ÚVZ SR upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky nahlásili kontrolné orgány v Taliansku, Holandsku, Nemecku a vo Veľkej Británii. TASR informoval dnes hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Ide o parfumovaný telový púder Wild Orchid, ktorý obsahuje arzén, látku s karcinogénnymi a mutagénnymi účinkami. Môže teda poškodiť pokožku, pľúca, pečeň, krvný a lymfatický systém či DNA. 

Nebezpečné sú aj rôzne druhy ústnych vôd značiek Dentimint, Dentyl, Asda, Morrisons a Superdrug & Tesco. Na základe vnútropodnikových testov bol v nich zistený prekročený limit aeróbnych mezofilných mikroorganizmov, čo môže mať vplyv na ľudí náchylných na infekcie a osoby so zníženou imunitou. Výrobky boli stiahnuté bez ohľadu na dátum výroby či výrobnú dávku. Oznam o stiahnutí bol uverejnený 9. apríla v šiestich národných novinách a vo všetkých supermarketoch, kde sa predmetné výrobky predávajú.

ÚVZ upozorňuje aj na krém na zosvetlenie pokožky značky Mililo, ktorý obsahuje hydrochinón. Ide o látku, ktorá sa môže požívať iba do výrobkov na farbenie vlasov a na nechtový dizajn. Krém preto môže spôsobiť kožné alergie. 

Potenciálne karcinogénnu látku zasa obsahuje očná linka Mavala eyeliner eye-lite neznámej značky, ako aj maskara Long Life Astor značky Astor (Coty). Tiež maskara Casuelle Infinite a Creation Lamis, prvá pod názvom 2-tone black and white mascara, druhá označená ako Long curl mascara.

Je možné, že tieto výrobky sa vyskytujú aj na slovenskom trhu. ÚVZ preto spotrebiteľom odporúča, aby ich nekupovali a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: