Odhaduje sa, že každý desiaty dospelý človek vo svete trpí určitou formou poškodenia funkcie obličiek. "Až 90 percent ľudí o tom nevie," upozornila prezidentka Slovenskej nefrologickej spoločnosti Viera Spustová s tým, že ochorenie tohto orgánu sa vyvíja nepozorovane a nebolí. Na potrebu prevencie chce preto upozorniť dnešný Svetový deň obličiek, v rámci ktorého sa budú v nákupných centrách po celom Slovensku rozdávať informačné letáky a merať tlak krvi. Práve vysoký krvný tlak spolu s cukrovkou patria medzi hlavné rizikové faktory vzniku ochorenia obličiek.
"Treba ľudí upozorňovať, aby sme vedeli včas diagnostikovať toto ochorenie, aby nám nenarastal tak prudko počet pacientov, ktorí sa dostávajú až do dialyzačného a transplantačného programu," konštatovala Spustová. Verejnosť by sa podľa nej mala dozvedieť, že ochorenia obličiek sú časté, nebezpečné, ale i liečiteľné. Včasná liečba ich vie spomaliť a zabrániť tak zlyhaniu obličiek úplne alebo ho oddialiť na niekoľko rokov, objasnila. "Ochorenia obličiek sa stávajú globálnym zdravotníckym problémom a je potreba národnej zdravotnej politiky pre prevenciu, včasnú diagnostiku a liečbu," zhrnula.
Na Slovensku je približne 150.000 pacientov, ktorí sú v tzv. preddialyzačnej fáze a navštevujú ambulancie nefrológov, priblížil hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre nefrológiu Martin Demeš. Ďalších 3000 ľudí musí každý týždeň niekoľkokrát podstupovať dialýzu a takmer 1000 pacientov žije s funkčným štepom po transplantácii. Ako upozornil Demeš, asi patina pacientov prichádza až keď je ochorenie v takom štádiu, že musia byť zaradený do dialyzačného programu. Zdôraznil tiež, že asi 750.000 Slovákov má neidentifikovanú nefropatiu. Týchto ľudí treba podchytiť, aby nedošlo až k zlyhaniu obličiek.
"Chronické ochorenie obličiek je stav, kedy tento orgán postupne stráca schopnosť plniť svoje funkcie," vysvetlila Spustová. Objasnila, že obličky fungujú ako filter, ktorý z organizmu odstraňuje metabolické produkty i cudzorodé látky, zároveň regulujú vodu a elektrolyty, čím udržujú vnútorné prostredie a tvoria sa tu aj niektoré hormóny. Približne päť litrov krvi, ktorá sa nachádza v ľudskom tele, prefiltrujú za deň asi 40-krát. "Cez obličky prejde 200 litrov tekutiny denne, tým neustále prebieha proces očisťovania krvi," doplnila.
Svetový deň obličiek vyhlásila po prvý raz v roku 2006 Medzinárodná nefrologická spoločnosť a Medzinárodná federácia nadácií pre ochorenia obličiek. Odvtedy každoročne pripadá na druhý štvrtok v marci.
Autor článku: TASR