Asociácia všeobecných lekárov pre deti a dorast žiada zdravotné poisťovne (ZP), aby pristúpili na ich požiadavky na financovanie na rok 2009. Nedofinancovanie primárnych pediatrov je podľa asociácie dlhodobou záležitosťou a nie vinou lekárov sa situácia dostala do súčasného neudržateľného stavu. Asociácia sa tak po rokovaniach so ZP obracia na ministerstvo zdravotníctva, vládu, vládny výbor pre deti a parlament so žiadosťou o podporu v presadzovaní požiadaviek na ich dofinancovanie. "Práca s deťmi je mimoriadne náročná, dieťa do 5 rokov navštívi ambulanciu pediatra v priemere raz za mesiac a počet návštev v ambulanciách celkovo narastá. Pre nízke ohodnotenie záujem o pediatriu ako odbor klesá a už teraz sú oblasti, kde je nedostatok pediatrov," uvádza vo svojom stanovisku asociácia.
Nespokojnosť s uzatváraním zmlúv vyjadrila aj Slovenská lekárska komora (SLK). Rada SLK ešte minulý týždeň konštatovala, že opodstatnené požiadavky poskytovateľov neboli ZP akceptované. "Väčšina ZP odmietla požiadavku minimálneho zvýšenia ceny za poskytnutú zdravotnú starostlivosť minimálne o inflačný koeficient," uvádza vo svojom stanovisku. Preto vyzýva vládu, parlament SR a ZP, aby pristúpili k prehodnoteniu financovania zdravotníctva a aby nepodceňovali hroziace nebezpečenstvo zúženia rozsahu a tým zníženia dostupnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Petra Balážová v tejto súvislosti uviedla, že poisťovňa v súčasnosti o zmluvách s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti rokuje a o výsledkoch bude informovať až po ich ukončení. "Pri nákupe ZS na ďalšie obdobie bude VšZP zohľadňovať potreby svojich poistencov a reálne finančné možnosti aj s ohľadom na predpokladané nižšie príjmy v dôsledku krízy," uviedla Balážová.
Druhá najväčšia zdravotná poisťovňa na slovenskom trhu Dôvera pristupuje k uzatváraniu zmluvných vzťahov opatrne z niekoľkých dôvodov. Ako pre TASR uviedla špecialistka pre externú a internú komunikáciu poisťovne Andrea Bakošová, ak majú dvaja zmluvní partneri zodpovedne a seriózne dohodnúť zmluvné podmienky, je nevyhnutné vychádzať z čo najpresnejších a najaktuálnejších dát. "Tie sú nutné aj na to, aby boli tieto podmienky reálne a udržateľné, čiže aby sa dodržiavali oboma stranami. Dáta potrebujeme od Ministerstva zdravotníctva SR, bohužiaľ ich stále nemáme k dispozícii. Otázna je lieková politika, finančný a spoločenský efekt protikrízových opatrení vlády a vývoj príjmov a s tým spojená platobná schopnosť platiteľov. Nie sme si istí garanciami, že štát bude mať dostatok zdrojov na úhradu poistného za ekonomicky neaktívnych poistencov, ktorých počet v dôsledku krízy pribúda. Obávame sa aj poľavenia v liekovej politike. To by mohlo mať za následok nárast nákladov za lieky prevyšujúci celkový nárast zdrojov v zdravotníctve," uviedla pre TASR.
Poisťovňa sa tak podľa jej slov snaží vyrokovať reálne podmienky, ktoré bude vedieť včas a riadne plniť. "Pri rokovaniach navrhujeme poskytovateľom transparentný systém podľa jasných parametrov. Na jeho základe by sme ceny upravovali od 1. júla 2009. Znamená to, že poskytovateľov o nič neoberáme, naopak, navrhujeme takéto konkrétne riešenie," podotkla Bakošová.
Autor článku: TASR