V štáte Washington majú prvé úmrtie podľa nového zákona o asistovanej samovražde

Šesťdesiatšesťročná Američanka, nevyliečiteľne chorá na rakovinu, sa stala prvou osobou, ktorá zomrela podľa nového zákona štátu Washington o asistovanej samovražde. Informovalo o tom dnes advokátske združenie Compassion & Choices. Linda Flemingová z mesta Sequim vo Washingtone zomrela vo štvrtok večer po užití smrtiacich liekov predpísaných na základe zákona nazvaného Dôstojná smrť, ktorý vstúpil do platnosti v marci. Advokátske združenie zo štátu Washington oznámilo, že Flemingovej minulý mesiac diagnostikovali pokročilú rakovinu pankreasu. Jej diagnózu museli označiť za nevyliečiteľnú dvaja lekári, aby spĺňala podmienky pre asistovanú samovraždu.

Predstavitelia advokátskej skupiny dnes uviedli, že Flemingová zomrela doma, obklopená svojou rodinou, psom a lekárom. "Bolesť bola neznesiteľná a už sa iba zhoršovala," napísala Flemingová vo vyhlásení, ktorá zverejnilo advokátske združenie Compassion & Choices. Lekár jej predpísal smrtiacu dávku liekov, ale pacienti pri asistovanej samovražde musia liek užiť sami. Nový zákon bol schválený v novembri takmer 60 percentami hlasov. Vychádzal zo zákonného opatrenia amerického štátu Oregon z roku 1997, v súlade s ktorým už ukončilo život približne 400 ľudí.

Na základe zákonov oboch štátov lekári alebo farmaceuti, ktorí nesúhlasia so zákonom, nemusia predpísať smrtiace lieky. Každý pacient v štáte Washington žiadajúci o smrteľnú dávku liekov musí mať najmenej 18 rokov, musí byť svojprávny a občanom štátu. Dvaja lekári vydajú potvrdenie, že pacient je nevyliečiteľne chorý a má pred sebou šesť mesiacov života a menej. Pacient musí takisto vyjadriť dve slovné žiadosti v časovom odstupe 15 dní a takisto predložiť písomnú žiadosť potvrdenú dvoma ľuďmi ako svedkami.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: