U pacientky Kováčovej sa lekári snažia znižovať mechanickú podporu srdca

Odborníci z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave v súčasnosti znižujú mechanickú podporu srdca u pacientky Aleny Kováčovej (31) tak, aby v čo najkratšom čase mohlo srdce fungovať bez prístrojovej podpory. Do tohto zdravotníckeho zariadenia ju previezli v sobotu (9.5.) z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH), kde ju lekári v ôsmom mesiaci tehotenstva s akútnym srdcovým infarktom zachránili náročnou operáciou.

Zdravotný stav ženy je v súčasnosti stabilizovaný, v Bratislave ju už navštívil aj manžel a rodičia. Podľa slov primárky oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny NÚSCH Ingrid Olejárovej je pri vedomí, snaží sa a s lekármi spolupracuje. "Postupujeme pomaly za monitorovania činnosti srdca a všetkých orgánov a orgánových systémov, zatiaľ pacientka tento spôsob liečby znáša veľmi dobre," skonštatovala na dnešnom stretnutí s novinármi.

Ako ďalej vysvetlila, transplantáciu srdca u pacientky považujú odborníci za jeden z možných, ale nie jediný výkon, ktorý ju čaká. " Srdce zatiaľ potrebuje mechanickú podporu, bez toho jeho činnosť by asi nebola dostatočná, ale pracujeme na odpojení. K dnešnému dňu zatiaľ nie je indikovaná na transplantáciu, čiže nie je na aktuálnom čakacom liste na transplantáciu," dodala. Podľa Olejárovej by však prípadnú transplantáciu pacientka zvládla a darca by bol indikovaný podľa všeobecných podmienok. Rozhodnutie o transplantácii je obmedzené časovým horizontom, teda krátkodobou mechanickou podporou, ktorá môže byť tri štyri týždne. "Dovtedy sa budeme musieť rozhodnúť ako ďalej. Zatiaľ ideme smerom postupného odpájania a naštartovávania vlastného srdiečka pacientky," vysvetlila Olejárová.

Náročná operácia 31-ročnej ženy vo VÚSCH trvala osem a štvrť hodiny a o jej živote a dieťaťa rozhodovali sekundy. Išlo o prvý prípad svojho druhu v praxi VÚSCH. Pacientku doviezol 29. apríla večer vrtuľník z popradskej nemocnice. Pôrod okamžite uskutočnili pôrodníci Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura priamo na kardiochirurgickej operačnej sále ústavu a po ňom nasledoval komplikovaný niekoľkohodinový zákrok kardiochirurgov. Pri zastavení obehu nahradili žene srdcovú chlopňu, vzostupnú aortu a časť jej oblúka a urobili na srdiečku tri by-passy. Dieťa prišlo na svet cisárskym rezom, v 33. týždni a s hmotnosťou 1580 gramov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: