zelenine. Nezabúdajme však súčasne konzumovať zopár kvapiek tuku, nevyhnutných pri ich metabolizme. Najvhodnejšie sú rastlinné oleje, ktoré sú navyše bohaté na vitamín E. Ide o ďalšieho strážcu nášho tela. Všade tam, kde chýba vitamín E sa tuk rozkladá. Keď je naša strava veľmi chudobná na vitamín E, zožltne tuk v našich telových bunkách rovnako ako maslo vystavené na slnku.Typickými znakmi jeho nedostatku sú takzvané starecké tmavohnedé škvrny na rukách.

Selén je stopový prvok s nezastupiteľnou funkciou. Spolu s vitamínom E sa v biologických procesoch vzájomne doplňujú. Najdostupnejší je pre nás v morských rybách, kukurici, droždí, hríboch, v sezame a v cesnaku.

Vitamín C je ďalší významný antioxidant. V rastlinách sa nachádza trvalo v kombinácii s flavonoidmi, ktoré ho chránia pred predčasným poškodením a môžu tak jeho účinnosť zvyšovať. Preto, kto zje celý citrón vrátane jeho dužiny, dosiahne dvadsaťkrát vyšší účinok vitamínu C, ako keby vypil len šťavu.

Aby sme telové bunky zabezpečili rovnomerným prísunom, je vhodné si počas dňa potraviny bohaté na tento vitamín (čerstvé ovocie, šaláty a zelenina) rozdeliť na niekoľko dávok. Nedajme sa však zviesť k sebaklamu a mylnému záveru, že stačí zvýšená konzumácia antioxidantov, a tým sa preventívne vyhneme problémom, chorobám. V prvom rade sa musíme dôsledne vyhýbať voľným radikálom, faktorom, škodlivinám, ktoré k ich vzniku vedú, ktoré ich vyvolávajú. Nespoliehajme sa len na antioxidanty, že za nás všetko vyriešia. Ich konzumáciu chápme len ako pomoc nášmu organizmu na zdolanie voľných radikálov! V teste zdravia môžete nájsť odpoveď, či vaša strava obsahuje dostatok antioxidantov.

Autor článku: Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.

Dátum zverejnenia: