Výskyt chrípky mal v 12. týždni opäť klesajúcu tendenciu. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom došlo k poklesu chorobnosti o 11,5 percenta. Úrad verejného zdravotníctva SR zaznamenal celkom 8965 prípadov chrípky a chrípke podobných ochorení, čo je 16 percent zo všetkých akútnych respiračných ochorení (ARO). Najvyššiu chorobnosť evidovali v Nitrianskom a Trnavskom kraji, u detí vo vekovej skupine šesť- až 14-ročných. ARO bolo celkom hlásených 55.817, najviac postihli deti predškolského veku. Ochorenia hlásilo 63 percent lekárov pre deti a dorast a 54 percent praktických lekárov pre dospelých. Najvyššia proporcia hlásiacich lekárov bola zaznamenaná v Žilinskom a Nitrianskom kraji, najnižšia bola v Bratislavskom kraji.
Z dôvodu zvýšenej chorobnosti na ARO bol v tomto kalendárnom týždni prerušený vzdelávací proces v deviatich materských školách (1 v Banskobystrickom kraji, 1 v Prešovskom, 1 v Nitrianskom, 5 v Trnavskom kraji a 1 v Košickom kraji), v 30 základných školách (po 1 v Banskobystrickom a Žilinskom kraji, 13 v Prešovskom kraji, 10 v Košickom kraji, 3 v Trnavskom kraji a 2 v Nitrianskom kraji), v jednej SZŠ v Trnavskom kraji. V 11. kalendárnom týždni bola po prvý raz zaznamenaná vysoká chrípková aktivita v Ruskej federácii. Ostatné krajiny východnej, strednej, severnej a juhovýchodnej Európy hlásia strednú aktivitu, zatiaľ čo v krajinách západnej Európy je intenzita nízka.
Chrípka je vysoko nákazlivé, vzduchom sa šíriace ochorenie, ktoré môže byť spúšťačom rôznych ďalších chorôb. Ročne na ňu ochorie na Slovensku približne 1,5 milióna ľudí. Rizikovými skupinami sú najmä osoby s oslabeným imunitným systémom, chronicky chorí a ľudia nad 60 rokov. Najvyššia chorobnosť je do 15. roku života. Najúčinnejšou prevenciou na zníženie nepriaznivých dôsledkov chrípky a základnou podmienkou pri príprave SR na pandémiu je každoročné očkovanie proti nej. Odborníci odporúčajú očkovať aj deti a tehotné ženy.
Autor článku: TASR