Za výhody vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ) považuje minister zdravotníctva Richard Raši otvorenie trhu s liekmi a zdravotníckymi pomôckami, či možnosť výmeny informácií. SR tiež môže čerpať finančné prostriedky z eurofondov. "Je mnohonásobné väčší záujem, ako je množstvo finančných prostriedkov. Myslím si, že týmto tempom sa to určite vyčerpá," uviedol pre TASR.
"Z hľadiska zdravotníctva sa prebrala legislatíva EÚ a napríklad pre pacientov sa stal otvorený a dostupný trh s liekmi a zdravotníckymi pomôckami," konštatoval šéf rezortu. Podotkol, že do krajiny prišlo množstvo nových liekov, aj onkologických, ktoré tu dovtedy neboli. Zdravotný systém sa otvoril novým metódam a uvoľnila sa tiež možnosť výmeny informácií. "Sme naozaj v jednom európskom priestore aj z hľadiska podpisovania dohôd o spolupráci." Slovensko je spomedzi nových členských štátov EÚ prvou krajinou, ktorej Európska komisia schválila 8. novembra 2007 samostatný operačný program pre sektor zdravotníctva. Vybrané zariadenia ústavnej a ambulantnej zdravotnej starostlivosti sa tak môžu uchádzať o finančné prostriedky vo výške 250 miliónov eur (7,531 miliardy Sk), ktoré Slovensko v programovom období 2007-2013 môže čerpať v oblasti zdravotníctva z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Projekty budú spolufinancované aj zo štátneho rozpočtu.
Ako priblížil minister, na prvú výzvu reagovali najmä špecializované nemocnice a kardioústavy, ktoré finančné prostriedky využijú na modernizáciu starých budov a doplnenie prístrojovej techniky. Rezort už zverejnil aj výzvy určené pre polikliniky, ako aj všeobecné nemocnice, na ktorú podľa Rašiho zareagovala množstvo nemocníc. "Snažia sa zrekonštruovať staré budovy alebo postaviť nové, alebo dopĺňať techniku," uzavrel.
Autor článku: TASR