Dôvera hodnotila nemocnice, zmluvy s nimi sa rušiť nechystá

Zdravotná poisťovňa Dôvera dnes po druhý raz zverejnila hodnotenie a rebríčky 138 zmluvných zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti (nemocnice, špecializované ústavy a zdravotnícke zariadenia) za rok 2008. Medzi fakultnými aj všeobecnými nemocnicami obhájili prvenstvo Fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave a Nemocnica s poliklinikou v Žiline. Posledné miesta patria trenčianskej fakultnej nemocnici a Pro Vitae v Gelnici.

Poisťovňa má zmluvy s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti uzatvorené do 1. júla. "Pre druhý polrok výrazné zmeny neplánujeme," povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Šimun. Nepredpokladá, že by došlo k nezazmluvneniu niektorých ústavných zariadení, pripustil však drobné modifikácie v rámci oddelení jednotlivých zariadení. Niektoré tak môžu zmluvy získať, a naopak, niektoré o ne prídu. Objasnil tiež, že dôjde k zmene zmluvných objemov pre jednotlivé zariadenia na základe ich umiestnenia v rebríčku. Najlepšie podľa jeho slov získajú najviac prostriedkov, najhoršie nedostanú navyše nič.

Z detských fakultných nemocníc považuje najväčšia súkromná poisťovňa za najlepšie zariadenie v Banskej Bystrici, za najhoršie nemocnicu v Bratislave. Medzi kardiocentrami patrí prvá priečka bratislavskému detskému kardiocentru, na chvoste sa umiestnilo nitrianske zariadenie. Z psychiatrických zariadení získala najlepšie hodnotenie Psychiatrická liečebňa Samuela Bluma v Plešivci a posledné miesto obsadila Psychiatrická liečebňa Sučany. Ako objasnil riaditeľ úseku nákupu zdravotnej starostlivosti poisťovne Martin Kultan, zariadenia boli rozdelené do štyroch skupín a na ich hodnotenie sa použilo 15 parametrov. Tie hodnotili zariadenia z pohľadu poisťovne, ako aj pacientov. Rebríček sa zostavoval napríklad na základe kvality a efektivity poskytnutej zdravotnej starostlivosti, úspešnosti liečby či spokojnosti pacientov. Nemocnice mohli získať od jednej do piatich hviezdičiek, čo sa však nepodarilo ani jednému zariadeniu. Za silné stránky bratislavskej fakultnej nemocnice považuje poisťovňa komplexnosť, rozsah a vysokú úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Ako konštatoval Kultan, toto zariadenie vyhľadávajú pacienti z celého Slovenska. Naopak, za mínus označil nižšiu spokojnosť pacientov s úrovňou služieb. Tento nedostatok sa podľa neho týka väčšiny fakultných nemocníc. Pod pozitívne hodnotenie žilinskej nemocnice sa tiež podpísala komplexnosť a rozsah zdravotnej starostlivosti v porovnaní s inými všeobecnými nemocnicami a efektívne vynakladanie prostriedkov. "Má nadregionálny význam," priblížil s tým, že ju nevyhľadávajú iba obyvatelia Žiliny a okolia. Medzi nedostatky patrí aj tu nižšia spokojnosť ľudí so službami.

Za zlý výsledok zariadenia Pro Vitae môže nezabezpečenie komplexnosti zdravotnej starostlivosti. Na margo umiestnenia trenčianskej fakultnej nemocnice Kultan priblížil, že mnohé oddelenia zariadenia sa dajú porovnávať skôr so všeobecnými nemocnicami. Parametre týkajúce kvality a efektivity nie sú také, aby nemocnicu posunuli vyššie, doplnil.

Výrazné zmeny v rebríčkoch oproti minulému roku nenastali. Medzi zdravotnícke zariadenia, ktoré si polepšili, patria napríklad železničné nemocnice s poliklinikou v Bratislave i Košiciach, ako aj nemocnica v Žiari nad Hronom. Lepší výsledok dosiahli vďaka optimalizácii a reprofilizácii. "Zamerali sa na určité formy zdravotnej starostlivosti," uviedol Kultan. Výrazne si pohoršili nemocnica v Dunajskej Strede, Forlife Komárno a rožňavská nemocnica. Pod zlé umiestnenie sa podpísala najmä nespokojnosť pacientov. Hodnotenie nemocníc zverejnila na svojej webovej stránke aj najväčšia štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Nezostavila však ich rebríček, ale hodnotí ich iba podľa jednotlivých indikátorov kvality.

Na snímke generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Šimun (vľavo) a riaditeľ úseku nákupu Martin Kultan počas tlačovej konferencie pri príležitosti zverejnenia rebríčka nemocníc za rok 2008 z pohľadu zdravotnej poisťovne Dôvera 14. mája 2009 v Bratislave.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: