Raši: V SR sa prasacia chrípka nevyskytuje, máme aj dostatok antivirotík

Raši: V SR sa prasacia chrípka nevyskytuje, máme aj dostatok antivirotík
Zdroj: bigstockphoto.com

Prasacia chrípka, ktorá sa objavila v Mexiku a vyžiadala si tam 103 obetí, sa na Slovensku nevyskytuje. Na dnešnom brífingu to uviedol minister zdravotníctva Richard Raši (nominant Smeru-SD) s tým, že Slovensko má k dispozícii takmer 700.000 antivirotík, ktoré sú účinné aj proti tomuto typu ochorenia.

Na otázku, či bude antivirotík dostatok, podotkol, že tieto lieky sú uložené v Štátnych hmotných rezervách ako rezerva pre rizikové skupiny. "Momentálne nemáme ani jeden takýto prípad, takže nevieme ako sa situácia bude vyvíjať," ozrejmil s tým, že istá zásoba antivirotík je aj v distribučných firmách a lekárňach. Vakcíny proti tejto chorobe však zatiaľ neexistujú. Vedúci odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR Ján Mikas na margo súčasnej situácie vyhlásil, že panika zatiaľ nie je na mieste, ale je dôležité byť pozorný. "Keďže sa objavil nový vírus a prenáša sa z človeka na človeka, prikladá sa mu veľká vážnosť, ale nebolo zatiaľ vyčíslené, aká je možnosť, že prepukne pandémia," odpovedal na otázku, ako vidí hrozbu výrazného rozšírenia sa choroby.

Hlavný hygienik SR Ivan Rovný objasnil, že Slovensko je na pandémiu chrípky pripravené už niekoľko rokov. Priblížil, že ÚVZ SR bude každé ráno situáciu ohľadne chrípky monitorovať a prostredníctvom rezortu zdravotníctva a tlačových agentúr poskytne informácie odbornej i laickej verejnosti. Na prípadnú hrozbu šírenia chrípky už boli upozornené aj cestovné kancelárie a kompetentné orgány. "Odporučili sme necestovať do tých oblastí, kde sa tento vírus diagnostikoval," doplnil. Eurokomisárka pre zdravie Andrulla Vasiliová dnes vyzvala občanov Európskej únie, aby zbytočne necestovali do oblastí, v ktorých prepukla epidémia prasacej chrípky. Podľa jej slov, ak to nie je nevyhnutné, občania by sa mali vyhnúť cestám do Mexika a Spojených štátov amerických, aby sa tak minimalizovalo riziko rozšírenia infekcie na ďalšie osoby.

Vasiliová sa dnes v Luxemburgu stretáva s ministrami zahraničných vecí krajín EÚ, aby s nimi prediskutovala aktuálnu situáciu a možné opatrenia. České predsedníctvo v EÚ medzitým zvolalo mimoriadne zasadnutie ministrov zdravotníctva krajín EÚ, ktoré sa má uskutočniť vo štvrtok (30.4.). Ochorenie je vyvolané mutovaným vírusom prasacej chrípky. Tento nový kmeň vírusu prasacej chrípky sa značne odlišuje od bežnej sezónnej chrípky A (H1N1). Spôsob šírenia sa nelíši od spôsobu šírenia pri bežnej sezónnej chrípke. Aj klinické príznaky sú podobné – môže ísť o ľahko prebiehajúce ochorenia od infekcie horných ciest dýchacích až po pneumónie končiace smrťou. Opatrenia na zabránenie vzniku a šírenia sú identické s opatreniami pri bežnej sezónnej chrípke. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zatiaľ neodporúča prijať žiadne cestovné a obchodné obmedzenia.

Do nedele 26. apríla sa potvrdilo viacero prípadov prasacej chrípky v Mexiku a USA. Do Mexika už vyslala WHO svojich expertov, ktorí sa aktívne podieľajú na riešení danej situácie. Podozrenie na prasaciu chrípku zaznamenali epidemiológovia aj v európskych krajinách ako Španielsko, Francúzsko a Škótsko. Španielsko dnes oficiálne potvrdilo nakazenie jedného muža vírusom prasacej chrípky. Ako priblížil minister Raši, v utorok 28. apríla sa očakáva prvý hromadný návrat turistov z Mexika do Portugalska. Na palube lietadla by sa malo nachádzať okolo 200 ľudí.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: