Najväčšou prekážkou v rozvoji výskumu rakoviny je podľa prezidentky Ligy proti rakovine Evy Sirackej nedostatok peňazí. "Peniaze sú aj príčinou toho, že mladí, skúsení a veľmi talentovaní vedci od nás odchádzajú. Odchádzajú do USA a v ostatnom čase vidíme, že aj do dobre vybavených ústavov v Ázii a Európa zostáva určitým spôsobom akoby 'na chvoste'," upozornila.
Ako uviedla, Liga proti rakovine sa už listom obrátila aj na podpredsedu vlády SR Dušana Čaploviča, kde poukázala, že súčasný stav výskumu rakoviny v Európe, teda i na Slovensku, naznačuje, že bude potrebné prekonať veľké množstvo bariér, ktoré bránia jeho účinnému rozvoju. "Výskum je roztrieštený, nekoordinovaný, zbytočne duplicitný a často je plytvaním peňazí na nepodstatné riešenie málo významných úloh," uviedla Siracká, pričom upozornila, že klasické rozdelenie výskumu na základný, klinický a epidemiologický dnes už neobstojí. Prioritou sa podľa jej slov stáva rozvoj translačného výskumu, rozvoj inovačnej a účinnej liečby a rozvoj stratégie prevencie. "Je tiež absolútne neodkladné začať sa intenzívne zaoberať výskumom kvality života pacientov, a to od dňa zistenia diagnózy, v priebehu liečby i po nej. Táto oblasť je zanedbaná a málo sa o nej vie, pretože sa jej doteraz nevenovala potrebná pozornosť," zdôraznila.
V tejto súvislosti prezidentka Ligy proti rakovine upozornila na význam verejno-prospešnej zbierky Deň narcisov, ktorá sa tento rok bude konať v Deň narcisov 17. apríla. Je hneď niekoľko možností ako zbierku podporiť. V Deň narcisov bude možné vložiť finančnú hotovosť do pokladničiek dobrovoľníkov Ligy proti rakovine, v období od 6. do 24. apríla je možné zbierku podporiť zaslaním SMS na číslo 848 v hodnote jedného eura (30,1260 Sk). Dá sa prispieť aj na účet zbierky, ktorá je otvorená špeciálne na tento účel. Ako Siracká uviedla, čistý výnos z 12. ročníka Dňa narcisov 2008 bol 689.997 eur (20,787 milióna Sk). Prostriedky z tejto zbierky Liga proti rakovine použila na podporu klinických a výskumných projektov orientovaných na rozvoj nových techník a metód v prevencii, diagnostike a liečbe, ale aj na psychosociálnu starostlivosť o onkologických pacientov a ich rodiny. Využili sa tiež na projekty smerujúce k rozvoju výchovy, informovanosti a poradenstva a časť bola ponechaná na zabezpečenie regionálnych potrieb a na podporu činnosti v organizačných zložkách Ligy proti rakovine.
Autor článku: TASR