Najväčšiu priemernú dĺžku života majú ženy v Japonsku a muži v San Marine

Najväčšiu priemernú dĺžku života na svete majú ženy v Japonsku, ktoré môžu očakávať, že sa dožijú 86 rokov. Muži zasa žijú najdlhšie v San Marine, kde je ich predpokladaná dĺžka života 81 rokov, informovala dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Najkratšie, len 39 rokov, sa v priemere dožívajú muži v Sierre Leone. U žien je najmenšia priemerná dĺžka života evidovaná v Afganistane s priemerom 42 rokov, vyplýva z údajov WHO založených na najnovších dostupných štatistikách z roku 2007.

Podľa WHO dosiahli pozoruhodný pokrok v tomto smere krajiny ako Angola, Eritrea a Libéria, zatiaľ čo pokles priemernej dĺžky života zaznamenali od roku 1990 krajiny ako Botswana, Keňa a Lesotho.

WHO v správe o zdravotných trendoch tiež uvádza, že v súčasnosti zomiera o tretinu menej malých detí než na začiatku predošlého desaťročia. Pokým v roku 1990 umrelo vo svete 12,5 milióna detí mladších ako päť rokov, v roku 2007 ich bolo deväť miliónov. Jedným z tzv. miléniových rozvojových cieľov OSN je znížiť túto detskú úmrtnosť o dve tretiny do roku 2015.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: