Najzdravšie potraviny – ryby

Najzdravšie potraviny – ryby
Zdroj: bigstockphoto.com

Pravidelné konzumovanie rýb je jedným z najlepších spôsobov, ako sa zdravo stravovať. Mäso väčšiny rýb je jemnejšie, stráviteľnejšie a hodnotnejšie než ostatné druhy mäsa. Jedlá z rýb by sme mali jesť raz až dvakrát do týždňa.

Rybacina má oproti iným druhom mäsa veľa výhod

Dá sa nielen rýchlo a chutne pripraviť, ale je i ľahšie stráviteľná. Obsahuje dôležité stopové prvky, ktoré v inom mäse nenájdeme, najmä v mäse z morských rýb – vápnik, jód, železo, zinok a selén.

Sú zdrojom vitamínov skupiny B, D a E. Látky z nich priaznivo pôsobia na kĺby. Konzumovanie sardiniek v konzerve aj s kosťami je dôležitým zdrojom vápnika.

Ryby sú užitočné pre činnosť mozgu kvôli tyrozínu a cholínu – potrebných na to, aby si človek udržal pozornosť a ostražitosť.

Kým u suchozemských živočíchov uprednostňujeme mäsá čo najmenej tučné, u rýb – najmä morských – dávame prednosť rybám tučnejším – pre zvýšený obsah omega-3 mastných kyselín v rybacom tuku.

Tie majú významné zdravotné, ba až liečivé vlastnosti:

  • Majú protizápalový účinok podobne ako aspirín. Podporujú odolnosť tela.
  • Chránia tepny pred vznikom uzáverov, ktoré sú príčinou srdcových záchvatov a infarktov, znižujú krvnú zrážanlivosť, čím bránia vzniku krvných zrazenín.
  • Zvyšujú antioxidačnú aktivitu enzýmov, ktoré potom účinnejšie likvidujú nebezpečné voľné radikály. Zvyšujú účinnosť detoxikačného systému.
  • Morské ryby sú bohaté i na koenzým Q10, ktorý komplexne stimuluje organizmus, najmä srdce, a chráni ho pred predčasným degenerovaním.
  • Ľahkostráviteľný obed z rýb, bohatý na bielkoviny, dodá do krvi látky potrebné na to, aby si človek udržal pozornosť a ostražitosť a látky na správnu činnosť pečene.
  • Pre ženy je ideálna týždenná dávka 120 až 380 g rýb alebo morských živočíchov, pre mužov 150 až 480 g.

Ryby sú síce pomerne drahé, ale odpad z nich nebýva taký veľký, ako u iných druhov mäsa a porcie rýb bývajú menšie.

Ako ryby pripravovať?

Ryby obsahujú mnohé citlivé látky, ktoré sa však pri vyššej teplote znehodnocujú, oxidujú, radikalizujú, rozkladajú, ba dokonca z nich vznikajú i vysoko rizikové karcinogénne látky. Preto je vhodné variť ryby vo vode alebo v pare a ochutiť ich koreninami, citrónom, zeleninou alebo bylinkami – ako petržlen, kôpor a pažítka.

Ryby nikdy nevaríme a nedusíme prudko, pripravujeme ich len krátko. Ak sa nám mäso rozpadá, necháme ho vo vývare vychladnúť, porcie z vývaru vyberáme lopatkou na tortu.  K takto zdravo pripraveným rybám sa hodia rôzne omáčky.

Autor článku: Agáta Görnerová

Dátum zverejnenia: