Chrípka typu A (H1N1) - aktualizované 7. mája

WHO: V platnosti zostáva piaty pandemický stupeň

Chrípka typu A(H1N1) sa mimo Severnej Ameriky nešíri plynule, preto zostáva v platnosti piaty pandemický stupeň zo šiestich. Oznámila to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). "Zostávame na 5. stupni. Nezmenilo sa to," uviedol námestník generálnej riaditeľky WHO Keidži Fukuda. "Naďalej pozorujeme prenos novej chrípky z človeka na človeka, prenos medzi skupinami ľudí, predovšetkým v Severnej Amerike. Nikde inde sme to však ešte nezaznamenali," dodal Fukuda na tlačovej konferencii vo švajčiarskej Ženeve. Ak sa súčasná nákaza zmení na pandémiu, novou chrípkou sa môžu nakaziť dve miliardy ľudí. Podľa Fukudu toto číslo nie je prognózou, ale skúsenosti z minulých pandémií naznačujú, že infekcia zasiahne jednu tretinu globálnej populácie. Na zemeguli žije šesť miliárd ľudí, preto je podľa Fukudu "rozumné" očakávať takéto množstvo nakazených. Fukuda vyhlásil, že WHO nemôže vedieť, čo prinesie budúcnosť, a nie je možné ani povedať, či bude pandémia mierna alebo vážna. Opäť ubezpečil, že konzumácia bravčového mäsa je bezpečná a existujúce kontroly hygieny a zvierat sú dostatočné, aby ochránili zásoby potravín pred vírusom H1N1. Dvadsať vlád však obmedzilo dovoz bravčoviny z Mexika a ďalších krajín postihnutých novou chrípkou pre obavy z prepuknutia nákazy, ktorá je podľa vedcov kombináciou prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu.

USA zaznamenali celkovo 896 prípadov chrípky typu A(H1N1) v 41 štátoch vrátane dvoch úmrtí. Informovalo o tom dnes americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Predstavitelia USA očakávajú, že vírus prasacej chrípky sa rozšíri do všetkých 50 štátov a zapríčiní mnoho prípadov infekcie - od mierneho priebehu až po vážny. V stredu bolo v USA 642 prípadov, ale je ešte množstvo ochorení, ktoré treba potvrdiť dodatočnými testami. Britský minister zdravotníctva Alan Johnson dnes oznámil, že krajina má dva nové prípady novej chrípky a celkovo ich zaznamenala 34. Novým prípadom je dieťa z Londýna, ktorého školu zatvorili minulý týždeň po tom, ako u dvoch ďalších žiakov zistili nový typ chrípky. Druhým infikovaným je dospelý človek z východného Anglicka, ktorý nedávno navštívil USA. Británia očakáva v nasledujúcich týždňoch ďalšie nové ochorenia. "Nie sú však dôkazy o plynulom prenose vírusu z človeka na človeka," dodal britský minister zdravotníctva.

WHO: Počet prípadov nákazy chrípkou H1N1 vo svete presiahol 2000

Počet potvrdených prípadov nákazy ľudí chrípkou H1N1 vo svete prekročil 2000, oznámila dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Organizácia zvýšila svoju bilanciu z stredajších 1893 na dnešných 2099 potvrdených prípadov nákazy. Vírusu H1N1 chrípky typu A podľahlo 42 ľudí v Mexiku a dve úmrtia zaznamenali v Spojených štátoch. Najviac postihnuté Mexiko malo 1112 potvrdených prípadov, USA 642 a Kanada hlásila 201 infikovaných. Nasledovali Španielsko so 73 a Británia s 28 prípadmi. Deväť nakazených ľudí potvrdila WHO v Nemecku, po piatich v Taliansku, Francúzsku a na Novom Zélande, štyroch v Izraeli a po dvoch v Južnej Kórei a Salvádore. Po jednom nakazenom hlásili Dánsko, Hongkong, Guatemala, Holandsko, Írsko, Kolumbia, Kostarika, Portugalsko, Rakúsko, Švédsko a Švajčiarsko.

Na Slovensku nebol doteraz laboratórne potvrdený prípad na chrípku A(H1N1)

Na Slovensku nebol doteraz hlásený laboratórne potvrdený prípad na chrípku A (H1N1). Vírus sa nepotvrdil ani u dvoch pacientov, ktorí boli hospitalizovaní vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Bratislava na Kramároch. TASR o tom dnes informoval Komunikačný odbor Ministerstva SR. Podľa MZ SR jedného pacienta už prepustili, druhá pacientku má nemocnicu opustiť tiež ešte dnes. Negatívne sú aj testy odobraných vzoriek na laboratórne vyšetrenie u 28-ročnej ženy, ktorá je hospitalizovaná na infekčnej klinike v Nitre.

V Španielsku potvrdili osem nových prípadov chrípky, v Holandsku jeden

Španielske úrady potvrdili osem ďalších prípadov nákazy vírusom chrípky typu A - H1N1, čím sa celkový počet nakazených ľudí v krajine zvýšil na 81. Ministerstvo zdravotníctva vo vyhlásení zverejnenom v stredu večer uviedlo, že všetkých 80 nakazených okrem jedného prepustili z nemocnice. Ďalších 48 ľudí, u ktorých je podozrenie z nákazy, je na pozorovaní. Takmer všetci okrem deviatich z 81 nakazených boli nedávno v Mexiku. Ďalší prípad nákazy potvrdili aj v Holandsku. Druhou osobou, nakazenou vírusom chrípky H1N1 v krajine, je 53-ročná žena. Potvrdilo to dnes holandské ministerstvo zdravotníctva. Žena sa 30. apríla vrátila z Mexika. "Nemožno vylúčiť, že žena bola nákazlivá už počas letu domov," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Pasažierov letu, ktorí sedeli blízko pri chorej, bude ministerstvo kontaktovať. Najviac potvrdených prípadov novej chrípky je v Mexiku (42), Spojených štátoch (286), Kanade a v Španielsku.

Zdroj: Associated Press, Reuters

Mexiko: Počet obetí chrípky typu A(H1N1) stúpol na 42 osôb

Počet obetí chrípky typu A(H1N1) stúpol v Mexiku na 42 osôb, informovala v noci nadnes tlačová agentúra DPA, s odvolaním sa na mexického ministra zdravotníctva. Šéf rezortu zdravotníctva José Ángel Córdova ďalej uviedol, že celkovo sa infikovalo 1.112 ľudí. Život v krajine sa však pomaly vracia do normálu. Vláda dnes po piatich dňoch povolila otvorenie barov, reštaurácií, štadiónov a kín. Hlavné mesto Mexika znížilo stupeň výstrahy, oznámila agentúra Reuters. V USA prudko stúpol počet infikovaných ľudí. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v stredu informovalo o 642 prípadoch v 41 z 50 amerických štátov. Ešte v pondelok bolo v Spojených štátoch potvrdených 286 prípadov. Najväčšmi je chrípkou postihnutý štát Illinois, kde zaevidovali 122 prípadov. Ministerka zdravotníctva USA Kathleen Sebeliusová očakáva ďalší vzostup infekcie, a tiež nové obete. Prípady nákazy chrípkou typu A(H1N1) po prvý raz potvrdili vo Švédsku a Guatemale.

Priemerný vek ľudí hospitalizovaných v USA s novou chrípkou je 15 rokov

Ľudia hospitalizovaní v USA s chrípkou typu A(H1N1) sú mladší, než je typické pre obvyklú sezónnu chrípku. Predstavitelia amerického zdravotníctva dnes vyhlásili, že priemerný vek pacientov v potvrdených hospitalizovaných prípadoch je 15 rokov. Doktor Richard Besser z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) informoval, že nie je jasné, prečo sú pacienti s novým typom chrípky takí mladí. Podľa jeho slov je to možno iba preto, že pri vypuknutí tejto chrípky ochoreli ako prví skôr mladší ľudia. Druhým vysvetlením môže byť to, že starší ľudia majú väčšiu odolnosť voči vírusu. Vek pacientov hospitalizovaných v nemocniciach sa pohybuje v rozmedzí od ôsmich mesiacov do 53 rokov. Podľa CDC hospitalizovaných je najmenej 35 ľudí s takzvanou prasacou chrípkou.

Poľsko potvrdilo prvý prípad nákazy vírusom H1N1

Prvý prípad nakazenia človeka chrípkovým vírusom A(H1N1) potvrdili dnes v Poľsku. S odvolaním sa na zdravotnícke zdroje o tom informovala poľská tlačová agentúra PAP. "Bol potvrdený vírus A(H1N1). Zdravotný stav (nakazenej) osoby nie je vážny," uvádza sa v stručnej správe agentúry. Podrobnosti zatiaľ nie sú známe. Vírus H1N1, známy aj ako prasacia chrípka, sa už predtým dostal do 23 krajín sveta. Zdravotnícki experti varujú pred nebezpečenstvom vypuknutia celosvetovej pandémie.

Brunej zrušil chrípkovú karanténu pre 200 britských vojakov

Brunejské úrady prepustili dnes asi 200 britských vojakov, ktorých na noc umiestnili do karantény po tom, ako sa u troch z nich objavili príznaky chrípky. Všetky testy na nákazu vírusom A(H1N1) boli negatívne, informovalo britské veľvyslanectvo a miestni zdravotní predstavitelia. Vojakov v rámci preventívnych opatrení držali v karanténe v bytovom dome neďaleko letiska v hlavnom meste Bandar Seri Begawan. Troch z nich, ktorí mali symptómy chrípky, izolovali od zvyšku skupiny v nemocnici a nasadili im liek Tamiflu. Britskí vojaci pricestovali do Bruneja na vojenské cvičenie cez Hongkong, kde minulý týždeň potvrdili prvý prípad chrípky H1N1 v Ázii. "Musíme izolovať ľudí, ktorí majú príznaky a prídu z postihnutých krajín," povedal brunejský minister zdravotníctva Sujoi Osmán. V krajine podľa neho zatiaľ nezaznamenali infikovanie chrípkovým vírusom, ktorý sa začal šíriť z Mexika a vyvolal obavy z celosvetovej pandémie. Malý sultanát bohatý na zemný plyn a ropu však posilňuje kontrolné opatrenia a zvyšuje zásoby liekov.

Chrípka: WHO potvrdila ďalšie nákazy vírusom H1N1 najmä v Európe

Vírus chrípky typu A - H1N1 sa naďalej šíri v Európe, kde laboratóriá Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) potvrdili ďalšie nákazy ľudí v Británii, Španielsku, Taliansku a Nemecku, oznámila dnes táto organizácia OSN. WHO v najnovšej bilancii, ktorá obvykle zaostáva za správami jednotlivých krajín, má však väčšiu vedeckú váhu, uvádza 27 potvrdených prípadov v Británii oproti doterajším 18 prípadom. Po tri nové nákazy potvrdili v Španielsku a Taliansku, v Nemecku sa počet pacientov zvýšil o jedného. Okrem toho jednu novú infekciu hlásili v Južnej Kórei, čím sa celosvetová bilancia potvrdených nákaz zvýšila na 1516. Vírus H1N1, známy aj ako prasacia chrípka, sa dostal do 22 krajín, najnovšou v bilancii WHO s prvým potvrdeným prípadom je Guatemala. V najviac postihnutom Mexiku testy WHO potvrdili 822 nákaz a 29 úmrtí. Na druhom mieste v zozname WHO sú USA s 403 potvrdenými prípadmi nákazy a jedným úmrtím, nasledovala Kanada s 165 chorými ľuďmi.

V Bruneji izolovali asi 200 britských vojakov pre podozrenie z chrípky typu A

Brunejské úrady izolovali asi 200 britských vojakov v bytovom bloku v blízkosti letiska v hlavnom meste Bandar Seri Begawan po tom, čo traja z nich preukazovali symptómy chrípky. Informovala o tom dnes britská ambasáda a miestne lekárske zdroje. Ako uviedli úrady, ide len o preventívny krok. Testy medzitým u troch vojakov nepreukázali prítomnosť chrípky typu A - H1N1, viac testov však vykonajú v zahraničí, informovalo brunejské ministerstvo zdravotníctva. Britskí vojaci cestovali na vojenské cvičenie cez Hongkong, ktorý minulý týždeň potvrdil prvý prípad chrípky H1N1 v Ázii. Rozšírenie chrípky typu A(H1N1) po celom svete vyvoláva obavy z vypuknutia pandémie, hoci vedci tvrdia, že tento nový typ chrípky zrejme nie je smrteľnejší než sezónna chrípka.

USA: Texas má ďalšiu obeť vírusu H1N1

Ministerstvo zdravotníctva amerického štátu Texas dnes informovalo, že žena, nakazená novým chrípkovým vírusom H1N1, tento týždeň zomrela. "Žena z okresu Cameron, trpiaca chronickými zdravotnými problémami, začiatkom tohto týždňa zomrela," uviedlo ministerstvo na svojej webstránke. Pre agentúru DPA to potvrdila aj hovorkyňa ministerstva Carrie Williamsová. Okres Cameron leží neďaleko hraníc s Mexikom. Ide o druhý prípad úmrtia pripisovaný chrípkovému vírusu H1N1 na území Spojených štátov. Minulý týždeň na chrípku v nemocnici v Houstone zomrel 23-mesačný mexický chlapec. Oficiálny počet nakazených vírusom H1N1 v USA dosiahol 403 osôb v 38 štátoch. V štáte New York zaznamenali 90 prípadov, v Illinois 82, v Kalifornii 49, v štáte Delaware 20 a v Texase 41. Výskyt nového typu chrípky najprv zaznamenali v Mexiku, potom sa ňou za minulý týždeň nakazilo vyše 1200 ľudí v 21 krajinách. Do dnešného dňa je oficiálne potvrdených 28 úmrtí na chrípku H1N1 - 26 v Mexiku a dve v USA. Existuje však podozrenie, že jej podľahlo viac ako 100 osôb. Rozšírenie chrípky typu A(H1N1) po celom svete vyvoláva obavy z vypuknutia pandémie, hoci vedci tvrdia, že tento nový typ chrípky zrejme nie je smrteľnejší než sezónna chrípka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: