Zväčšovanie veľkosti prsníkov kmeňovými bunkami už aj na Slovensku

Zväčšovanie veľkosti prsníkov kmeňovými bunkami už aj na Slovensku
Zdroj: bigstockphoto.com

V dnešnej dobe až 99 % žien, ktoré sa rozhodnú pre zväčšenie poprsia, využíva klasické silikónové implantáty. Zarážajúci je ale fakt, že len v USA si nechá ročne tieto implantáty odstrániť až 50 000 pacientiek. Dôvodom sú následné pooperačné komplikácie, ako napr. deformácia implantátu, dislokácia, stvrdnutie, neprirodzený tvar. Ženy sa tiež často obávajú o svoje "umelé" prsia, takže majú stres a mentálne problémy na dennom poriadku.

Až donedávna, jedinou možnosťou ako získať o pár čísel väčšie prsia boli iba umelé implantáty, ktoré pomáhali mnohým ženám vyrovnať sa s estetickým problémom a komplexmi z malého poprsia. Obavy ako ich telo prijme cudzí materiál, celková anestézia, niekoľkomesačná rekonvalescencia a tiež jazvy, ktoré ostávajú po zákroku, mnohé odrádzali od podstúpenia tejto pomerne komplikovanej operácie. Dnes sa ale situácia mení. Ku krásnemu, prirodzene vyzerajúcemu a väčšiemu poprsiu dokáže ženám pomôcť vlastné tukové tkanivo. Kmeňové bunky, získavané z tukového tkaniva, sa v plastickej a estetickej chirurgii stávajú čím ďalej populárnejšími pri zväčšovaní poprsia, ale rovnako aj výplni vrások a modelovaní iných partií tela, ktoré vyžadujú väčšiu plnosť. Začali sa vo väčšej miere používať v Japonsku v roku 2003. Vedci z tejto krajiny boli priekopníkmi metódy, ktorá predstavuje prirodzený spôsob zväčšenia poprsia pomocou kmeňových buniek získaných z pacientkinho vlastného tuku, čím sa vytvára prirodzene mäkké, zväčšené poprsie.

Táto metóda sa objavila vo svete pred viac než desiatimi rokmi a bola špeciálne vyvinutá na pomoc ženám po úplnej či čiastočnej mastektómii prsníka. V minulosti sa však kvôli nedokonalosti techniky využíval veľmi zložitý postup úpravy a rekonštrukcie prsníka, za pomoci kmeňových buniek derivovaných z tukového tkaniva, a celý tento proces trval niekoľko týždňov. Dnes už vďaka najnovšej laboratórnej technológií dokážu odborníci extrahovať kmeňové bunky za úžasných 90 minút a ich pomocou klientkám zväčšiť prsia. Zaujímavý je pritom fakt, že pri tejto metóde sa nepoužívajú žiadne implantáty, ale iba telu vlastný tuk obohatený o kmeňové bunky, odobratý predtým z problematickej oblasti klientky. Celý zákrok prebieha iba pri lokálnej anestézii, bez narkózy, teda nevyžaduje celkové uspatie pacienta.

Unikátne 2 v 1! Zbavenie sa prebytočného tuku a väčšie prsia

Dnes sa táto úžasná novinka stáva skutočnosťou i u nás. Špecializovaná klinika na formovanie postavy MEDICOM VIP prináša túto prevratnú novinku ako prvá na Slovensko ako aj do strednej a východnej Európy.

Samotný zákrok

Najprv sa odoberie tuk, napríklad z brucha, stehien či zadku. V problémových partiách sa následne môže vykonať tumescenčná liposukcia. V laboratóriu sa získané tukové tkanivo rozdelí na dve časti, kde následne prebehne parciálna úprava získaných tukových buniek. Z časti tukových buniek sa extrahujú kmeňové bunky a druhá časť tukového tkaniva sa zbaví nevhodných súčastí ako sú balastné látky, krvinky, zápalové bunky, väzivové vlákna. Tak vzniká jedinečný materiál, ktorý sa neskôr použije ako výplň do prsníkov iba za účinkovania lokálnej anestézie. Táto špeciálna zmes vlastných tukových buniek a vlastných kmeňových buniek sa postupne napúšťa do prsníkov vrstvu po vrstve, aby sa zabezpečila naozaj efektívna distribúcia nového tkaniva, až pokým sa nedosiahne požadovaná veľkosť a tvar prsníka. Miesto vpichu sa zahojí bez toho, aby vznikla jazva. To, čo nasleduje potom, je prevratné. Kmeňové bunky podnietia vývoj žilnatiny, ktorá bude nové tkanivo zásobovať krvou. To znamená, že napustené tukové tkanivo sa stane prirodzenou súčasťou prsníkov, má vlastné cievne zásobovanie, na rozdiel od implantátov, ktoré zostávajú stále len cudzím predmetom v tele ženy. Kmeňové bunky zohrávajú v tomto procese najvýznamnejšiu úlohu, pretože zabezpečujú vývin zásobovacieho aparátu v novo napustenej oblasti, a tak sa úplne umožní prirodzené prijatie nového tkaniva v danej oblasti. Preto sa táto metóda nazýva lipotransfer asistovaný kmeňovými bunkami "CAL", z anglického Cell Assisted Lipotransfer. Pri tejto najnovšej metóde sú výsledky zväčšenia poprsia úžasné, pretože prsia sú príjemne mäkké a prirodzené na dotyk.

Dôležitým faktom je aj skutočnosť, že celý tento proces sa deje iba za lokálnej anestézie, teda nevyžaduje celkovú narkózu pacientky. Celková anestézia, ktorá je nevyhnutná pri zväčšovaní prsníkov pomocou umelých implantátov, prináša so sebou značné riziká. Predstavuje závažný zásah do ľudského organizmu a celkové zaťaženie pre srdce a krvný obeh. Obavy anesteziológov sú spojené taktiež s neočakávanými alergickými reakciami. Týmto obavám sa nedá vyhnúť, keďže anestetiká v bežnom živote nemáme možnosť vyskúšať. Po narkóze často dochádza aj k spomaleniu látkovej výmeny, bolestiam svalov či nutkaniu na vracanie a zvracaniu po operácií. Nič takéto pri novej metóde zväčšovania prsníkov bez celkovej anestézie nehrozí. Zväčšenie poprsia alebo rekonštrukciu prsníka po onkologickom ochorení touto metódou dodnes podstúpili tisícky žien vo svete a ani jedna z nich nemala žiadne pooperačné problémy.

Treba tiež pripomenúť neporovnateľný rozdiel rekonvalescencie po zákroku. Po zväčšení prsníkov silikónovými implantátmi zostáva pacientka hospitalizovaná obvykle 1-3 dni podľa subjektívnych potiaží. Potom sú odstránené drenážne hadičky a pacientka je prepustená do domácej liečby, kde musí dodržiavať pokojový režim bez fyzickej záťaže. Musí sa vyvarovať namáhaniu horných končatín hlavne prudkých pohybov a tiež sa neodporúča riadiť motorové vozidlá. Musí užívať lieky na zmiernenie bolesti, prípadne antibiotiká. Po približne 10-dňoch je potrebné vyberať stehy. Pacientkám však najviac prekáža nosenie elastickej bielizne a špeciálnej podprsenky po dobu 4-6 týždňov po zákroku. Silikónmi zväčšené prsia sa za stabilizované považujú približne za 2 mesiace, kedy už je možné zvyšovať fyzickú záťaž na úroveň ako pred zákrokom. Toto všetko pri tejto najnovšej metóde odpadá. Žiadna nepríjemná podprsenka, žiadne stehy, žiadne jazvy, žiadna hospitalizácia, žiadna narkóza a na druhý deň môže ísť klientka do práce.

Oproti klasickému zväčšovaniu prsníkov, kde pacientkám vznikajú viditeľné jazvy, sa pri tejto metóde používajú iba miniatúrne vpichy, ktoré po zákroku samy zrastú a nie sú voľným okom skoro vôbec viditeľné. Zväčšovanie prsníkov touto metódou eliminuje akékoľvek riziká spojené s klasickou metódou vkladania implantátov, pri ktorých hrozí riziko deformácie, vytečenia obsahu a podobne. Vlastný tuk koncentrovaný kmeňovými bunkami je ideálnou, trvalou a zdravotne neškodnou náplňou na zväčšenie prsníkov, ktorá poskytuje trvalé výsledky, na rozdiel od implantátov, ktoré je často krát potrebné po určitom čase vymeniť.

Metóda kmeňových buniek ponúka možnosť získať prirodzené poprsie ktoré sa prispôsobuje ľudskému telu spolu s pribúdajúcim vekom. Nehrozí pri nej žiadne riziko pretečenia silikónu ani odmietnutie organizmom ako cudzieho telesa.
Touto unikátnou metódou sa dajú zväčšiť nielen prsia či iné želané partie tela, ale aj vypĺňať vrásky či povrchové nerovnosti kože, upraviť vrodené defekty, defekty po prekonaní rakoviny prsníkov a po rôznych zraneniach. Dávajú nádej mnohým ľudom pre kvalitnejší a pokojnejší život za použitia vlastného materiálu, ktorý organizmus neodmietne, pretože je preňho úplne prirodzený. Nevýhodou metódy s požitím kmeňových buniek voči silikónovým implantátom je, že jeden takýto zákrok dokáže zväčšiť objem poprsia iba o 2 veľkosti. U žien, ktoré túžia zväčšiť svoje prsia až o 4 veľkosti, je potrebné tento zákrok vykonať dvakrát.

Rekonvalescencia po zákroku

Žena, ktorá podstúpi zväčšovanie prsníkov metódou kmeňových buniek, je schopná ísť do práce na druhý deň po zákroku. Odporúča sa však oddychovať ešte 2 až 3 dni, pretože pri tomto zákroku sa vykoná zároveň tumescenčná liposukcia. Zaujímavé na tom je, že samotné odobratie tuku predstavuje náročnejší zásah ako samotné zväčšenie prsníkov vlastnými tukovými kmeňovými bunkami. Príznaky sú však minimálne, a o pár dní pominú. Zvýšenú pozornosť treba venovať iba polohe tela v spánku – niekoľko dní po zákroku sa neodporúča ležať na bruchu. 

Kmeňové bunky pomáhajú rekonštruovať poškodenia prsníkov po prekonanej rakovine prsníka

Rakovina prsníka je jednou z najčastejších diagnostík rakoviny u žien na celom svete. Každoročne je zaznamenaných okolo 1,3 miliónov nových prípadov, pričom veľké percento pacientiek musí podstúpiť zákrok, pri ktorom dochádza k odstráneniu časti prsníka, za ktorým nasleduje liečba ožarovaním. U týchto žien sa po liečbe objavujú výrazné poškodenia kože, strata prsného tkaniva, bolesť a redukcia pohybu ramena ako dôsledok liečby. Až donedávna nebola vo svete široko akceptovateľná možnosť na rekonštrukciu prsníkov u žien, ktoré museli podstúpiť čiastočnú amputáciu prsníka. Nová nádej sa črtá v kmeňových bunkách získaných z vlastného tukového tkaniva, ktoré poskytujú trvácnu možnosť rekonštrukcie prsného tkaniva a tak zmenšujú fyzický, psychický a emocionálny dopad rakoviny na psychiku žien, tým že u nich obnovujú prirodzený vzhľad poprsia.

Dva významné faktory prispeli k tomu, aby sme sa v 21. storočí mohli stať svedkami tohto míľového kroku v oblasti plastickej a estetickej chirurgie:

1. Jednoduchá teória o použití vlastného tkaniva ako vhodného transplantačného materiálu, pri ktorom nebude hroziť imunitná reakcia a odmietnutie organizmom, keďže ide o telu vlastný a prirodzený materiál.

2. Vývoj a pokrok v technológiách nových prístrojov, ktoré umožňujú odborníkom komplexne a rýchlo spracovať tukové tkanivo získané liposukciou, ktoré sa po parciálnej úprave a extrahovaní kmeňových buniek v laboratóriách, môže použiť na vypĺňanie rôznych častí tela, ktoré to vyžadujú.

Táto unikátna metóda sa začala používať vo zvýšenej miere od roku 2003 v Japonsku, kde sa klinickým testom podrobila veľká časť žien po úplnej či čiastočnej mastektómii prsníka. Úžasnou správou je, že všetky onkologické pacientky z Japonska, na ktorých vedci tento spôsob úpravy poprsia testovali, zvládali liečbu bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Nebola pritom zaznamenaná ani jedna nevyhnutnosť predĺženia hospitalizácie a všetky ženy, ktoré sa podrobili tomuto unikátnemu zákroku sa ihneď po prepustení z nemocnice, vrátili do normálneho života. Táto jedinečná metóda kmeňových buniek, bola špeciálne vyvinutá na pomoc ženám, ktorým život poznačila nemilosrdná diagnóza rakoviny prsníka. V súčasnosti ponúka aj nový rozmer – zväčšovanie veľkosti prsníkov prirodzenou formou bez narkózy a nutnosti použitia umelých implantátov.

Kmeňové bunky sú v súčasnosti diskutovaná téma. Obavy sú spojené s embryonálnymi kmeňovými bunkami, ktoré sú geneticky modifikované. Pri tejto metóde však ide o používanie tukových kmeňových buniek, ktoré nie sú geneticky nijako modifikované a nie sú známe žiadne komplikácie.

 

Autor článku: Mgr. Katarína Kuľbagová, agentúra Botticelli

Dátum zverejnenia: