Troch Slovákov, ktorí dnes prileteli z Mexika na pražské letisko, zaviezli sanitky nakoniec priamo do ich domov. Pôvodne ich na príkaz ministra zdravotníctva SR Richarda Rašiho mali pre situáciu s chrípkou typu A (H1N1) preventívne hospitalizovať na Klinike infektológie a geografickej medicíny bratislavskej fakultnej nemocnice. Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Čižmáriková pre TASR priblížila, že išlo o dvoch mužov z Bratislavy a jedného z Nitry.
Ako ďalej objasnila, vodičov sanitiek české ministerstvo zdravotníctva informovalo, že turisti majú ísť do domácej liečby. So sanitkami pritom komunikovala aj slovenská strana, ktorá ich naopak navigovala na bratislavské Kramáre. Muži, ktorých nakoniec dopravili domov, podľa Čižmárikovej nemajú príznaky chrípky, ráno sa majú hlásiť u ošetrujúcich lekárov a kontaktovať ich bude aj ministerstvo zdravotníctva. Českí hygienici a lekári dnes z obavy zo zavlečenia chrípky typu A (H1N1) do Česka vyšetrili na letisku v Prahe v zdravotníckych stanoch všetkých 201 klientov českej cestovnej kancelárie Exim Tours, ktorí sa charterovým letom vrátili z mexického Cancúnu do Prahy. Medzi nimi bolo aj 33 klientov, ktorí si zájazd kúpili v pobočkách Kartago Tours v SR.
Vzniknutú situáciu už konzultoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný so svojím českým kolegom Michaelom Vítom, priblížila pre TASR hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Lenka Šramková. Okrem iného sa zaujímal aj o situáciu so slovenským pacientom, ktorého po kontrole po prílete do Prahy previezli s podozrením na chrípku na špecializovanú infekčnú kliniku Fakultnej nemocnice Bulovka. Tam ho má vyšetriť imunológ a vykonajú sa aj potrebné testy, ktoré nákazu potvrdia, alebo vyvrátia. Vylúčený nie je ani jeho neskorší prevoz do SR. Šramková priblížila, že osoba mala teplotu približne 38 stupňov. Podľa jej slov bude tento prípad hlavný hygienik naďalej konzultovať.
Na Slovensku sa zatiaľ prítomnosť chrípky A (H1N1) nepotvrdila. V Nitre doteraz hospitalizovali dve pacientky s klinickými príznakmi, ktoré navštívili rizikové oblasti. Podozrenie sa ani v jednom prípade nepreukázalo. Niekoľko osôb navštívilo aj kliniku infektológie a geografickej medicíny bratislavskej fakultnej nemocnice, aby konzultovali svoju situáciu po návrate z rizikových oblastí. Ich hospitalizácia však nebola potrebná.
Všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva majú v súvislosti s chrípkou A (H1N1) neustále pohotovosť, ktorú zabezpečujú pracovníci odborov epidemiológie. Pracovníci ÚVZ SR naďalej priebežne kontrolujú údaje zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu prenosných ochorení (ECDC) ako aj zo slovenského epidemiologického informačného systému EPIS. Odpovedajú tiež na otázky občanov o novom víruse chrípky. V súvislosti s vyhlásením 5. fázy pandemickej pripravenosti WHO sa na Ministerstve zdravotníctva SR konala 1. mája pracovná porada. Prediskutovali na nej návrhy opatrení na zabezpečenie pripravenosti SR a aktivácie pandemického plánu pre prípad pandémie chrípky na Slovensku. Call centrum pre občanov bolo zriadené okrem ÚVZ SR aj na ministerstve. Ľudia sa v prípade potreby môžu obracať na telefónne číslo 02/59 37 31 22.
Prípady chrípky A (H1N1) zaznamenali doteraz v Mexiku a Spojených štátoch amerických, kde si už vírus vyžiadal aj obete. Prítomnosť ochorenia hlásia aj Kanada, Veľká Británia, Španielsko, Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Izrael, Francúzsko, Nový Zéland, Holandsko, Čína, Dánsko, Taliansko, Costa Rica a Kórejská republika. Celkový počet potvrdených prípadov vo svete spolu dosiahol k dnešnému ránu 780. V rámci Európskej únie bolo hlásených päť prípadov sekundárneho prenosu z človeka na človeka, dva v Nemecku, dva vo Veľkej Británii a jeden v Španielsku. Podľa generálneho riaditeľa Európskej komisie pre zdravie a ochranu spotrebiteľa Roberta Madelina budú aj v Európe zomierať ľudia v dôsledku globálneho prepuknutia prasacej chrípky. "Nepoznáme rozsah tejto pandémie. Ale Európa je pripravená lepšie ako kedykoľvek predtým," uviedol. Madelin súčasne povedal, že vakcína proti vírusu prasacej chrípky by mohla byť pripravená v Európe do 100 dní. ÚVZ SR už kontaktoval na základe pokynu ministra zdravotníctva Richarda Rašiho potenciálne firmy, ktoré by mohli vyrábať vakcínu proti chrípke.
Autor článku: TASR