Ročne utrpí na Slovensku úraz asi 200 tisíc detí, z toho 20 tisíc musí byť hospitalizovaných a približne dvesto detí v dôsledku úrazov aj zomrie. Tieto podľa odborníkov vysoké čísla chce eliminovať aj projekt Švédskeho obchodného zastupiteľstva a Švédskeho veľvyslanectva v Bratislave s názvom Zo Švédska pre decká.
Štatistiky ukazujú, že najviac (37 percent) úrazov sa stane práve v domácom prostredí. Projekt teda ponúka švédske know-how a jednoduché riešenia, ako vytvoriť bezpečnejšie domáce prostredie pre deti. Podľa švédskeho veľvyslanca na Slovensku Mikaela Westerlinda má Švédsko veľmi dobre vyvinutý systém na ochranu detí pred úrazmi. V súčasnosti má táto severská krajina najnižší počet detských úmrtí v dôsledku nehôd. Prispeli k tomu niekoľko desaťročí trvajúce aktivity lekárov, výrobcov, architektov i rôznych organizácií. V roku 1973 švédska vláda prijala súbor zákonov zameraných na prevenciu úrazov a sprísnenie bezpečnostných noriem v stavebníctve. Aj vďaka tomu klesla v rokoch 1954 až 1980 detská úmrtnosť zo 400 na 150 prípadov ročne.
Projekt, ktorý zastupiteľstvo minulý rok úspešne organizovalo v Maďarsku, prináša na Slovensko viaceré podujatia s cieľom osvety v oblasti detskej úrazovosti. Celé podujatie je podľa Radoslava Jonáša zo Švédskeho obchodného zastupiteľstva dlhodobé a pozostáva z viacerých aktivít. O rizikách poranení v domácnosti, ale aj ich prevencii sa budú môcť deti a rodičia viac dozvedieť aj počas náučno-zábavného víkendu (28.-29. marca 2009) v bratislavskom Avione. "Praktickou časťou podujatia je vytlačenie brožúry, v ktorej popíšeme najčastejšie miesta úrazu v domácnostiach a ako sa im vyvarovať," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Jonáš. Brožúra vyjde v náklade 60 tisíc kusov a počas roka bude distribuovaná do pôrodníc, materských centier, domácností a do ambulancií detských lekárov. Dôležité informácie nájdu deti a rodičia aj na internetovej stránke projektu www.zosvedskapredecka.sk.
Kuchyňa predstavuje pre dieťa z hľadiska úrazov v domácom prostredí najväčšie riziko. Práve úrazy v domácom prostredí tvoria totiž najväčšiu mieru úrazov detí vo všeobecnosti, a to až 37 percent. Podľa Národného koordinátora prevencie úrazov u detí a dorastu Samuela Hruškovica za mnohé z nich môže najmä nedostatočný dozor zo strany rodičov, ľahostajnosť, ale predovšetkým slabá informovanosť o rizikách. Medzi najčastejšie úrazy detí v domácom prostredí patria pády. "Riziko začína od prvých týždňov veku dieťaťa, keď sa môže pretočiť cez bok a zo zvýšeného stola môže spadnúť," uviedol pre TASR. Zabrániť tomu môže používanie prebaľovacích pultov, ktoré majú vyvýšené boky. Dbať treba aj na to, aby rodič od dieťaťa neodbiehal. Staršie deti sa totiž už dokážu zaprieť nohami smerom dopredu.
Súčasťou domácnosti s malými deťmi by mali byť aj poistky na oknách a balkónových dverách. Nábytok nie je vhodné umiestňovať v blízkosti okien. Schodištia by mali byť opatrené protišmykovými páskami, v prípade poschodových domácností sú ideálnym riešením zatvárateľné zábrany. Malé deti by tiež nemali spávať na vrchnom poschodí poschodových postelí, poprípade by malo byť opatrené bezpečnostným zábradlím. Ďalším pomerne častým úrazom sú popáleniny a obarenia. "Pri malých deťoch by rodičia nemali používať na stoloch obrusy, pretože pokiaľ je na stole nejaký horúci pokrm, dieťa si ho môže na seba stiahnuť," upozorňuje Hruškovic. Zabúdať by sa nemalo ani na poistky na nábytok. Zásuvky kuchynskej linky totiž môžu malému dieťaťu poslúžiť ako rebrík. Riziko v kuchyni predstavujú aj sporáky s hrncami, elektrospotrebiče či elektrické káble a zásuvky. Tie by v prítomnosti detí nemali ostať bez špeciálnych krytov.
Všetky čistiace prostriedky, chemikálie a kozmetika by mali byť uložené mimo dosahu detí. Takisto je potrebné dbať na správne uskladnenie potravín. "Každý malý predmet, ktorý má v priemere menej ako 4 cm, pre deti do troch rokov je nebezpečný. Treba dbať, aby boli potraviny uzamknuté, pretože napríklad ak dieťa vdýchne nejakú strukovinu, začne vlhkosťou pučať, rodič to ani nemusí zistiť a môže dôjsť k uduseniu dieťaťa," hovorí Hruškovic. Pozornosť je na mieste aj pri kúpaní detí. "Deti do troch rokov treba mať vždy pod dohľadom, ale práve pri kúpaní je dobré dieťa do 4. - 5. roku kontrolovať, samozrejme, aj staršie kontrolovať priebežne," odporúča rodičom. Ročne utrpí na Slovensku úraz asi 200 tisíc detí, z toho 20 tisíc musí byť hospitalizovaných a približne dvesto detí v dôsledku úrazov aj zomrie. Medzi najčastejšie úrazy mimo domáceho prostredia patria najmä úrazy v doprave.
Autor článku: TASR