Raši: Pre onkologických pacientov je dôležitá pomoc, nie súcit

Chvíľka pomoci je vzácnejšia ako pätnásť rokov súcitu, povedal dnes v príhovore minister zdravotníctva SR Richard Raši pri príležitosti otvorenia Centra pomoci ligy proti rakovine v Košiciach. Centrum na Paulínyho ulici bude rovnako ako bratislavské poskytovať služby nielen onkologickým pacientom, ich blízkym, ale aj širokej verejnosti.

Cieľom centra je združiť pod jednou strechou starostlivosť o pacienta formou rôznych prístupov – poskytovaním konzultácií odborníkov z onkológie, psychológie i sociálnych pracovníkov prostredníctvom Linky pomoci, zlepšovaním fyzického a psychického stavu prostredníctvom rehabilitácie a relaxačných cvičení, realizovaním voľnočasových aktivít, vzdelávacích kurzov, seminárov, workshopov a zabezpečovaním poradenstva pre širokú verejnosť. "V onkológii nám takmer úplne absentuje psychosociálna sieť. Pacienti síce dostanú špičkovú onkologickú starostlivosť, ale v psychologickej a sociálnej sfére takmer žiadna systematická pomoc nie je," povedala pre TASR Oľga Nagyová, vedúca klubu onkologických pacientov Viktória. Dodala, že zriadením takéhoto centra budú môcť onkologickí pacienti lepšie prežiť záťaž, ktorú im osud pripravil.

Do košického Centra pomoci sa presunú všetky aktivity košickej pobočky Ligy proti rakovine. Tu sa budú organizovať prednášky na témy týkajúce sa zdravia, sociálnej problematiky, či prevencie. "Pre onkologických pacientov budú organizované rôzne skupinové pohybové aktivity ako joga, pilates, čchi-kung, tanečné kurzy, ale i rôzne spoločenské podujatia, doplnila Nagyová. Na slávnostnom otvorení Centra pomoci sa okrem ministra zdravotníctva zúčastnila aj predsedníčka Ligy proti rakovine na Slovensku Eva Siracká, zástupcovia samosprávy a asi dvadsiatka onkologických pacientov.

V Košiciach 7. mája 2009 za účasti ministra zdravotníctva SR Richarda Rašiho (vpravo) otvorili centrum pomoci Ligy proti rakovine. Vpravo v popredí prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: