Chrípka typu A (H1N1) - aktualizované 4. - 5. mája...

Neexistuje dôkaz o prenose chrípky H1N1 medzi komunitami ľudí v Európe

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nezistila prenos nového chrípkového vírusu H1N1 medzi komunitami ľudí v Európe. Informoval o tom dnes zástupca generálnej riaditeľky WHO Keidži Fukuda. Fukuda uviedol, že v dvoch európskych krajinách s najväčším počtom prípadov - Španielsku a Británii - sa vírus zatiaľ nešíri mimo inštitúcií (napríklad škôl) do širšej verejnosti. Dodal, že väčšina prípadov v Španielsku súvisí s cestovaním. Výskyt nového typu chrípky najprv zaznamenali v Mexiku, potom sa ňou za minulý týždeň nakazilo vyše 1200 ľudí v 21 krajinách. Do dnešného dňa je oficiálne potvrdených 27 úmrtí na chrípku H1N1 - 26 v Mexiku a jedno v USA. Existuje však podozrenie, že jej podľahlo viac ako 100 osôb.

Rozšírenie chrípky typu A(H1N1) po celom svete vyvoláva obavy z vypuknutia pandémie, hoci vedci tvrdia, že tento nový typ chrípky zrejme nie je smrteľnejší než sezónna chrípka. V nasledujúcich mesiacoch bude nové chrípkové ochorenie ohrozovať južnú pologuľu, keďže sa tam začína zima, varovala WHO. Chrípkovým vírusom sa v zime darí a každoročne sa nimi nakazia tisíce ľudí, pretože okolo seba chodia v zle vetraných miestnostiach či na nedostatočne klimatizovaných miestach. "Nový vírus, hoci nie je taký smrteľný ako vírus vtáčej chrípky H5N1, je vážna záležitosť, pretože ľudské telo nemá proti nemu vybudované ochranné mechanizmy," uviedol austrálsky virológ Bill Rawlinson.
Reuters, novinky.cz

Mexiko kvôli chrípke znižuje poplatky pre turistov na výletných lodiach

Mexiko dočasne zníži poplatky, ktoré musia platiť výletné lode za využívanie mexických prístavov. Vyhlásil to dnes mexický prezident Felipe Calderón v snahe podporiť zdecimovaný turistický ruch v tejto stredoamerickej krajine, ktorú zasiahla epidémia vírusu chrípky typu A - H1N1. "Chceme sa teraz sústrediť na čo najrýchlejšie obnovenie ekonomiky," povedal Calderón vo svojom posolstve národu, ktoré odvysielali mexické médiá. Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že mexický verejný aj súkromný sektor začne v stredu po piatich dňoch s obmedzeniami fungovať, pretože vírus už nespôsobuje také problémy ako predtým. Obnovíme všetko podľa plánu s odporúčaniami v oblasti zdravia a dodržiavania hygieny na pracovisku, uviedol minister zdravotníctva José Angel Cordova.

Mexiko: Otvoria školy a univerzity - chrípka je na ústupe

Mexický prezident Felipe Calderón dnes vyhlásil, že univerzity a ďalšie školy otvoria v celom Mexiku už vo štvrtok, pretože chrípka typu A - H1N1 je podľa mexických zdravotníkov na ústupe. Calderón uviedol, že učitelia a rodičia študentov pomôžu pri dezinfekcii tried. Zdravotníci ich potom skontrolujú a rozhodnú, či sú bezpečné. Vládou zriadené mimoriadne centrá pre diagnostiku chrípky otvoria 11. mája. Mexiko zatvorilo 27. apríla školy v reakcii na šírenie nového vírusu. Úrady tejto stredoamerickej krajiny doposiaľ potvrdili 26 obetí vírusu. Mexický minister zdravotníctva José Angel Cordova Villabolos povedal, že vláda zvažuje postupný návrat krajiny do normálneho režimu, pretože počet nakazených je zatiaľ stabilizovaný a nestúpa.

Čína drží v karanténe údajne zdravých kanadských študentov

Čínske úrady držia od víkendu v karanténe skupinu 25 kanadských študentov a profesora z obavy zo šírenia vírusu chrípky A(H1N1). U žiadneho z Kanaďanov sa pritom neprejavili žiadne symptómy chrípkového ochorenia, informovala dnes montrealská univerzita. "Všetci sú zdraví, ale napriek tomu im tri razy denne merajú teplotu," uviedla hovorkyňa University of Montreal. Kanadská vláda požiadala Čínu o vysvetlenie dôvodov karantény. Študenti sú zadržiavaní v hoteli v severnom meste Čchang-čchun, čínske úrady ich izolovali ihneď po vystúpení z lietadla. Kanada zatiaľ potvrdila 103 ľudských prípadov nákazy chrípkou A(H1N1). Prítomnosť nového vírusu sa potvrdila aj u stáda 220 ošípaných, nakazených robotníkom, ktorý sa nedávno vrátil z Mexika. Ide už o druhý podobný incident v Číne z posledných dní. Peking dnes odmietol obvinenia z diskriminácie vyše 70 Mexičanov, ktorí sa taktiež dostali do preventívnej karantény. Podľa Mexika sú minimálne niektorí z izolovaných zjavne mimo akéhokoľvek ohrozenia vírusom. Pobúrená mexická vláda vysiela do Číny lietadlo, ktoré dopraví skupinu naspäť do vlasti.

Čína: Pre izolovaných Mexičanov prišlo lietadlo

Mexické lietadlo, ktoré má vyzdvihnúť Mexičanov umiestnených do karantény v dôsledku obáv zo šírenia chrípky A(H1N1), pristálo dnes v čínskom Šanghaji. Mexičanov, ktorí boli v Šanghaji v karanténe od minulého týždňa napriek tomu, že ani jeden z nich neprejavoval symptómy chrípky, priviezli z hotelov na letisko sanitkami. Jeden z mexických pasažierov ochorel v Hongkongu, čo viedlo čínske úrady k tomu, že izolovali všetkých 274 cestujúcich v jednom z hotelov. Mexický prezident Felipe Calderón označil tento postup za diskrimináciu a vyjadril znepokojenie nad tým, že "niektoré krajiny alebo miesta podnikajú diskriminačné opatrenia" voči obyvateľom Mexika kvôli "ignorancii a dezinformáciám". Úrady v tejto latinskoamerickej krajine doposiaľ zaznamenali 26 obetí chrípky A. Charterový stroj mexickej leteckej spoločnosti sa predtým, než sa dnes vráti späť do Mexika, zastaví aj v Pekingu, Kuang-čou a Hongkongu. Čína takisto vyslala lietadlo, ktoré má vyzdvihnúť jej občanov, ktorí uviazli v Mexiku.

EÚ: Europoslanci požadujú lepšiu informovanosť o novej chrípke

Lepšiu informovanosť o novej chrípke A(H1N1) požadovali dnes poslanci Európskeho parlamentu v debate za účasti komisárky pre zdravie Andruly Vasiliovej. Tá informovala členov európskeho zákonodarného zboru o aktuálnej situácii a ubezpečila, že všetky mechanizmy, ktoré sa vytvorili v rámci boja proti možnej hrozbe, zatiaľ dobre fungujú. Brusel situáciu sleduje a je pripravený prijať opatrenia v závislosti od ďalšieho vývoja. "Situácia je vážna, ale nesmieme panikáriť, všetci musia prispieť k racionálnemu pohľadu na celú situáciu, panika nikomu neposlúži," konštatovala Vasiliová. Komisárka pripomenula, že sa minulý týždeň stretla so zástupcami farmaceutického priemyslu, s ktorými debatovala o potrebe novej vakcíny. Tá by mohla byť k dispozícii do osem až 12 týždňov po odovzdaní všetkých potrebných materiálov farmaceutickým spoločnostiam. V súvislosti so zásobami vakcín a antivirotík Vasiliová vyslovila poľutovanie, že sa na štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí ministrov zdravotníctva nepodarilo dohodnúť na spoločných zásobách. Každá krajina je tak aj naďalej zodpovedná za stav svojich zásob. Ak bude však niektorý štát potrebovať pomoc, dostane ju, zdôraznila komisárka. Podľa europoslancov sa okrem potreby lepšej informovanosti o víruse, ako aj o stave zásob, treba zamerať na slabé články v národných plánoch, pretože tie môžu mať zásadný dopad na celú EÚ. Okrem toho je nutné vyvíjať nátlak na farmaceutické firmy, aby bola nová vakcína k dispozícii čo najskôr. Slovenská europoslankyňa Irena Belohorská takisto vyzdvihla potrebu lepšej informovanosti, pretože v opačnom prípade sa šíria dezinformácie. Tie mali za následok napríklad likvidáciu ošípaných v niektorých afrických krajinách. "Vzhľadom na globalizáciu a vysokú mieru migrácie turistov a cestujúcich dnes nie je miesto na svete, kde by sa dalo predpokladať, že sa toto ochorenie neobjaví," uviedla Belohorská zdôrazňujúc, že infekčné ochorenia nemajú hranice a vyžadujú si spoluprácu a solidaritu medzi krajinami, ako aj solidaritu s Mexikom, odkiaľ sa vírus začal šíriť. Slovensko je podľa Belohorskej na prípadné väčšie rozšírenie tejto chrípky dostatočne pripravené, keď má 700.000 kusov lieku Tamiflu.

WHO nemá dôkazy o šírení chrípky na úrovni komunít mimo Ameriky

Zatiaľ neexistujú dôkazy o šírení chrípky A (H1N1) na úrovni komunít mimo Severnej Ameriky. S výnimkou Kanady nebolo zaznamenané ani ďalšie šírenie vírusu u ošípaných. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). "Nemáme žiadne dôkazy, že by sa vírus rozšíril na úrovni komunít v ktorejkoľvek inej krajine (mimo Severnej Ameriky)," uviedol zástupca generálnej riaditeľky WHO Keidži Fukuda. Zahraničné prípady nákazy sú podľa jeho slov spojené prevažne s cestovaním. Vírus sa v súčasnosti v obmedzenej miere šíri do oblastí južnej hemisféry, situáciu však treba naďalej pozorne monitorovať po celom svete, keďže ďalší vývoj nemožno s istotou predvídať, zdôraznil Fukuda. Experti WHO majú obavy zo šírenia nového vírusu na južnej pologuli s ohľadom na tamojšie začínajúce sa zimné obdobie. WHO dosiaľ potvrdila 1025 prípadov ochorenia v 20 krajinách sveta vrátane 26 obetí. V USA podľa najnovšej bilancie zaznamenali 286 osôb nakazených chrípkou A (H1N1) v 36 štátoch. Americkí epidemiológovia pritom predpovedajú ďalšie prípady ochorenia, keďže šírenie vírusu v krajine naďalej pokračuje. U väčšiny pacientov má ochorenie mierny priebeh, v Texase však minulý týždeň zomrelo infikované dvojročné dieťa.

Pan Ki-mun: WHO neplánuje zvýšiť výstrahu pred chrípkou A na najvyšší stupeň

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nezvýši stupeň výstrahy na najvyššiu úroveň pandémie v prípade, ak šírenie vírusu chrípky A(H1N1) zostane na súčasnej úrovni. Na neformálnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN k šíreniu vírusu to dnes uviedol generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. "Ak situácia zostane na súčasnej úrovni, WHO nateraz neplánuje zvýšiť stupeň varovania na 6," oznámil Pan Ki-mun s odvolaním sa na generálnu riaditeľku WHO Margaret Čchan. Zároveň informoval o zámere zvolať o dva týždne konferenciu darcov do Ženevy, ktorá by mala pomôcť zabezpečiť pre krajiny celého sveta dostatok zdrojov pre prípad pandémie. Šéfka WHO členom Valného zhromaždenia potvrdila 1003 prípadov ochorenia v 20 krajinách sveta. Podľa jej slov však zatiaľ nenasvedčuje tomu, že by svet čelil podobnej situácii ako v roku 1918, keď si chrípková pandémia vyžiadala desiatky miliónov ľudských životov. Život v Mexiku a jeho hlavnom meste, ochromenom šírením nového vírusu chrípky, sa tento týždeň začne postupne vracať do normálu. V stredu sa po piatich dňoch obnoví prevádzka väčšiny firiem, uzavretých v snahe zastaviť šírenie vírusu. Kiná, divadlá, mnohé bary a reštaurácie a školy však zostanú naďalej zavreté, až kým sa nepotvrdí, že vírus je skutočne na ústupe. Miestne ministerstvo zdravotníctva dnes potvrdilo 727 prípadov nákazy, z toho 26 obetí na životoch.

Slovenský turista hospitalizovaný v Prahe má negatívne výsledky

Slovenský turista, ktorého v nedeľu po prílete z Mexika hospitalizovali na infekčnej klinike v Prahe, nie je infikovaný vírusom chrípky A H1N1. Ministerstvo zdravotníctva dnes TASR informovalo, že výsledok laboratórnych testov je negatívny.

Portugalsko potvrdilo prvý prípad chrípky A, Španielsko hlási ďalších nakazených

Portugalsko potvrdilo dnes prvý prípad nákazy vírusom chrípky A(H1N1). Podľa portugalského ministerstva zdravotníctva ide o 30-ročnú, ženu, ktorá sa nedávno vrátila z dovolenky v Mexiku. Pacientka sa v súčasnosti zotavuje v domácej izolácii. Zdravotnícke úrady monitorujú všetky osoby, ktoré prišli s infikovanou ženou do styku a kontaktujú cestujúcich priamo na palube lietadiel z Mexika. Susedné Španielsko zvýšilo počet potvrdených prípadov nákazy na 54 osôb. Jedenásť pacientov zostáva v nemocnici, stav žiadneho z nich však nie je kritický. Úrady potvrdili desať nových prípadov v regiónoch Andalúzia a Valencia. Španielsko tak zostáva najhoršie postihnutou krajinou v rámci Európy. Medzi infikovanými pacientmi sú aj ľudia, ktorí v poslednej dobe nenavštívili Mexiko. Talianske ministerstvo zdravotníctva dnes nahlásilo dva nové prípady ochorenia, v Taliansku už celkovo evidujú štyroch pacientov. V Ríme hospitalizovali 16-ročné dievča a 11-mesačného chlapca, ktorí sa minulý týždeň vrátili z Mexika. Prvý Talian nakazený vírusom chrípky A(H1N1) - 50-ročný muž z Toskánska sa už zotavil. Štyri prípady nákazy vírusom chrípky A(H1N1) evidujú aj v susednom Francúzsku. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva dnes informovalo o dvoch nových prípadoch 23-ročného muža a 24-ročnej ženy, ktorí sa vrátili z výletu v Mexiku. Všetci štyria pacienti hospitalizovaní v Paríži sú v dobrom zdravotnom stave.

Traja slovenskí turisti po návrate z Mexika bez príznakov chrípky

Traja slovenskí turisti, ktorých po návrate z Mexika previezli z Českej republiky na Slovensko, dnes nemajú žiadne príznaky chrípkového ochorenia. Predpoludním ich navštívili regionálni hygienici, poskytli im všetky dôležité informácie o chrípkovom víruse A H1N1. Zároveň ich upozornili na postupnosť krokov v prípade zhoršenia zdravotného stavu. Aktuálne informácie o výsledkoch laboratórnych vyšetrení slovenského pacienta, ktorý je hospitalizovaný na infekčnej klinike v Prahe v Českej republike, budú k dispozícii pravdepodobne v utorok 5. mája. TASR o tom dnes informovala Eva Slováková z Ministerstva zdravotníctva SR.

El País: WHO pravdepodobne zvýši výstrahu pred chrípkou A na najvyšší stupeň

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pravdepodobne zvýši stupeň výstrahy v súvislosti s vírusom chrípky A(H1N1) na najvyššiu úroveň pandémie, naznačila generálna riaditeľka WHO Margaret Čchan. "Šiesta úroveň však v žiadnom prípade neznamená, že čelíme koncu sveta. Toto je potrebné ujasniť, pretože v opačnom prípade, ak vyhlásime šiesty stupeň, spôsobí to zbytočnú paniku," povedala Čchan v rozhovore, ktorý dnes zverejnil španielsky denník El País. "Vírusy chrípky sú veľmi nepredvídateľné, veľmi klamné... Nemali by sme byť príliš sebavedomí. Nemôže sa (vírusu) H1N1 poskytnúť príležitosť na to, aby sa miešal s ostatnými vírusmi. Toto je dôvod, prečo sme v pohotovosti," spresnila. Čchan zároveň varovala pred prílišnou sebadôverou po stabilizácii v počte nových prípadov H1N1, pretože južná pologuľa vchádza do obdobia zimy, kedy chrípkové prípady prirodzene vrcholia. "Musíme byť veľmi opatrní. Nikto nevie predpovedať, čo sa stane, keď krajiny na juhu budú mať chrípkové maximá a príde nový vírus - čo sa tak bezpochyby aj stane," povedala Čchan. Ako dodala, je zatiaľ predčasné odhadovať mieru populácie, ktorú by mohol vírus zasiahnuť. Podľa odhadov EÚ by sa mohlo nakaziť 40 populácie. WHO dnes zároveň uviedla, že jej laboratóriá zaznamenali dovedna 985 nakazení vírusom H1N1 v 20 krajinách sveta a 25 potvrdených úmrtí v Mexiku.

Turecko poprelo správy o údajnom úmrtí pacienta na chrípku A(H1N1)

Pacient, ktorý dnes zomrel v nemocnici v tureckej provincii Antalya, nebol nakazený vírusom chrípky A(H1N1), informovala novinárov hovorkyňa nemocnice v meste Akdeniz. Poprela tak správy spravodajskej televízie CNN Türk, podľa ktorých pacient prejavoval symptómy tohto ochorenia. V Turecku nie sú potvrdené prípady nakazenia chrípkou A(H1N1), ktorá si v Mexiku vyžiadala desiatky obetí a ochromila verejný život. Úrady v Mexiku medzitým oznámili, že krajina vyšle lietadlo do Číny pre viac ako 70 mexických pasažierov, ktorých Peking v rámci boja proti chrípke umiestnil do karantény. Vláda pošle stroj spoločnosti Aeromexico pre všetkých Mexičanov, ktorí chcú Čínu opustiť. Nemenovaný predstaviteľ mexickej vlády nespresnil, či budú uprednostnení občania, ktorí sú v Číne v karanténe. Mexický prezident Felipe Calderón v nedeľu vyjadril znepokojenie nad tým, že "niektoré krajiny alebo miesta podnikajú diskriminačné opatrenia" voči Mexičanom kvôli "ignorancii a dezinformáciám".

Mexiko: Počet potvrdených obetí chrípky typu A sa zvýšil na 22

Vírus chrípky A(H1N1) si v Mexiku vyžiadal 22 obetí a počet potvrdených prípadov sa zvýšil na 1523. Oznámil to dnes mexický minister zdravotníctva José Ángel Córdova. Minister uviedol, že posledná obeť podľahla vírusu v stredu. Medzi mŕtvymi prevažujú ženy, pričom z týchto 22 prípadov je len sedem mužov. Nový typ chrípky postihol najviac mladých ľudí. Väčšina obetí mala 20-40 rokov. Córdova podotkol, že počet potvrdených obetí vírusu môže narásť, pretože musia ukončiť testy na 159 ľuďoch, ktorí v Mexiku nedávno zomreli na chrípku. Mexiko je epicentrom svetovej nákazy chrípky nového typu, ktorej vírusový kmeň má genetické elementy pochádzajúce z troch živočíchov - prasiat, vtákov a človeka.

Konzumácia bravčového mäsa a výrobkov je bezpečná

Konzumácia bravčového mäsa, šuniek a klobások je bezpečná. To je hlavný odkaz dnešnej mimoriadnej tlačovej konferencie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Ženeve. WHO vydala vyhlásenie po tom, ako kanadské úrady potvrdili nákazu vírusom chrípky typu A - H1N1 u ošípaných na farme v Kanade. Organizácia už dávnejšie zmenila označenie vírusu z pôvodne používaného názvu prasacia chrípka na vírus typu A, aby zabránila šíreniu paniky, že bravčové mäso spôsobuje nákazu. "Túto chorobu nedostanete po konzumácii bravčového a preto nie je dôvod obávať sa jesť bravčové mäso a výrobky z neho. Pokiaľ je mäso pripravené normálnym spôsobom, nie je žiadne riziko nakazenia sa," povedal Peter Ben Embarek, predstaviteľ WHO pre potravinovú bezpečnosť. "Môžete svoje prosciutto jesť bezpečne aj naďalej," dodal zdravotník. Podľa neho nie je objav nakazených ošípaných na farme v Alberte žiadnym prekvapením, pretože sa to od podobného vírusu dalo očakávať. Embarek v tejto súvislosti poukázal na skutočnosť, že z 2.200 ošípaných na farme sa od chovateľa nakazilo iba 10 percent zvierat. To podľa neho znamená, že prinajmenšom pre zvieraciu populáciu táto chrípka nie je "veľmi vážnou chorobou".

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: