Chrípka typu A (H1N1) - aktualizované 9 - 12. mája

WHO registruje 5251 prípadov chrípky A (H1N1) a 61 úmrtí na ňu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes informovala, že registruje 5251 prípadov chrípky nového typu A (H1N1) so 61 úmrtiami v 30 krajinách sveta. Najviac známych prípadov sa vyskytlo v USA - 2600 s tromi úmrtiami, nasleduje Mexiko s 2051 prípadmi a 56 úmrtiami. Kanada má 330 potvrdených prípadov s jedným úmrtím, ktoré oznámila aj Kostarika s ôsmimi nakazenými ľuďmi.

Thajsko a Kuba potvrdili prvé prípady chrípky H1N1

Thajsko dnes potvrdilo svoj prvý prípad nakazenia vírusom chrípky H1N1. Oznámil to premiér Abhisit Vedždžadžíva. Testy u obyvateľa Thajska dopadli pozitívne, z choroby sa však zotavil. "Laboratórne výsledky potvrdili, že ide o nákazu, osoba sa však už vyliečila," spresnil thajský premiér. Svoj prvý prípad chrípky H1N1 potvrdila dnes aj Kuba. Na celom svete doteraz zaznamenali viac ako 5100 potvrdených prípadov nákazy vírusom H1N1, informovalo v pondelok Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Takmer polovicu potvrdených prípadov (2532) zaznamenali v Spojených štátoch. Na druhom mieste v počte nakazených je Mexiko s 2062 prípadmi a na treťom Kanada s 284 prípadmi, uviedla paneurópska organizácia na základe najnovších údajov.

Kuba oznámila svoj prvý potvrdený prípad chrípky H1N1

Kuba dnes oznámila svoj prvý potvrdený prípad chrípky H1N1, na ktorú už ochoreli tisíce ľudí po celom svete. Informáciu oznámilo ministerstvo pre verejné zdravie v pondelok miestneho času prostredníctvom vyhlásenia, ktoré prečítali v štátnej televízii. Nakazenou osobou je študent z Mexika, ktorý sa vrátil na Kubu po prázdninách. Žiadne podrobnosti o zdravotnom stave študenta neboli zverejnené. Ministerstvo uviedlo, že príznaky podobné chrípke zistili celkovo u 84 ľudí z ôsmich krajín a že im aj ďalším 511 osobám, ktoré s nimi prišli do kontaktu, urobili testy na novú chrípku. Medzi testovanými je 14 študentov z Mexika, ktorí navštevujú kubánsku zdravotnícku školu, ale ochorenie zatiaľ potvrdili iba v jednom prípade. Kubánska vláda uskutočnila množstvo opatrení, aby zabránila šíreniu vírusu H1N1 na karibskom ostrove, ktorý od Mexika oddeľuje Yukatánsky prieliv a nachádza sa tak iba 185 kilometrov od epicentra nákazy prasacej chrípky. Kuba 28. apríla zakázala lety z Mexika. Vystupňovala zdravotnícku kontrolu na letiskách a v prístavoch a vyhľadáva návštevníkov, ktorí boli nedávno v Mexiku. V posledných rokoch sa Kuba stala obľúbenou turistickou destináciou. V roku 2008 prijala 2,8 milióna návštevníkov z celého sveta. Komunistická Kuba sa pýši tým, že poskytuje zdravotnícku starostlivosť zdarma, a vláda často koná veľmi priebojne, aby ochránila bezpečnosť ľudí počas prírodných pohrôm, ako sú hurikány.

WHO: Vírus chrípky typu A - H1N1 sa mimo Ameriky šíri mierne

Nový vírus chrípky typu A - H1N1 nejaví žiadne známky intenzívneho šírenia sa z človeka na človeka mimo Severnej a Strednej Ameriky, kde sa nákaza objavila. Vyhlásil to dnes v Ženeve popredný predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Námestník generálnej riaditeľky WHO Keidži Fukuda uviedol, že je príliš skoro na to, aby mohli považovať situáciu ohľadne chrípky za stabilizovanú a vyjadriť istotu, že sa nerozšíri do pandémie. "Zostávame na piatom stupni. Je to stále znepokojujúca situácia," povedal Fukuda, keď informoval o ponechaní druhého najnebezpečnejšieho pandemického stupňa podľa klasifikácie WHO. Množstvo krajín po celom svete potvrdilo výskyt nového typu chrípky. Spojené štáty podľa najnovších údajov identifikovali 2618 prípadov v 44 štátoch, pričom zomreli traja ľudia. WHO potvrdila na celom svete 4694 prípadov v 30 krajinách, z toho s 53 obeťami, z ktorých okrem štyroch boli všetky z Mexika.

Na celom svete sa vírusom H1N1 doteraz nakazilo viac ako 5100 ľudí

Na celom svete doteraz zaznamenali viac ako 5100 potvrdených prípadov nákazy vírusom H1N1, informovalo dnes Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Takmer polovicu potvrdených prípadov - 2532 zaznamenali v Spojených štátoch. Na druhom mieste v počte nakazených je Mexiko s 2062 prípadmi a na treťom Kanada s 284 prípadmi, uviedla paneurópska organizácia na základe najnovších údajov. Chrípka typu A si podľa ECDC doteraz vyžiadala 53 ľudských životov, z toho 48 v Mexiku, tri v USA a jeden v Kanade. V Európe je do dnešného dňa potvrdených 196 prípadov chrípky, z toho 95 v Španielsku, 55 v Británii, 15 vo Francúzsku a 11 v Nemecku. Podozrenie na nákazu počas víkendu hlásilo 14 európskych krajín. Nórsko potvrdilo dva prípady súvisiace s návštevou Mexika. Susedné Švédsko tiež potvrdilo druhý prípad infekcie. Dva nové prípady dnes potvrdilo aj Francúzsko. Ministerka zdravotníctva Roselyn Bachelotová uviedla, že ide o občanov, ktorí sa nedávno vrátili z USA. Na území Francúzska podľa nej doteraz nedošlo k prenosu choroby z človeka na človeka. Francúzske úrady považujú za rizikové zóny americké štáty New York, Kalifornia, Texas, Illinois a Wisconsin, a odporúčajú občanom do týchto štátov pokiaľ možno necestovať, uviedla ministerka pre francúzsku rozhlasovú stanicu France-Inter. ECDC so sídlom vo Švédsku funguje od roku 2005 a združuje odborníkov z členských i nečlenských krajín EÚ, uviedla agentúra Associated Press.

Čína: Úrady pátrajú po 150 spolucestujúcich muža nakazeného prasacou chrípkou

Čínske úrady pátrajú po približne 150 ľuďoch, ktorí boli na palube toho istého lietadla ako prvý Číňan, u ktorého potvrdili nakazenie vírusom H1N1. Informovali dnes o tom čínske štátne médiá. Asi 150 ľudí cestovalo spolu s 30-ročným mužom najprv z Tokia do hlavného mesta Peking, a potom z Pekingu do Čcheng-tu, hlavného mesta provincie S'-čchuan. Tých, ktorých čínska vláda vypátrala, umiestnila do karantény. Úrady v Pekingu aj cudzincov, ktorí boli na týchto letoch, "presviedčajú, aby prijali karanténne opatrenia", uviedla čínska štátna agentúra Sinchua. Ako dodala, nikto z osôb v karanténe nebol nakazený vírusom prasacej chrípky. Pacientovi, čínskemu študentovi v americkom štátne Missouri, sa darí dobre. "Pacient je už v karanténe v nemocnici v Čcheng-tu. Jeho telesná teplota je v súčasnosti normálna a začína sa zotavovať," uviedlo vo vyhlásení čínske ministerstvo zdravotníctva. Do karantény umiestnili aj mužovu priateľku, otca a vodiča taxíka. Vírus typu A(H1N1) sa začal šíriť pred niekoľkými týždňami z Mexika. Zatiaľ má na svedomí 53 obetí - 48 v Mexiku, tri v USA a po jednej v Kanade a Kostarike. V 29 štátoch sveta sa k dnešnému dňu infikovalo vyše 4500 ľudí vrátane najmenej 1626 v Mexiku, 2532 v USA a 280 v Kanade.

Informovala agentúra Reuters.

Čína potvrdila prvý prípad chrípky A(H1N1)

Prvý prípad infikovania človeka vírusom chrípky A(H1N1) potvrdili dnes v Číne. Testy preukázali vírus u 30-ročného muža, ktorý sa nedávno vrátil z USA, informovala agentúra Sinchua s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva. Pacient je momentálne hospitalizovaný v nemocnici v meste Čcheng-tu. Lekári dali do karantény aj osoby, ktoré s ním prišli do blízkeho kontaktu. Je medzi nimi aj časť cestujúcich jedného z lietadiel, ktorými Číňan cestoval. Muž letel najprv strojom spoločnosti Northwest Airlines z amerického Minneapolisu do Pekingu s medzipristátím v Tokiu. Potom prestúpil do lietadla Sichuan Airlines na linke z Pekingu do Čcheng-tu, kde mu stúpla teplota. Vírus A(H1N1) sa začal šíriť pred niekoľkými týždňami z Mexika. Zatiaľ má na svedomí 53 obetí - 48 v Mexiku, tri v USA a po jednej v Kanade a Kostarike. V 29 štátoch sveta sa k dnešnému dňu infikovalo vyše 4500 ľudí vrátane najmenej 1626 v Mexiku, 2532 v USA a 280 v Kanade.

Prvé dva prípady novej chrípky na Taiwane sa nepotvrdili

Prvé dva prípady chrípky typu A(H1N1) na Taiwane sa nepotvrdili. Oznámili to v pondelok miestneho času tamojšie zdravotnícke úrady. Infikovaná mala byť 32-ročná žena z hlavného mesta Tchaj-pej a jej 21-mesačná dcéra, ktoré sa 5. mája dňami vrátili z USA a príznaky choroby sa u nich objavili na druhý deň. Zatiaľ čo nedeľňajšie testy naznačili, že sa zrejme nakazili kmeňom H1N1, testy uskutočnené v pondelok potvrdili výskyt vírusu AH1. Taiwanské ministerstvo zdravotníctva pritom zvolalo dnes večer tlačovú konferenciu, na ktorej oznámilo, že matka s dieťaťom sú 90 percent infikované vírusom A(H1N1). Dvojica navštívila v priebehu nedele tri nemocnice v Tchaj-peji. Dieťa dostalo 40-stupňovú horúčku, ktorá sa však postupne zmiernila. Všetky osoby, ktoré s nimi prišli do kontaktu vrátane lekárov, museli zostať doma na samopozorovanie.

Počet prípadov novej chrípky v USA vzrástol, prvé ochorenia má zrejme aj Taiwan

Spojené štáty zaznamenali 2532 potvrdených prípadov chrípky H1N1 v 44 štátoch a tri úmrtia. Informovalo o tom dnes americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). V sobotu hlásilo CDC 2254 potvrdených prípadov v USA, pričom 104 ľudí bolo hospitalizovaných v nemocniciach. Predstavitelia zdravotníctva v americkom štáte Washington v sobotu oznámili, že muž tridsiatnik so skrytými srdcovými ťažkosťami minulý týždeň podľahol novému vírusovému ochoreniu. Išlo prvé úmrtie na novú chrípku v tomto štáte. Taiwan dnes oznámil, že s najväčšou pravdepodobnosťou má takisto prvé prípady chrípky typu A(H1N1). Chorá je 32-ročná žena z hlavného mesta Tchaj-pej a jej bábätko, ktoré sa pred šiestimi dňami vrátili z USA. "Na 90 percent sme si istí, že tieto prípady patria medzi potvrdené. Ešte dokončujeme naše závery, ktoré oznámime v priebehu dneška. Staráme sa o ne však už ako o potvrdené prípady," uviedol taiwanský minister zdravotníctva na tlačovej konferencii. Hoci väčšina prípadov prasacej chrípky má mierny priebeh, zabíja tak ako sezónna chrípka. Mexiko potvrdilo 48 úmrtí, tri obete oznámili USA, jedno Kanada a jedno Kostarika. Ochorenie už zasiahlo aj južnú pologuľu, kde sa práve začína sezónna chrípka. Vírus sa podľa odborníkov môže zmiešať s vírusmi sezónnej chrípky alebo s vírusom vtáčej chrípky H5N1 a vytvoriť tak novú nákazu.

Čína oznámila prvý podozrivý prípad chrípky H1N1

Čína dnes oznámila prvý podozrivý prípad chrípky H1N1. Ochorenie má Číňan v provincii S'-čchuan, ktorý sa vrátil zo štúdia v USA. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva. Muž vo veku 30 rokov sa lieči v nemocnici v provinčnom hlavnom meste Čcheng-tu a je v karanténe. "Podľa klinických príznakov a výsledkov laboratórnych testov je počiatočná diagnóza stanovená tak, že ide o podozrivý prípad chrípky typu A(H1N1)," uviedlo čínske ministerstvo vo vyhlásení. Ministerstvo sa okamžite začalo kontaktovať s ľuďmi, ktorí mohli s pacientom cestovať na niektorej z leteckých liniek pri jeho návrate domov do S'-čchuanu. V sobotu oznámil Hongkong, osobitná administratívna oblasť Číny, že z nemocnice už prepustili Mexičana, ktorý bol prvým a jediným prípadom s novou chrípkou. Čína dala cez víkend do karantény sedem ľudí. Tí totiž cestovali spolu s tromi japonskými pasažiermi, ktorým neskôr zistili prasaciu chrípku. Japonsko cez víkend oznámilo svoje prvé potvrdené prípady nového chrípkového ochorenia - išlo o učiteľa a dvoch študentov, ktorí strávili istý čas v Kanade. Británia potvrdila sedem nových prípadov prasacej chrípky a celkový počet ochorení tak dosiahol 55. V krajine zatiaľ chrípke nikto nepodľahol a všetky ochorenia mali mierny priebeh.

USA: Na chrípku H1N1 zomrel ďalší človek

K prepuknutiu nového typu chrípky nazvanej prasacia chrípka alebo chrípka H1N1 došlo minulý mesiac v Mexiku. Doteraz je potvrdených viac ako 4200 prípadov nákazy v 30 krajinách celého sveta. Počet obetí tejto chrípky je najväčší v Mexiku - 48, traja ľudia zahynuli v USA - posledné úmrtie nahlásili zo štátu Washington, jeden v Kanade a ďalší na Kostarike. Zatiaľ nepotvrdený prípad nákazy oznámilo Thajsko. Úrady tam čakajú na potvrdenie testov zaslaných do Spojených štátov. Najviac infikovaných je v USA - 2254, ďalej potom v Mexiku - 1578. V Kanade sa počet infikovaných zvýšil v sobotu na 281. Španielsko hlási 95 potvrdených prípadov choroby, Británia 48. Francúzske úrady zachytili 12 ľudí s potvrdeným vírusom prasacej chrípky, Nemecko zatiaľ zaznamenalo 11 prípadov. Ďalej Taliansko 9, Izrael 7, Nový Zéland 5, Brazília 6, Japonsko 4, Južná Kórea, Holandsko a Guatemala 3, Salvádor, Panama a Nórsko 2 a nasledujúce krajiny zistili nákazu u jedného svojho občana: Austrália, Dánsko, Hongkong, Írsko, Poľsko, Portugalsko, Švédsko, Argentína. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že ak nákaza prerastie do pandémie v priebehu niekoľkých mesiacov či rokov, počet infikovaných môže narásť až na dve miliardy. Nikto však zatiaľ nevie posúdiť ďalší priebeh nového typu chrípky. Stredné školy, univerzity, bary, diskotéky a kiná v Mexiku opäť otvorili. Základné školy by mali začať fungovať na budúci týždeň. Úrady uviedli, že asi tretina nakazených v USA si vírus priniesla z Mexika. WHO plánuje skrátiť svoje výročné zasadnutie v Ženeve koncom tohto mesiaca, pretože ministerstvá zdravotníctva po celom svete majú plné ruky práce s H1N1.

Nórsko potvrdilo prvé dva prípady chrípky H1N1

Nórsko dnes potvrdilo prvé dva prípady chrípky H1N1. Informovala o tom spravodajská stanica NRK, ktorá citovala predstaviteľov nórskeho zdravotníctva. "U dvoch ľudí sa potvrdila infekcia," oznámila NRK. V USA vzrástol dnes počet potvrdených prípadov novej chrípky na 2254 z predchádzajúcich 1639, pričom 104 osôb je hospitalizovaných v nemocniciach. Informovalo o tom americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Podľa odborníkov je však aktuálne číslo podhodnotené v porovnaní so skutočným množstvom ochorení. "Dnes máme v USA takmer 3000 možných a potvrdených prípadov. Dobrou správou je to, že nezaznamenávame nárast ochorení nad hranicu epidémie," uviedla Dr. Anne Schuchatová z CDC. Hoci väčšina ochorení má mierny priebeh, prasacia chrípka už zabíja, tak ako sezónna. V Mexiku potvrdili 48 úmrtí, dva v USA, jedno v Kanade a jedno v stredoamerickej Kostarike. Nová chrípka zasiahla už aj Japonsko, ktoré zaznamenalo štyri prípady, a tiež Austráliu. Ochorenie teda prichádza na južnú pologuľu, kde sa začína sezónna chrípka, a vírus prasacej chrípky sa môže zmiešať s bežným chrípkovým vírusom alebo s vírusom vtáčej chrípky H5N1 - môže tak vytvoriť nové typy nákaz. Upozornili dnes zdravotnícki odborníci. Čína dala do karantény sedem ľudí, ktorí boli v prítomnosti troch japonských pasažierov s diagnózou prasacej chrípky. Británia dnes oznámila deväť nových prípadov chrípky H1N1, vrátane šiestich detí z londýnskej školy, ktorá bola zatvorená. Celkovo je v krajine 48 potvrdených prípadov nákazy, všetci majú pomerne mierny priebeh ochorenia.
Na celom svete je novou chrípkou infikovaných vyše 4200 ľudí v 29 krajinách.

Kostarika potvrdila prvé úmrtie na chrípku H1N1 v krajine a Strednej Amerike

Ministerka zdravotníctva Kostariky potvrdila dnes prvé úmrtie na chrípku H1N1 v krajine a zároveň v Stredne Amerike. V dnešných skorých ranných hodinách podľahol novej chrípke 53-ročný muž v Kostarike, uviedla ministerka María Luisa Ávilová pre tlačovú agentúru Associated Press. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) potvrdilo, že muž mal vírus prasacej chrípky. Patril medzi osem potvrdených prípadov tohto ochorenia v Strednej Amerike. Trpel aj cukrovkou a chronickou chorobou pľúc. Mexiko zaznamenalo 48 úmrtí na nový typ chrípky, dve obete oznámili Spojené štáty a kanadské úrady informovali, že minulý mesiac podľahla ochoreniu Kanaďanka.

Mexiko: Počet potvrdených prípadov novej chrípky stúpol na 1578, obetí je 48

Počet potvrdených prípadov chrípky H1N1 v Mexiku stúpol o 259 na 1578, pričom počet úmrtí sa zvýšil o tri na 48. Informovali o tom dnes mexické úrady. K všetkým novopotvrdeným úmrtiam došlo pred 6. májom, spresnil hovorca ministerstva zdravotníctva Carlos Olmos. Základné školy v celom Mexiku sa majú podľa plánu znovu otvoriť v pondelok. Predstavitelia štátu Jalisco na západe krajiny však uviedli, že školy nechajú zatvorené najmenej do 18. mája, pretože tam traja ľudia nedávno podľahli chrípkovým ochoreniam. Hovorca ministerstva zdravotníctva Olmos dodal, že v štáte Jalisco zatiaľ nepotvrdili žiaden prípad prasacej chrípky.

Vtáčia chrípka mierni v USA prejavy náklonnosti

Pre obavy z tzv. prasacej chrípky sa asi desať percent Američanov prestalo objímať a bozkávať s blízkymi priateľmi či príbuznými. Približne rovnaký počet si ich prestal podávať ruky, vyplýva z nového prieskumu. Americkí zdravotní predstavitelia zdôrazňujú iné opatrenia pre zabránenie šíreniu chrípkového vírusu ako je umývanie rúk a používanie dezinfekčných prostriedkov na ruky. Podľa prieskumu to robia asi dve tretiny Američanov. "Táto epidémia zasiahla mnoho z amerického života," uviedol vedúci prieskumu Robert Blendon z Fakulty verejného zdravotníctva Harvardovej univerzity. Prieskum uskutočnený v utorok a stredu na vzorke vyše 1000 respondentov tiež ukázal, že približne 60 percent obyvateľov USA sa v súčasnosti neobáva, že oni alebo niekto z ich najbližších príbuzných sa v budúcom roku nakazí vírusom H1N1. Podiel znepokojených ľudí klesá a najviac obáv majú rodičia školákov.

Zdroj: Associated Press

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: