Žltačku si Slováci čoraz častejšie prinášajú z Čiech

Žltačku si Slováci čoraz častejšie prinášajú nielen z exotických krajín, ale aj z Čiech. Vyplýva to z údajov Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, podľa ktorých až polovica zo všetkých Slovákov, ktorí ochoreli v minulom roku na hepatitídu typu A v zahraničí, sa nakazili v Českej republike. TASR informovala Alexandra Obuchová z Media Specialist.

Viac ako 60 percent z nich pochádzalo z Trenčianskeho kraja, ale objavili sa aj v Bratislavskom či Košickom kraji.

Za Českou republikou v počte nakazených nasledoval minulý rok u dovolenkárov čoraz obľúbenejší Egypt. Slovenskí návštevníci každoročne pribúdajú aj v Tunisku, odtiaľ pochádzalo šesť percent importovaných prípadov žltačky typu A. V Bratislavskom kraji sa vyskytol aj prípad cestovateľa z Nového Zélandu a Indie. V Košickom kraji zaznamenali pacienta, ktorý si priniesol žltačku až z Madagaskaru. Vo všeobecnosti sa medzi nakazenými vyskytovali častejšie muži - vyše 62 percent prípadov. Priemerný vek nakazených v cudzích krajinách sa pohyboval okolo 30 rokov. „Vysoká chorobnosť na žltačku typu A sa naposledy objavila v Bratislavskom kraji v roku 2003. Populácia v tomto regióne, ktorá sa v minulosti stretla s vírusom a vytvorila si proti nemu protilátky, odrastá. Na jej miesto nastupuje populácia vnímavá, bez protilátok proti vírusu a v prípade jeho dovlečenia sa môže začať veľmi rýchlo šíriť medzi ľuďmi a spôsobiť vypuknutie epidémie," vysvetlila vedúca oddelenia epidemiológie infekčných chorôb z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave Jarmila Pertinačová.

Žltačka je vírusové ochorenie a má niekoľko typov. Najinfekčnejšou je hepatitída typu A, ktorá sa ľudovo nazýva aj choroba špinavých rúk. Veľmi nebezpečná je aj hepatitída typu B, ktorou sa ľudia najčastejšie nakazia pri nechránenom pohlavnom styku, použití nesterilných ihiel, tetovaní, piercingu aj pri lekárskom ošetrení. Oba typy vírusov sú mimoriadne odolné a agresívne. Na rozdiel od žltačky typu C sa však proti hepatitíde A a B dá chrániť preventívnym očkovaním.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: