V rámci dňa melanómu bezplatne vyšetria pigmentové znamienka

V pondelok 11. mája počas Európskeho dňa melanómu budú môcť pacienti a široká verejnosť absolvovať bezplatné vyšetrenie pigmentových znamienok dermatoskopom v poliklinike ProCare v Košiciach na sídlisku KVP. TASR o tom informovala Dana Schrenkelová z polikliniky.

"Malígny melanóm je nebezpečná forma rakoviny kože, ktorá patrí medzi najčastejšie nádorové ochorenia mladých žien a mužov. Je to zhubný nádor, ktorý môže vzniknúť z existujúceho znamienka alebo sa môže vytvoriť na normálnej koži. K hlavným rizikovým faktorom tohto ochorenia patria vystavovanie sa slnečnému žiareniu, dedičná predispozícia pacienta, výskyt melanómu v rodine, prípadne melanóm v osobnej anamnéze," doplnila Schrenkelová. Ako dodala, kým sa poškodenie kože zmení na melanóm, je možné na koži pozorovať zmeny. Malígne ochorenie rýchlo metastázuje cez lymfatické a krvné cesty do lymfatických uzlín a následne do kostí a pečene.

Európsky deň melanómu je jedným dňom v roku, ktorý sa venuje prevencii najzhubnejšieho kožného nádoru, melanómu. Cieľom tejto akcie, ktorá sa prvýkrát konala v Európe v roku 2000, je zvýšiť informovanosť občanov o možnom nebezpečenstve materských znamienok a slnečného žiarenia a súčasne zdôrazniť význam a postavenie dermatovenerológov, ktorí sú hlavnými špecialistami v tejto problematike.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: