Stredoslovenský kardioústav sa dočkal modernizácie

Po šiestich rokoch existencie sa dočkal Stredoslovenský ústav srdcovo-cievnych chorôb (SÚSCCH) v Banskej Bystrici nových a zrekonštruovaných priestorov. Za účasti ministra zdravotníctva SR Richarda Rašiho v bývalom starom nemocničnom areáli dnes slávnostne odovzdali do užívania jedno z najmodernejších centier na diagnostikovanie a liečenie srdcovo-cievnych ochorení na Slovensku.

Ako povedal minister Raši, výskyt srdcovo-cievnych ochorení je v celosvetovom meradle taký vysoký, že je nutné aj na Slovensku investovať veľké prostriedky do kardioústavov. "Aj preto sa po pracovisku v národnom ústave otvára banskobystrický ústav a o tri mesiace sa aj Východoslovenský ústav srdcovo-cievnych chorôb presťahuje do nových priestorov," dodal Raši. Prebudovanie starého nemocničného areálu na špičkové kardiopracovisko si vyžiadalo v uplynulých dvoch rokoch finančné náklady v objeme okolo 27 miliónov eur (približne 847 miliónov Sk). Ako potvrdil pre TASR generálny riaditeľ ústavu Peter Mečiar, nové priestory vybavené špičkovou technikou v sume 3,32 milióna eur (približne 100 miliónov korún) umožnia zvýšiť kvalitu aj kvantitu poskytovaných zdravotníckych služieb. "Rozšíril sa počet lôžok na 126, počet operačných sál aj pracovísk, čiže čakateľské zoznamy, ktoré máme na operačné zákroky, sa zredukujú," doplnil informácie uznávaný kardiológ, ktorý tiež konkretizoval, že doteraz mali v evidencii takmer tisíc čakateľov a pacienti na bajpas alebo operáciu chlopní museli čakať niekedy aj takmer rok, čo sa výraznejšie zmení. Ako zatiaľ jediné zdravotnícke pracovisko na Slovensku má banskobystrický ústav vybudovaný na streche budovy helioport, ktorý umožňuje výrazne skrátiť čas transportu pacienta v akútnych prípadoch.

Špičkové pracoviská ústavu s takmer 200 zamestnancami, z nich je 35 lekárov, začali prijímať prvých pacientov už začiatkom tohto týždňa a do dnešného dňa je kapacita ústavu vyťažená na takmer 90 percent. Banskobystrický SÚSCCH je jedným z troch špecializovaných ústavov na Slovensku na liečbu srdcovo-cievnych ochorení. Jeho predchodcom bolo kardiocentrum, ktoré vzniklo v Rooseveltovej nemocnici v januári 1993. O desať rokov neskôr sa od nej odčlenil SÚSCCH ako príspevková organizácia. Tá sa v roku 2006 pretransformovala na akciovú spoločnosť, ktorej 100-percentným vlastníkom je štát.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: