Minister Raši otvoril v Košiciach nové priestory hematológie a onkohematológie

Minister Raši otvoril v Košiciach nové priestory hematológie a onkohematológie
Zdroj: bigstockphoto.com

Nové ambulancie Kliniky hematológie a onkohematológie košickej Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura odovzdali dnes do užívania minister zdravotníctva SR Richard Raši a riaditeľ nemocnice Jaroslav Šajty.

Novú ambulantnú časť kliniky zriadili v nových priestoroch aj vďaka prostriedkom občianskeho združenia SOS leukémia, pričom adaptácia si vyžiadala približne 100.000 eur (vyše tri milióny Sk). Košická hematológia a onkohematológia je so svojimi 22 lôžkami najväčšia na Slovensku. "Nielen medicínsky, ale aj priestorovo je toto pracovisko výnimočné. Oceňujem, že odteraz budú mať pacienti i lekári vďaka investíciám do rekonštrukcie pri liečbe oveľa väčší komfort," uviedol Raši. Prednostka kliniky Elena Tóthová spresnila, že ešte nedávno v jednej ambulancii ošetrili a vyšetrili 60 pacientov, ktorí nemali vzhľadom na kapacitné možnosti žiadne súkromie, nehovoriac o čase, ktorý museli stráviť čakaním na uvoľnenie lôžka.

"Teraz tvorí ambulantnú časť 11 miestností, v ktorých sú ďalšie dve priestranné ambulancie. Nechýbajú miestnosti na podávanie chemoterapie a hemoterapie so štyrmi lôžkami a piatimi špeciálnymi kreslami, denná miestnosť pre pacientov aj pre personál, prípravovňa liekov, samostatná miestnosť na riedenie cytostatík s hygienickým filtrom a iné pomocné miestnosti uľahčujúce a skvalitňujúce aj prácu personálu," dodala prednostka. Mesačne ošetria ambulantne na klinike 500 pacientov a podajú 350 infúzií. Od roku 1997 je košická klinika hematológie a onkohematológie s 20-ročnou tradíciou v liečbe nádorov krvi aj Centrom pre takzvané autológne transplantácie krvotvorných buniek. V roku 2006 ho prijali do Európskeho transplantačného registra.

Na snímke minister Raši (vľavo) s pacientmi v novootvorených priestoroch.

Na snímke minister Raši (vľavo) s pacientmi v ambulancii.

Na snímke pacienti v novootvorených priestoroch.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: