ČR: Zdravotnícke poplatky sú už iba krok od zásadnej revízie

V Česku veľmi nepopulárne regulačné zdravotnícke poplatky, konkrétne za návštevu lekára, pohotovosti, pobyt v nemocnici a za každú položku na recepte, čaká zásadná revízia. Poslanci bývalej vládnej koalície vedenej pravicovou ODS dnes v Poslaneckej snemovni nedokázali zabrániť, aby dva opozičné návrhy postúpili do tretieho čítania.

Oba návrhy, jedna z dielne opozičných poslancov, druhá z pera Moravskosliezskeho kraja, boli prerokované v tzv. skrátenej lehote a finálne hlasovanie o nich bude na programe pravdepodobne v piatok. Poplatky za recept a návštevu lekára bývalá vláda vydávala za prvú fázu reformy zdravotníctva. Pacienti síce skutočne začali návštevu lekára viac zvažovať, ale poplatky postihli aj kategórie pacientov, ktorí by platiť nemali – napríklad bezdomovcov, nemajetných azylantov, ale aj darcov orgánov, novorodencov a ľudí v bezvedomí. Kritici poplatkovej reforme vytýkali, že ide iba o ďalšiu formu zdanenia.

Nepopulárne poplatky prispeli aj k tomu, že vládne strany začali strácať svojich voličov na úkor opozície, ktorá sľubovala ich zrušenie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: