Či človeku hrozí riziko pádu, možno zistiť jednoduchým testom

Či človeku hrozí riziko pádu, možno zistiť jednoduchým testom
Zdroj: bigstockphoto.com

Úrazy hlavy, pomliaždeniny, ale aj zlomeniny chrbtice sú v mnohých prípadoch následkami pádov, najmä u starších ľudí. Každý tretí človek nad 65 rokov utrpí pád, pričom na jeho následky zomiera najviac ľudí v tejto vekovej kategórii. Aj z tohto dôvodu dnes občianske združenie seniorov Bojíme sa pádov ponúklo na bratislavskej Poštovej ulici možnosť jednoduchého otestovania stability. Najviac pádov sa popri nemocniciach stáva v domácnostiach pri bežných každodenných činnostiach.

Ako pre TASR priblížila predsedníčka združenia Ľubica Gálisová, už päť posadení v priebehu desiatich sekúnd na stoličku môže odhaliť narušenú stabilitu. V prípade, že päť opakovaní trvá dlhšie, hrozí človeku pád z dôvodu oslabenej svalovej sily. Takisto aj v prípade, ak sa mu po teste zatočí hlava. Riziko pádu môže odhaliť aj postoj, keď si osoba dá jednu nohu tesne za druhú, pričom sa špička jednej nohy dotýka päty druhej nohy, ruky sú upažené. Väčšie riziko pádu hrozí tým, ktorí takto neudržia stabilitu desať sekúnd. Testovanie by nemalo prebiehať osamote.

Gálisová upozornila, že tejto problematike sa na Slovensku nevenuje dostatočná pozornosť. "V zahraničí sa o tom viac hovorí," konštatovala s tým, že aj u nás treba vytvoriť podmienky na to, aby sa pádom dalo predchádzať. V prípade, že test ukáže problémy so stabilitou, odporúča navštíviť lekára. Výsledok totiž môže vypovedať o nízkom tlaku, osteoporóze či reume. Problémy s udržaním rovnováhy majú tiež ľudia po cievnych mozgových príhodách, ale aj tí, ktorí užívajú súčasne viacero liekov. V dôsledku pádov umrelo na Slovensku v roku 2007 viac ako 400 osôb. Ľudia často padali zo schodov, lešení, rebríkov alebo zo stavieb. Životy si vyžiadali aj pády zo stoličky, ďalšie osoby zahynuli po páde z postele. Pokĺznutie či podvrtnutie stálo život tiež viacero ľudí. Tragicky sa skončili aj pády zo stromu a z brala.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: