Pri vychádzkach do prírody netreba zabúdať na ochranu pred kliešťami

Pri vychádzkach do prírody netreba zabúdať na ochranu pred kliešťami
Zdroj: bigstockphoto.com

S nástupom teplého počasia sa v prírode aktivizujú aj pre človeka nebezpečné kliešte. Ich poštípanie môže spôsobiť kliešťový zápal mozgu alebo lymskú boreliózu. Pred návštevou lesov či trávnatých plôch preto netreba zabúdať na vhodné oblečenie v podobe dlhých nohavíc, uzavretej obuvi, ako aj pokrývky hlavy. Využiť tiež možno rôzne chemické prípravky na odpudzovanie hmyzu, odborníci tiež odporúčajú očkovanie proti kliešťovej encefalitíde.

"Na Slovensku sa ročne hlási niekoľko desiatok ochorení na kliešťovú encefalitídu, v posledných 20. rokoch v priemere 50 až 60 ochorení ročne," uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková. Objasnila, že nie všetky kliešte sú infikované, pričom v niektorých oblastiach je ich výskyt vysoký a v iných, naopak, minimálny. Odhaduje, že počet infifikovaných kliešťov je v priemere dve percentá z celej populácie. Upozornila, že kliešťová encefalitída sa môže preniesť aj kozím, kravským či ovčím mliekom, ktoré nebolo dostatočne tepelne upravené. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde poskytuje účinnú ochranu a odporúča sa hlavne osobám vystaveným zvýšenému riziku nákazy, napríklad chatárom, lesníkom či poľovníkom. "Prvú dávku je najvhodnejšie podať v chladných mesiacoch, druhú mesiac po prvej," priblížila Šramková. Vysvetlila, že protilátky sa vytvoria do 14 dní po podaní druhej dávky. "Očkovať sa možno kedykoľvek počas roka, ale rozmýšľať o ňom v máji, keď sú už kliešte aktívne, je pre ochranu v danej sezóne neskoro," zhrnula. Ochranu pred infekciou na tri roky zabezpečí tretia dávka očkovacej látky podaná rok po druhej dávke.

Liečba kliešťového zápalu mozgu a mozgových blán je komplikovaná a ochorenie patrí k veľkým výzvam pre humánnu medicínu. Hoci je možné aj úplné vyzdravenie, trvalé následky sa prejavujú ako obrny, chronické bolesti hlavy s poruchami schopnosti sústredenia, zníženou výkonnosťou či depresiami. V jednom až dvoch percentách dochádza k úmrtiu pacientov. Kliešť tiež môže človeka nakaziť lymskou boreliózou. "Premorenosť kliešťov na Slovensku boréliami je priemerne asi desať percent a v niektorých ohniskách môže byť i vyššia," priblížila Šramková. ÚVZ SR ročne zaeviduje niekoľko stoviek prípadov tohto ochorenia. Ako však podotkla Šramková, pokiaľ sa kliešťa podarí do 24 hodín odstrániť, je šanca ochorieť malá.

Lymská borelióza je ochorenie, ktoré ak sa nezačne skoro liečiť, prechádza od druhého a tretieho štádia, kedy postihuje kĺby, svalstvo a nervový systém. Liečba antibiotikami je v tomto prípade veľmi účinná. Proti tomuto ochoreniu však neexistuje zatiaľ na Slovensku očkovacia látka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: