Najčastejšie kožné ochorenia detí

Najčastejšie kožné ochorenia detí
Zdroj: bigstockphoto.com

Medzi často sa vyskytujúce kožné ochorenia detí patria infekčné ochorenia bakteriálneho či vírusového pôvodu, atopický ekzém.

Malopľuzgierové impetigo (impetigo contagiosa streptogenes)

Je bakteriálne infekčné ochorenie, ktoré môže v detských kolektívoch vyvolávať epidémie. Vyvolávateľ je streptokok, zriedkavo stafylokok. Vyskytuje sa prevažne na tvári, menej často vo vlasoch, rukách a krku.

Na koži sa vytvárajú pľuzgieriky veľkosti hrachu, obklopené zápalovým lemom a čírym obsahom. Tenký kryt pľuzgierikov sa rýchlo rozruší a praská následkom čoho vzniká mokvajúca erodovaná plocha, ktorá zasychá, pričom sa tvoria hrubšie medovožlté chrasty. Proces sa veľmi rýchlo šíri do okolia. Niekedy sa súčasne môžu vyskytovať aj kútiky úst a zápaly nechtových valov. Po odpadnutí chrasty môžu pretrvávať červenofialové škvrny. Časté sú aj zväčšené lymfatické uzliny. Komplikáciou impetiga môže byť zápal obličiek. V liečbe sa chrasty zmäkčujú 5 – 10 percent salicylovou vazelínou a používajú sa lokálne antibiotiká.

Gingivostomatitis herpetica (stomatitis aphthosa)

Je primárnym prejavom herpetickej infekcie. Po kontakte s infekciou sa za 2 – 7 dní vyvinie horúčkové ochorenie s bolestivými prejavmi v dutine ústnej, v ktorej sa vytvárajú afty so zápalovým lemom. Ochorenie je sprevádzané značným slinotokom, odmietaním potravy a zväčšenými lymfatickými uzlinami. Používajú sa dezinfekčné výplachy úst, nedráždivá strava, pri ťažkých formách virostatiká.

Bradavice (verrucae vulgares)

Bradavice sú najčastejším vírusovým prejavom na koži u detí. Náchylné sú hlavne deti s atopiou a sebostatickou kožou. V okolí pôvodnej bradavice, ktorá sa označuje ako materská, bývajú niekedy drobné bradavičky – tzv. dcérske bradavice. Bradavice sa môžu vyskytovať kdekoľvek na tele, ale aj na sliznici. U detí a mládeže môže dôjsť k náhlemu výsevu stoviek plochých bradavíc, hlavne na chrbtoch rúk, predlaktí a na tvári. Bradavice sa liečia kryalizáciou tekutým dusíkom, ktorá je založená na vytvorení pľuzgiera. Ten bradavicu nadvihne a pľuzgier sa za niekoľko dní vypustí. Ďalej sú to keratolytické masti s obsahom kyseliny salicylovej, ktoré sa uplatňujú hlavne pri výskyte bradavíc v oblasti stupají nôh. K miestnej liečbe patria aj prípravky s 5-fluorouracilom, ktorý sa aplikuje 2 – 3-krát denne na oblasť bradavice, pričom okolitá koža sa musí kryť, aby nedošlo k podráždeniu.

Molluscum contagiosum

Vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša z človeka na človeka cez drobné defekty a autoinokuláciou pri škrabaní. Inkubačná doba je asi 2 týždne. Môžu vzniknúť kdekoľvek na tele. Prejavuje sa polguľovitými útvarmi bielej či ružovej farby, ktoré môžu mať v centre priehlbinku. Po stlačení útvaru sa dá vytlačiť belavá hmota. Lieči sa odstránením útvarov – molusok ostrou chirurgickou lyžičkou, alebo vytláčaním uzlíčkov pinzetou, s následnou dezinfekciou.

Hand-foot-mounth disease

Vyskytuje sa u detí do 10. roku života, hlavne v letných mesiacoch. Vyvolávateľ je vírus Coxsackie. Inkubačná doba je 3 – 6 dní. Na začiatku sa môžu vyskytovať vyššie teploty, bolesť v hrdle, nasleduje výsev pľuzgierikov v oblasti dutiny ústnej, podnebia a jazyka. Pľuzgieriky rýchlo praskajú a zanechávajú erózie. O niečo neskôr sa objaví výsev pľuzgierikov v oblasti prstov rúk a nôh, ale aj v oblasti dlaní a stupají nôh. Príznaky odo znejú asi do 10 dní. Liečba je symptomatická, dezinfekčné výplachy úst, nedráždivá strava.

Ovčie kiahne (varicella)

Ovčie kiahne sú primárnou infekciou vyvolanou vírusom varicella-zoster. Táto prevažne detská choroba sa môže vyskytnúť aj v dospelosti s ťažším priebehom. Ochorenie je vysoko nákazlivé a väčšinou zanecháva trvalú imunitu. Inkubačná doba je asi 14 dní, niekedy aj dlhšie. Pred výsevom sa môže objaviť zvýšená teplota a slabosť. Po celom tele, hlavne v oblasti hlavy a trupu sa tvoria červené škvrny a počas niekoľkých hodín dochádza k tvorbe pľuzgierikov s čírym obsahom, ktoré sú obklopené červeným lemom. Ochorenie býva sprevádzané svrbením. Takmer pravidelne je postihnutá vlasatá časť hlavy. Môže byť postihnutá aj sliznica ústnej dutiny. Počas celého priebehu je zvýšená teplota.

Pri nekomplikovanom priebehu ovčích kiahní nevznikajú jazvy na koži. V prípade škrabania a zanesenia infekcie, dochádza k vyhojeniu jazvou.

Na miestnu liečbu sa používa tekutý púder, pri svrbení antihistaminiká. V prípade infekcie sa používajú antibiotiká.

Atopická dermatitída

Je chronické ochorenie hlavne detského veku podmienené atopiou. Prejavuje sa značným svrbením a suchosťou kože. Atopická dermatitída existuje v troch formách.

Atopický ekzém v dojčenskom veku začína v 3. – 6. mesiaci na tvári a čele, rozširuje sa na celú hlavu, telo, ruky a nohy. Koža sčervená, môže sa vyskytovať mokvanie ložísk, tvorba šupiniek. Zhoršenie môže nastať po potravinových alergénoch (kravskom mlieku, vajíčkach). V dojčenskom veku sa môže vyskytovať pozitivita na potravinové alergény (bielok, mlieko), neskôr pozitivita na inhalačné a bakteriálne alergény. Ekzém sa môže počas 2 – 3 rokov zahojiť alebo prejde do ďalšej vývojovej fázy. Detská forma sa vyskytuje v predškolskom a v školskom veku. Postihuje lakťové a kolenné jamky, krk, záhlavie, bočné strany tváre, zápästiach, chrbty rúk a nôh. Ďalšou formou je atopický ekzém u dospievajúcich a dospelých. Komplikáciou kožných prejavov môžu byť sekundárne bakteriálne infekcie vyvolané Staphylococcus aureus.

Dôležitá je starostlivosť o kožu, nepoužívanie alkalických mydiel, olejové kúpele, emolienciá na zvláčňovanie kože, a odstránenie príčiny. Pri zhoršení ekzému sa aplikujú kortikoidné masti, lokálne imunomodulátory, ktoré majú účinok kortikoidov, ale nemajú ich nežiaduce účinky. K podpornej liečbe patrí aj fototerapia. Celkovo sa podávajú antihistaminiká. K zlepšeniu prispieva pobyt v horách či pri mori. Význam má aj probiotická liečba, ktorá stimuluje imunitu. Z oblečenia treba uprednostňovať bavlnu.

Autor článku: MUDr. Andrea Hradiská, Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: