Dermatológovia FN L. Pasteura Košice vyšetrili počas Melanoma day bezmála 350 pacientov a odhalili štyri karcinómy

Dermatológovia Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice sa dnes zapojili do Európskeho dňa melanómu. Možnosť bezplatného vyšetrenia znamienok dermatoskopom využilo na Klinike dermatovenerológie FNLP na Triede SNP č. 1 vyše tristo pacientov a na oddelení dermatovenerológie FNLP na Rastislavovej 43 dvadsaťpäť pacientov. Z nich bolo u troch zistené podozrenie na bazocelulárny karcinóm a u jedného na spinocelulárny karcinóm.

Melanóm, najzhubnejší kožný nádor, sa našťastie nezistil u žiadneho vyšetreného. U 190 pacientov však boli diagnostikované displastické névy, ktoré nie je nutné okamžite odstrániť, ale je potrebné pravidelne ich sledovať dermatológom (aspoň raz do roka). Tieto nerovnomerne sfarbené znamienka je tiež treba chrániť pred slnkom a mechanickým poškodením.

Ako sa ukazuje, záujem pacientov o Melanoma day z roka na rok stúpa. sSme veľmi spokojní s vysokým počtom pacientov, ktorí využili možnosť dať sa v tento deň vyšetriť dermatoskopom, ale aj výsledkom vyšetrení, teda malým počtom karcinómov. Je to dôkazom toho, že pacienti nepodceňujú prevenciu a chodia častejšie na prehliadky k svojmu dermatológovi,“ konštatuje prednostka Kliniky dermatovenerológie FN L. Pasteura Košice a krajská odborníčka pre dermatovenerológiu Doc. MUDr. Jagienka Jautová, PhD.

Počet zhubných nádorov kože v posledných rokoch hrozivo stúpa, pod čo sa pravdepodobne výrazne podpisuje prílišné slnenie. Preto je namieste prevencia a Európsky deň melanómu je dobrou príležitosťou nechať si skontrolovať znamienka odborníkom. Melanómy predstavujú asi tri percentá všetkých nádorov a sú najčastejšou príčinou úmrtia spomedzi nádorov kože.

Autor článku: RNDr. Jaroslava Oravcová

Dátum zverejnenia: