Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula žiada prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby nepodpísal novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve, ktorú poslanci Národnej rady SR schválili v utorok 28. apríla.
Právna norma totiž ukladá povinnosť pre všeobecných lekárov podpísať zmluvu, ktorú im ponúkne zdravotná poisťovňa (ZP) v prípade, že lekár má uzatvorenú dohodu o poskytovaní všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti najmenej s jedným jej poistencom. Podľa Dragulu znenie zákona výrazne zhoršuje postavenie poskytovateľa všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Predseda Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS) sa neúspešne pokúšal túto povinnosť vypustiť, keďže sa domnieva, že štát chce nútiť všeobecných lekárov podpisovať zmluvy so ZP, hoci môžu byť pre nich nevýhodné.
"Podľa schváleného ustanovenia je poskytovateľ povinný uzatvoriť zmluvu so zdravotnou poisťovňou bez ohľadu na skutočnosť, že tento, ale ani iný zákon nestanovuje podstatné náležitosti zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti spôsobom, aby zmluvné strany vedeli, akú zmluvu sú povinní uzatvoriť. Považujem za potrebné poukázať na skutočnosť, že takto formulovaná povinnosť uzatvoriť zmluvu je v priamom rozpore s podmienkami uzatvárania zmlúv medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi," uvádza Dragula.
Zákon o zdravotných poisťovniach síce stanovuje podstatné náležitosti zmluvy, ale tie sa na princípe zmluvnej voľnosti stanovujú dohodou zmluvných strán. "Zákonom stanovená povinnosť uzatvoriť zmluvu je v praxi nevykonateľná a obsah zmluvy by nemohol prípadne určiť ani súd, nakoľko nie je zákonom stanovený obsah jej podstatných náležitostí. Zákon nerieši teda najzákladnejšie otázky podstatné pre uzatvorenie zmluvy a to predmet zmluvy (objem zdravotnej starostlivosti) a cenu poskytovanej zdravotnej starostlivosti," uvádza sa v liste prezidentovi SR.
Podľa Dragulu je už v súčasnosti s ohľadom na svoje postavenie ZP dominantným subjektom pri uzatváraní zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Takáto povinnosť by teda v praxi viedla k narušeniu základného princípu zmluvných vzťahov, a to voľnosti subjektov pri dohadovaní objemu zdravotnej starostlivosti a ceny poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Narušenie dispozičnej voľnosti zmluvných strán tak podľa SLK spôsobí absolútnu neplatnosť právneho úkonu (uzatvorenej zmluvy), nakoľko táto nebude uzatvorená slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne.
"Navrhovaná právna úprava neumožní ani situáciu, aby vôľu povinnej strany nahradil svojím rozhodnutím príslušný súd, nakoľko nie sú právnym predpisom určené podstatné náležitosti zmluvy," pokračuje Dragula s tým, že schválením navrhovanej novely zákona by došlo k nedovolenej retroaktivite.
Autor článku: TASR