korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Pacienti s chronickým ochorením obličiek sú ohrození anémiou

Približne 500 Slovákov v súčasnosti čaká na transplantáciu obličky, pričom ročne sa ich na Slovensku vykoná okolo 150. Podľa hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre nefrológiu Martina Demeša je práve transplantácia optimálnou liečbou pri zlyhaní obličiek a túžbou väčšiny pacientov v dialyzačnej liečbe. "Transplantácia obličky odstráni väčšinu problémov dialyzovaného pacienta," konštatoval pre TASR.

Na dialýzu sú odkázaní ľudia trpiaci posledným štádiom chronického ochorenia obličiek (CKD). "Je to vtedy, keď funkcia jeho obličiek je natoľko znížená, že medikamentózna liečba, diétne a režimové opatrenia nedokážu udržať jeho telo vo vyrovnanom stave a dochádza ku stavu, ktorý by ohrozoval životné funkcie," vysvetlil Demeš. Choroba je pomalá a postupná a pacient sa adaptuje na chorobné stavy, ktoré by pri rýchlych zmenách zaznamenal rýchlo.

"Niekedy prichádza so svojím problémom, ako napríklad so slabosťou, k lekárovi a ten zistí, že už má obličky zlyhané," vysvetlil Demeš. V tomto prípade je slabosť príznakom obličkovej málokrvnosti. Pacient je ihneď zaraďovaný do dialyzačnej liečby. "Je to kategória tzv. pacientov 'z ulice'. Takýchto pacientov je asi 20 percent zo všetkých novozaradených do pravidelnej dialyzačnej liečby," dodal. Sú však aj pacienti, ktorí nemôžu byť transplantovaní z medicínskeho hľadiska či pre ich vlastný nesúhlas. "Tí pokračujú v dialyzačnej liečbe, ktorá je doživotná," uviedol Demeš. CKD je nezvratný stav a má päť základných štádií. Posledné charakterizuje zlyhanie obličiek, pričom priebeh ochorenia je individuálny. U niekoho môže trvať roky až desaťročia, u iného iba mesiace. Príznaky a pridružené ochorenia sa prejavujú najčastejšie až v treťom a vyšších štádiách. "Medzi najznámejšie patrí porucha močenia, najskôr vyšší výdaj moču – kompenzačná polyúria a následne postupné ubúdanie množstva moču. Znížením množstva moču sa v tele hromadia odpadové látky, ktoré telo môžu postupne intoxikovať, ale tiež tekutina, ktorá je zodpovedná za opúchanie a prípadne vysoký krvný tlak," vysvetlil Demeš. Pacienti s týmto ochorením často trpia málokrvnosťou, obličkovou kostnou chorobou či obličkovou hypertenziou - teda vysokým krvným tlakom.

"V zdravej obličke sa tvorí erytropoetín (EPO), ktorého úlohou je podporovať krvotvorbu – erytropoézu. Ak sa zníži počet buniek v obličke, ktoré produkujú EPO, jeho hladina poklesne. Z toho rezultuje menej podnetov na krvotvorbu, produkuje sa menej červených krviniek, než organizmus potrebuje a vzniká málokrvnosť obličkového pôvodu," vysvetľuje Demeš vznik anémie. Ako však dodal, vždy je treba vylúčiť aj iný možný pôvod málokrvnosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: