Zlyhávanie obličiek spôsobuje aj nebezpečné kostné ochorenie

Zlyhávanie obličiek spôsobuje aj nebezpečné kostné ochorenie
Zdroj: bigstockphoto.com

Rôznym stupňom ochorenia obličiek trpí na Slovensku viac ako 155 tisíc pacientov. Z nich je 150 tisíc v sledovaní nefrológov v ambulanciách. Sú v tzv. preddialyzačnej fáze, teda poškodenie obličky nie je až tak závažné. Takmer 3 tisíc pacientov je odkázaných na dialýzu, čiže umelú obličku a viac ako 900 už žije s transplantovanou obličkou. Cez pol milióna Slovákov má nejakú formu poškodenia obličiek bez toho, aby o tom vedeli. Zlyhanie obličiek môže spôsobiť ďalšie ochorenia, ktoré postihujú aj zdanlivo nesúvisiace orgány. Medzi najzávažnejšie ochorenia patrí sekundárna hyperparatyreóza, ktorá sa prejavuje poruchou vstrebávania vápnika z čreva, jeho zníženým ukladaním sa do kostí a zvýšeným ukladaním sa mimo kosť. Sú to najmä cievy a mäkké tkanivá tela človeka, čo má za následok zužovanie ciev a následne zvýšený výskyt kardiovaskulárnych komplikácií. Hlavnou príčinou je znížená tvorba aktívneho vitamínu D v obličkách. Tento stav sa prejavuje bolesťami a deformáciami kostí, zhoršenou pohyblivosťou a zvýšeným rizikom zlomenín. Práve analóg biologicky aktívneho vitamínu D (parikalcitol) pomáha pacientom so sekundárnou hyperparatyreózou jej priebeh spomaliť, prípadne zastaviť. Jeho pôsobenie a regulácia parathormónu v závažnejších prípadoch pacientom predlžuje a skvalitňuje život.

Zlyhávanie obličiek – sekundárna hyperparatyreóza

Doc. MUDr. Martin Demeš, PHD MPHObličky patria k životne dôležitým orgánom. Okrem filtrácie krvi zabezpečujú v tele človeka aj ďalšie funkcie, upravujú množstvo vody, minerálov (vrátane kalcia a fosforu) a elektrolytov (sodík, draslík a chlór) v krvi. Zlyhanie obličiek môže spôsobiť ďalšie ochorenia, ktoré postihujú aj zdanlivo nesúvisiace orgány. „Ak ochorejú obličky, v tele sa hromadia toxíny, zvyšuje sa krvný tlak, v členkoch a pľúcach sa hromadia tekutiny, rastie riziko srdcovo-cievnych ochorení, často sa objavuje chudokrvnosť. Preto sa obličkové ochorenie v skutočnosti nikdy netýka len obličiek, ale postihuje celý organizmus,“ povedal doc. MUDr. Martin Demeš, PhD., MPH, hlavný odborník MZ SR pre nefrológiu. U pacientov so zníženou funkciou obličiek sa môže rozvinúť ochorenie súvisiace s hormonálnym systémom, tzv. sekundárna hyperparatyreóza (SHPT). Toto vážne ochorenie pacientom spôsobuje bolesť a deformáciu kostí, zhoršuje pohyblivosť a zvyšuje riziko zlomenín. Vyvíja sa v pokročilejších fázach chronickej choroby obličiek a progresiou obličkovej choroby sa zhoršuje.

Znižovaním funkcie obličiek klesá ich schopnosť tvoriť aktívny vitamín D, zvyšuje sa hladina parathormónu v krvi (PTH), obličky nedokážu udržiavať rovnováhu medzi hladinami kalcia a fosforu. Kalcium a fosfor sú minerály, ktorých primerané hladiny a rovnováha medzi nimi je potrebná pre udržanie pevných kostí a správne fungovanie nervov a svalov. Aktívny vitamín D pracuje ako „poštár“, ktorý vraví obličkám, kostiam a črevám: „vyrovnaj hladinu“ kalcia a fosforu v krvi. Nízka hladina vápnika a aktívneho vitamínu D a vysoká hladina fosforu aktivuje prištítne telieska, ktoré do krvi pacientov následne uvoľňujú parathormón (PTH). Zanedbanie prevencie či liečby sekundárnej hyperparatyreózy znamená pre pacientov nebezpečenstvo vzniku hyperkalciémie, ktorá spôsobuje kôrnatenie ciev, poruchy štruktúry a funkcie srdca, či poruchy imunity.

Liečba sekundárnej hyperparatyreózy

prof. MUDr. Viera Spoustová, DrSc.Pri včasnom odhalení a správnej liečbe je možné sekundárnu hyperparatyreózu liečiť alebo aspoň spomaliť postup ochorenia. Aby mohol vitamín D plniť v tele svoju funkciu, musí sa najskôr aktivovať v obličkách. U pacientov s chronickým ochorením obličiek sa vyvíja nedostatok aktívneho vitamínu D a cieľom liečby je nahradiť tento nedostatok. Už od roku 2005 majú nefrológovia možnosť liečiť pacientov analógom biologicky aktívneho vitamínu D (kalcitriolu), liekom s účinnou látkou „parikalcitol,“ uviedla prof. MUDr. Viera Spustová, DrSc., prezidentka Slovenskej nefrologickej spoločnosti.

Liek s účinnou látkou parikalcitol sa používa na prevenciu a liečbu sekundárnej hyperparatyrerózy. Doteraz bol na Slovensku používaný len v injekčnej forme, od nového roka je dostupný aj vo forme kapsúl. Pacienti, ktorí sú v preddialyzačnej fáze si nemusia liek pichať, užívajú kapsule podľa predpisu lekára. Výhody jednoduchého dávkovania a užívania lieku v mnohých prípadoch zabezpečujú dôslednosť liečby a skvalitňujú život pacientov. Liek dokáže pôsobením na prištítne telieska bezpečne znížiť hladinu parathormónu s veľmi malým vplyvom na obsah kalcia a fosforu v krvi.

Klinické štúdie preukázali, že účinne znižuje hladinu parathormónu a zlepšuje prežívanie dialyzovaných pacientov. Pacienti liečení parikalcitolom majú o 16 % lepšiu dlhodobú prognózu prežívania v priemere až o viac ako tri roky. Liečba znižuje pravdepodobnosť hospitalizácie pacienta, pre rôzne dôvody nie len tie, ktoré sú spojené s liečbou chronického zlyhávania obličiek. Štúdia tiež dokázala, že parikalcitol výrazne znižuje výskyt hyperkalciémie.

Autor článku: /-/

Dátum zverejnenia: