Chrípka typu A (H1N1) 18. - 24. mája

Španielsko: Vo vojenskej akadémii pri Madride zaznamenali nové prípady chrípky

Sedem nových prípadov výskytu vírusu H1N1 zaznamenali vo vojenskej akadémii neďaleko Madridu. Informovali o tom dnes španielske ministerstvo obrany a zdravotníctva. Počet prípadov výskytu chrípky typu A v akadémii sa tak zvýšil na 18. Ako sa uvádza na internetovej stránke ministerstva zdravotníctva, v žiadnom z prípadov nebola potrebná hospitalizácia. Momentálne ešte lekári skúmajú ďalších 81 osôb z akadémie. Ministerka obrany Carme Chacónová nariadila v piatok prešetriť, prečo umožnili skupine žiakov navštíviť tento týždeň vojenskú akadémiu Hoyo de Manzanares napriek podozreniu, že sa tam objavili prípady výskytu prasacej chrípky. V snahe predísť možnému šíreniu vírusu nariadili približne 500 kadetom a zamestnancom zariadenia neopúšťať areál. Celkove už v Španielsku zaznamenali 133 prípadov výskytu prasacej chrípky.

Poľsko potvrdilo tretí prípad nákazy vírusom H1N1

Poľsko potvrdilo dnes tretí prípad nakazenia človeka chrípkovým vírusom A(H1N1). Poľskú tlačovú agentúru PAP o tom dnes informoval predstaviteľ miestneho zdravotníctva. Tretím nakazeným je 21-ročný poľský občan, ktorý sa v piatok vrátil cez Mníchov z návštevy Spojených štátov. V súčasnosti je hospitalizovaný v blízkosti svojho bydliska v meste Chorzów na juhu krajiny. V Poľsku doposiaľ evidovali dvoch infikovaných novým chrípkovým vírusom. Išlo o 42-ročného muža a 58-ročnú ženu, ktorí sa takisto vrátili z pobytu v USA. Oboch už medzitým prepustili z nemocnice. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaznamenala viac ako 12.000 ľudí nakazených vírusom A(H1N1) v 43 krajinách sveta; 86 ľudí ochoreniu podľahlo.

Kuvajt: U osemnástich amerických vojakov potvrdili vírus chrípky typu A(H1N1)

Nový vírus chrípky typu A(H1N1) sa potvrdil u 18 amerických vojakov v Kuvajte, informovalo dnes kuvajtské ministerstvo zdravotníctva. Ide o prvé prípady výskytu nového vírusu v Kuvajte a v oblasti Perzského zálivu, pripomína tlačová agentúra Reuters. Ochorenie sa potvrdilo hneď po príchode vojakov z USA na kuvajtskú základňu. O výskyte chrípky typu A(H1N1) informovala už v sobotu kuvajtská štátna tlačová agentúra KUNA s tým, že nešpecifikovala počet nakazených amerických vojakov, ktorí sa prepravovali cez Kuvajt. Kuvajt je dôležitým regionálnym spojencom Spojených štátov a jeho územie slúži ako logistická základňa pre americké vojenské operácie v Iraku.

Kuvajt: Americkí vojaci sa nakazili novým chrípkovým vírusom

Nový vírus chrípky typu A(H1N1) zistili aj u amerických vojakov v Kuvajte. Informovala o tom dnes kuvajtská tlačová agentúra KUNA. Podľa správ vysokého predstaviteľa kuvajtského zdravotníctva sa prítomnosť vírusu potvrdila u bližšie nešpecifikovaného počtu vojakov počas ich tranzitu cez územie emirátu. Niektorí z infikovaných zostali v karanténe na americkej vojenskej základni v Kuvajte, ďalší už údajne odcestovali z krajiny. Bližšie podrobnosti nie sú známe. Správu predbežne potvrdilo aj americké veľvyslanectvo, ktoré zdôraznilo, že chorí neprišli do kontaktu s kuvajtským obyvateľstvom. Miestne úrady zatiaľ neevidujú ďalšie prípady nákazy vírusom A(H1N1). Kuvajt je dôležitým regionálnym spojencom USA a jeho územie slúži ako logistická základňa pre americké vojenské operácie v Iraku.

Taliansko: Prasacia chrípka si vynútila uzavretie škôl v Ríme i na Sicílii

Talianske úrady sa preventívne rozhodli dočasne uzavrieť 14 škôl na stredomorskom ostrove Sicília v súvislosti s ochorením štyroch gymnazistov z Ríma na nový druh chrípky typu A, spôsobovanej vírusom H1N1. Informoval o tom dnes dezignovaný taliansky minister zdravotníctva Ferruccio Fazio. Iba v piatok prišla z Talianska vôbec po prvý raz správa o uzavretí dvoch škôl, gymnázií v Ríme, z rovnakých príčin. Tamojší gymnazisti, u ktorých diagnostikovali ochorenie, sa 19. mája vrátili zo študijného pobytu v New Yorku. Na tejto ceste sa zúčastnilo ďalších 396 školákov, ktorých teraz čaká testovanie - medzi nimi aj mladí ľudia z teraz uzavretých vzdelávacích zariadení na Sicílii.

Rusko potvrdilo prvý prípad chrípky H1N1

Rusko potvrdilo dnes prvý prípad nákazy vírusom chrípky typu A(H1N1). Podľa správ ruských médií ide o 28-ročného muža, ktorý sa vrátil z návštevy USA. Ruský občan priletel vo štvrtok z New Yorku a vyhľadal lekárske ošetrenie so symptómami chrípky. Laboratórne testy potvrdili, že je nakazený vírusom H1N1. Pacienta hospitalizovali v nemocnici pre infekčné choroby v metropole Moskva. "Cíti sa dobre a jeho stav je uspokojivý," uviedol šéf federálneho úradu pre ochranu spotrebiteľov Gennadij Oniščenko. "Monitorujeme každého, kto s pacientom prišiel do kontaktu." Ruské úrady zaviedli po vypuknutí epidémie tzv. prasacej chrípky v Mexiku sériu prísnych opatrení s cieľom zabrániť šíreniu nového vírusu na území Ruska. Preventívne bol zakázaný dovoz domácich ošípaných, hovädzieho dobytka, hydiny a surového mäsa z Mexika, ako aj z ďalších krajín Strednej Ameriky, USA, Kanady a Španielska.

WHO: Krajiny musia byť pripravené na vážnejšie prejavy šíriacej sa chrípky

Krajiny by mali byť pripravené na vážnejšie prejavy nákazy chrípkovým vírusom H1N1, vrátane výskytu smrteľných prípadov. Uviedla to dnes v Ženeve šéfka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Margaret Čchan. "V prípadoch, kde je vírus H1N1 všeobecne rozšírený a šíri sa v rámci spoločnosti, musia krajiny očakávať viaceré prípady vážnych a smrteľných infekcií," povedala. Konštatovala zároveň, že v súčasnosti experti neočakávajú, že by došlo k náhlemu a dramatickému nárastu ťažkých prípadov a úmrtí. Zdravotnícka organizácia však upozorňuje na potrebu pozorného sledovania vírusu tzv. prasacej chrípky na južnej pologuli, kde začína zimné obdobie. Podľa Čchan by tu mohlo dôjsť k zmiešaniu so sezónnou chrípkou a "nepredvídateľnému" zmutovaniu vírusu. Podľa najnovšej štatistiky WHO sa chrípka typu A(H1N1) objavila v 41 krajinách a postihla 11.168 ľudí vrátane 86 smrteľných prípadov. Spojené štáty hlásili 5764 prípadov chrípkovej nákazy s deviatimi úmrtiami, Mexiko 3892 prípadov a 75 obetí. Čchan na záver výročného kongresu WHO zdôraznila, že krajiny v rozvojovom svete musia konať rýchlo, aby zlepšili monitorovanie ochorenia. Vírus H1N1 mal doposiaľ u väčšiny pacientov miernejšie symptómy, v prípade pokračujúceho šírenia by však mohol spôsobiť vážnejšie účinky.

Chrípka:V Ríme sú nakazení štyria školáci,v Madride desiatky vojakov v karanténe

Dve stredné školy v Ríme museli na týždeň zatvoriť po tom, ako sa štyria študenti nakazili vírusom chrípky typu A (H1N1). Oznámilo to dnes talianske ministerstvo zdravotníctva. Štyroch mladíkov, ktorí sa vo štvrtok spolu so skupinou ďalších študentov a učiteľov z dvoch škôl v centre Ríma vrátili z výletu v New Yorku, museli hospitalizovať po príznakoch chrípky. Testy potvrdili prítomnosť nového typu vírusu. Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Ferruccio Fazio dnes vo vyhlásení uviedol, že školy ostatnú sedem dní zatvorené, aby sa zabránilo ďalším nákazám. Školy však uviedli, že ešte nedostali nariadenie, aby žiakov poslali domov. Počet potvrdených prípadov nákazy vírusom typu A v Taliansku sa tak zvýšil na 14. Väčšina infikovaných sú turisti, ktorí sa nakazili v Mexiku. Všetci pacienti sa už zotavili. Španielska armáda umiestnila do karantény desiatky vojakov v kasárňach v Madride po tom, ako 11 ochorelo a lekári sa domnievajú, že ide o chrípku typu A . Oznámilo to dnes ministerstvo zdravotníctva. Šiestich vojakov hospitalizovali v nemocnici a testovali ich na prítomnosť nového kmeňa vírusu, ktorým sa na celom svete nakazilo viac ako 11.000 ľudí a zomrelo 85. Úrady vyšetrujú, či niekto z vojakov bol nedávno v Mexiku, kde je epicentrum ochorenia, alebo mal kontakt s niekým, kto tam bol.

Belgicko: Potvrdili sa ďalšie dva prípady nákazy chrípkou A

Ďalšie dva prípady nákazy chrípkou A (H1N1) potvrdili vo štvrtok v noci belgické úrady. Ide o mladú ženu a muža, ktorí sa vrátili z USA. Žena strávila týždeň na východnom pobreží USA, muž bol na návšteve Chicaga. Obidvoch hospitalizovali v jednej z bruselských nemocníc. Belgické úrady budú kontaktovať pasažierov, ktorí boli v rovnakom lietadle ako infikované osoby. Testy u ďalších štyroch ľudí, u ktorých existovalo podozrenie z nákazy, nepotvrdili chrípku A.

Filipíny potvrdili prvý prípad nákazy chrípkou typu A

Filipíny dnes potvrdili prvý prípad nákazy chrípkou typu A (H1N1). Úrady vyzvali obyvateľov, aby zachovali pokoj, zároveň však boli obozretní. Prvým nakazeným v krajine je desaťročné dievča, ktoré sa v pondelok vrátilo z návštevy Kanady a Spojených štátov, informoval minister zdravotníctva Francisco Duque. Dievča, ktoré hospitalizovali v nemenovanej nemocnici v Manile, v utorok testovali na prítomnosť vírusu H1N1, keď dostala horúčku, kašeľ a bolesti hrdla. "Pacientka užíva antivirotiká a dostáva podpornú liečbu," uviedol Duque. "Už nemá horúčku ani nekašle, ale stále má zapálené hrdlo," dodal. Príbuzným dievčaťa a ďalším osobám, ktoré s ňou prišli do kontaktu, zdravotníci odporučili karanténu. Minister vyzval obyvateľov na pokoj s tvrdením, že úrady majú situáciu pod kontrolou. "odporúčame verejnosti nepanikáriť," uviedol. "Nedošlo k rozšíreniu vírusu. Prijali sme opatrenia na zabránenie prenosu choroby," dodal. Úrady kontaktovali spolucestujúcich dievčaťa z lietadla a rovnako im odporučili zdržiavať sa v karanténe, uviedol štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Mario Villaverde. Odporučil ľuďom dbať na osobnú hygienu, vyvážene sa stravovať, dopriať si dostatok spánku, piť veľa tekutín a ovocných štiav a brať vitamíny na posilnenie imunitného systému a necestovať do postihnutých oblastí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) od apríla zaznamenala viac ako 11.000 potvrdených prípadov nákazy takzvanou prasacou chrípkou v 41 krajinách, z toho 85 ľudí chorobe podľahlo. Najväčší počet obetí je v Mexiku a Spojených štátoch, uviedla agentúra DPA.

Mesto Mexiko zrušilo stav chrípkovej pohotovosti

Úrady v hlavnom meste Mexika zrušili dnes stav pohotovosti, vyhlásený pred mesiacom po vypuknutí epidémie chrípky typu A (H1N1). Počet nakazených novým chrípkovým vírusom sa vyšplhal v krajine zatiaľ na 3892, 78 ľudí ochoreniu podľahlo. Vláda tvrdí, že epidémia je už na ústupe. Výbor mexických a zahraničných expertov dnes odporučil zníženie stupňa pohotovosti zo žltého na zelený, čo podľa starostu Mexika Marcela Ebrarda znamená, že sa život v metropole "stopercentne vracia do normálu". "V súčasnosti nie je príchod do mesta spojený so žiadnym rizikom," zdôraznil starosta, podľa ktorého už netreba nosiť ochranné rúška. Stav ohrozenia verejného zdravia vyhlásili miestne úrady 23. apríla. Epidémia mala silný negatívny dopad na mexickú ekonomiku postihnutú dopadmi globálnej krízy, mimoriadne postihnutý bol turistický sektor. V snahe zabrániť šíreniu vírusu boli v hlavnom meste Mexika uzavreté školy, zrušené masové podujatia a vydali zákaz podávania jedál v reštauráciách. Napriek zmierneniu reštrikcií úrady naďalej vyzývajú obyvateľov na dôsledné dodržiavanie hygienických návykov. Epidémia sa bude môcť oficiálne považovať za ukončenú, až keď sa v priebehu 15 dní neobjaví žiaden nový prípad ochorenia, čo sa v Mexiku zatiaľ nestalo. Posledný nový prípad potvrdili v meste 14. mája.

WHO: Počet prípadov nákazy chrípkou typu A (H1N1) vo svete prekročil 11.000

Počet prípadov nákazy vírusom chrípky typu A (H1N1) prekročil vo svete 11.000. Oznámila to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) s tým, že výskyt vírusu dosiaľ hlásilo 41 krajín. Smrteľný priebeh ochorenia zaznamenali u 85 ľudí, prevažne v Mexiku. Nákaza zasiahla 11.034 ľudí, v Spojených štátoch to bolo 5710 prípadov s ôsmimi smrteľnými následkami, Mexiko hlásilo 3892 infekcií, vrátane 75 úmrtí. V Kanade zaznamenali 719 prípadov s jedným úmrtím, v Japonsku 259 prípadov. V Európe bolo najviac zasiahnuté Španielsko so 111 prípadmi a Veľká Británia so 109 chorými. Predstavitelia WHO uviedli, že chudobnejšie krajiny nemusia mať zdroje na zaznamenane všetkých prípadov nového vírusu H1N1. Niektoré krajiny navyše naznačili, že ich cieľom nebolo zachytiť všetky nákazy, ale vysledovať ich geografické rozšírenie a závažnosť. WHO, ktorá má 193 členských štátov, tento týždeň rokuje v Ženeve o pripravenosti čeliť chrípkovej pandémii. Šéfka WHO Margaret Chanová dnes vyhlásila, že nebude váhať so zvýšením stupňa globálnej pandemickej pohotovosti na najvyšší šiesty stupeň, pokiaľ sa rozšírenie chrípkového vírusu H1N1 stane celosvetovým. Piaty, t.j. druhý najvyšší stupeň varovania je v platnosti od 29. apríla. "Keď uvidím viac signálov prichádzajúcich zo samotného vírusu alebo z rozšírenia, vrátane závažnosti, nebudem sa báť urobiť veľmi ťažké rozhodnutie. Neohrozím zdravie ľudí vo svete," povedala Chanová. Zdravotnícki experti podľa nej teraz pozorne monitorujú situáciu, či sa vírus uchytil aj na južnej pologuli.

Mexiko a USA oznámili nové prípady úmrtia na chrípku typu A (H1N1)

Mexiko a USA dnes oznámili ďalšie potvrdené prípady úmrtia na chrípku typu A (H1N1). Počet obetí v Mexiku, vrátane jednej novej, tak stúpol na 75 a v Spojených štátoch na 10. Ministerstvo zdravotníctva v Mexiku informovalo, že testy potvrdili 158 nových prípadov chrípky, čím sa celkový počet zvýšil na 3892. Vláda tvrdí, že epidémia je na ústupe. Iba sedem zo 75 mŕtvych dostali chrípku typu A (H1N1) po 23. apríli, keď nový kmeňový vírus identifikovali a úrady vyhlásili pohotovosť. V americkom štáte Utah zaznamenali prvý prípad úmrtia na chrípku typu A (H1N1). Na novú chrípku zomrel dnes ráno v nemocnici v meste Salt Lake City 21-ročný muž. Mladík mal chronické zdravotné problémy. V Arizone došlo už k tretiemu úmrtiu na toto nové vírusové ochorenie. Na chrípku v Arizone zomrel 13-ročný chlapec z Tucsonu. Tínedžer zomrel v piatok na komplikácie spojené s chrípkou. Hospitalizovali ho 10. mája. Ostatní členovia rodiny sa z ochorenia zotavili. Celkový počet úmrtí v krajine je desať ľudí. V USA je celkovo 5710 potvrdených a pravdepodobných prípadov prasacej chrípky, ktoré zaznamenali v 47 štátoch a v hlavnom meste USA Washington D.C. V New Yorku sa dnes zišli študenti, učitelia, predstavitelia mesta a priatelia na pohrebe 55-ročného zástupcu riaditeľa školy, ktorý podľahol chrípke typu A (H1N1).

USA: Štát Utah oznámil prvé úmrtie súvisiace s chrípkou H1N1

Prvé úmrtie súvisiace s chrípkou H1N1 v americkom štáte Utah oznámili dnes predstavitelia tamojšieho štátneho zdravotníctva. Pôjde o deviatu obeť chrípky v USA. Na prasaciu chrípku zomrel dnes ráno v nemocnici v meste Salt Lake City 22-ročný muž. Uviedol to výkonný riaditeľ zdravotníckeho úradu v štáte Utah David Sundwall a dodal, že mladík mal chronické zdravotné problémy. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) informovalo o ôsmich úmrtiach na novú chrípku v USA, obeť v Utahu do počtu nezahrnulo. CDC tiež oznámilo, že v USA je celkovo 5710 potvrdených a pravdepodobných prípadov prasacej chrípky, ktoré zaznamenali v 47 štátoch a v hlavnom meste USA Washington D.C.

Austrália zaznamenala štyri nové prípady chrípky typu A (H1N1)

Austrália dnes potvrdila štyri nové prípady nákazy vírusom chrípky typu A (H1N1). Chorobu zaznamenali u štyroch detí, ktoré sa do krajiny vrátili z USA. Informovali o tom zdravotnícki predstavitelia. Chrípkový vírus diagnostikovali u troch bratov vo veku deväť až trinásť rokov v južnom meste Melbourne, ako aj u ďalšieho dieťaťa v Novom Južnom Walese. Austrália tak dosiaľ zaznamenala päť prípadov takzvanej prasacej chrípky, prvým bola žena zo štátu Nový Južný Wales, ktorá ochorela počas pobytu v USA. Žena sa medzičasom uzdravila. Nový kmeň vírusu H1N1 už vo svete zabil 81 ľudí, prevažne v Mexiku. Výskyt ochorenia zaznamenali v takmer 10.000 prípadoch.

V USA zomrel siedmy človek, v Mexiku majú už 74 obetí

Americký štát Missouri v utorok oznámil úmrtie 44-ročného muža, ktorému diagnostikovali chrípku nového typu H1N1. Je siedmym človekom, ktorý zomrel na nový víru v USA, informovali predstavitelia St. Louis. Muž ochorel pred dvoma týždňami, po aprílovej návšteve Mexika. V Mexiku medzičasom zomreli na tento vírus ďalší štyria ľudia, celkový počet mexických obetí tým dosiahol 74. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ochoreli všetci, až na sedem ľudí, pred 23. aprílom, kedy bol identifikovaný nový kmeň chrípky a vyhlásené epidemiologické opatrenia. V Mexiku v súčasnosti evidujú vyše 3700 prípadov chorých na chrípku. WHO potvrdila zatiaľ globálne 79 úmrtí a takmer 10.000 prípadov chrípky nového typu.

Šéfka WHO: Farmaceutické firmy sa zaviazali dodať vakcínu proti chrípke H1N1

Výrobcovia vakcín z bohatých aj chudobných krajín dali Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) "veľmi seriózny záväzok", že poskytnú očkovacie látky proti chrípke H1N1. Informovala o tom dnes generálna riaditeľka WHO Margaret Čchan po stretnutí so šéfmi 30 firiem vyrábajúcich vakcíny. Uviedla, že šesť spoločností dodá OSN desať percent vakcín proti chrípke H1N1, ktoré vyrobia, a s ďalšími ôsmimi firmami ešte prebiehajú diskusie. Margaret Čchan vyhlásila, že rôzne spoločnosti sa zaviazali k rôznym záväzkom, v závislosti od ich možností. "Nie je jednoduché vymyslieť šablónu pre 30 spoločností," vysvetlila Čchan na tlačovej konferencii vo švajčiarskej Ženeve, kde má sídlo WHO, agentúra OSN. Výrobcovia vakcín podľa generálnej riaditeľky sľúbili, že budú uskutočňovať ďalšie stretnutia s predstaviteľmi WHO. Bohaté a chudobné krajiny sa na týždeň trvajúcom 62. zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA) v Ženeve snažia zladiť svoje odlišné postoje k problému, ako by sa mali deliť o vzorky vírusov farmaceutické firmy, ktoré ich využijú na vývoj a predaj vakcín v boji proti prasacej chrípke. Rozvojové krajiny vrátane Indonézie už skôr vyzvali na obmedzenie práv farmaceutických firiem ohľadne patentovania vírusových vzoriek, pretože potom by ich ponúkali za prehnané ceny. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun sa pred WHA vyjadril, že chudobné štáty so slabými zdravotníckymi službami môžu byť obzvlášť ohrozené novou chrípkou a potrebujú pomoc bohatších krajín. Takto sa podľa neho zároveň zníži aj riziko ohrozenia pre celý svet. "Celosvetová solidarita musí byť jadrom reakcie sveta na krízu. Solidarita pri tejto nákaze musí znamenať, že k liekom a vakcínam budú mať prístup všetci. To znamená, že o vírusové vzorky a údaje sa budú všetci deliť," vyhlásil Pan Ki-mun.

Vývoj očkovacích látok je pomalší než sa predpokladalo

Výrobcovia liekov nebudú do polovice júla schopní pripraviť účinnú očkovaciu látku proti vírusu chrípky typu A - H1N1. Oznámila to dnes Svetová zdravotnícka organizácia. WHO presunula svoj odhad pre vyvinutie účinnej vakcíny o vyše mesiac, keď predtým predpokladala, že sa tak udeje najneskôr koncom mája. Na rokovaní s 30 farmaceutickými spoločnosťami sa v Ženeve zúčastňuje generálny tajomník OSN Pan Ki-mun a šéfka WHO Margaret Chanová. Americká ministerka zdravotníctva Kathleen Sebeliusová dnes vyhlásila, že Spojené štáty vyvíjajú intenzívne kroky v snahe zabezpečiť dostatočné množstvo sezónnych chrípkových vakcín, ktoré sa v prípade potreby budú môcť využiť ako protichrípkové injekcie v čase pandémie. Ministerka uviedla, že Spojené štáty si ešte doteraz neobjednali žiadne očkovacie látky proti chrípke typu A - H1N1, ktoré vyvíjajú viaceré spoločnosti a ktoré sú v štádiu testovania. "Stále panuje prílišná neistota v súvislosti s vírusom a bolo by skutočne unáhlené, aby sme sa rozhodli, koľkých ľudí chceme zaočkovať, v akom poradí a kedy. Všetky rokovania o tejto záležitosti ešte stále prebiehajú," konštatovala Sebeliusová.

V Ázii výrazne rastie počet nakazených novou chrípkou

Počet potvrdených prípadov nákazy vírusom chrípky typu A - H1N1 v Ázii sa výrazne zvýšil, keď najmä Japonsko zaznamenalo veľký nárast. V krajine vychádzajúceho slnka identifikovali 38 nových prípadov, čím sa zvýšil celkový počet nakazených na 173, z toho väčšina nových prípadov je v radoch mladých ľudí. Najnovšie prípady odhalili v prístavných mestách Kóbe a Osaka, kde sa nakazili deti a mladí ľudia, pričom žiadny z pacientov nie je v ohrození života. Nová vlna nákazy nemá spojitosť s cestovaním do zahraničia, keďže väčšina z novonakazených ľudí v uplynulých mesiacoch neopustila Japonsko, uviedlo miestne ministerstvo zdravotníctva. Južná Kórea potvrdila dnes nový prípad nákazy vírusom "mexickej chrípky" u 22-ročnej ženy z Vietnamu, ktorá na letisku v Inčchone prestupovala z amerického Seattlu do Vietnamu. Čínske ministerstvo zdravotníctva informovalo o dvoch nových prípadoch u občanov, ktorí sa nedávno vrátili z USA a Kanady. Celkový počet identifikovaných prípadov v tejto krajine sa tak zvýšil už na štyri.

ČR: Novú chrípku testy vylúčili už u 85 osôb

V Česku do dnešného dňa hygienici a lekári vylúčili podozrenie na prasaciu chrípku už u 85 osôb. Sedem pacientov na výsledky testov ešte len čaká. Z informácií, ktoré denne aktualizuje ministerstvo zdravotníctva vyplýva, že chrípka A(H1N1) zatiaľ v ČR nebola potvrdená ani u jedného pacienta. Kvôli podozreniu na nový typ chrípky, ktorý sa pred niekoľkými týždňami rozšíril z Mexika, sú v Česku hospitalizované tri osoby – v Prahe, Brne a Pardubiciach. Ďalší štyria čakajú na výsledky testov v domácej karanténe.

WHO zatiaľ nevyhlási šiesty stupeň varovania pred chrípkovou epidémiou

Šéfka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Margaret Čchan dnes vyhlásila, že nevyhlási šiesty, najvyšší stupeň varovania pred pandémiou nového druhu chrípky typu A. Piaty, t.j. druhý najvyšší stupeň varovania je v platnosti od 29. apríla. Ako povedala Čchan počas 62. výročného rokovania WHO, epidémia daného typu chrípky je zatiaľ v "tolerančnom období", hoci nie je isté, ako dlho toto obdobie potrvá. Nebezpečenstvo podľa nej spočíva v tom, že vírus sa skombinuje s inými vírusovými kmeňmi. Rokovanie za účasti početných expertov, vedeckých pracovníkov, ale aj ministrov zdravotníctva zo 193 členských štátov WHO skrátili. Napokon päťdňové podujatie totiž malo pôvodne vyvrcholiť až 27. mája. Už dnes sa v Ženeve uskutočnili rozhovory za účasti šéfov rezortov zdravotníctva z Mexika, Kanady i USA, ktorých cieľom je výmena poznatkov o víruse i snaha o urýchlenú výrobu vhodného séra. Rozhodnutie o pozastavení produkcie konvenčných očkovacích látok s cieľom uvoľniť kapacity pre výrobu séra proti prasacej chrípke, dnes predbežne odložili. Zodpovedné orgány chcú totiž predísť nedostatku očkovacích látok proti obvyklým druhom chrípky v čase, keď je vlna takýchto ochorení na južnej pologuli obvyklá. S výrobou nového séra sa kvôli nevyhnutnému času na výskum môže začať najskôr o šesť mesiacov. Z iniciatívy americkej ministerky zdravotníctva Kathleen Sebeliusovej by sa čoskoro malo uskutočniť rokovanie šéfov partnerských rezortov krajín G7 a Mexika, ktoré poslúži výmene doterajších poznatkov a skúseností z boja proti nového druhu chrípky i výmene názorov o očkovacej stratégii.

Grécko: Rýchle testy ukázali, že krajina má prvý prípad chrípky H1N1

Počiatočné rýchle testy ukázali, že Grécko má svoj prvý prípad chrípky H1N1. Informovalo o tom dnes grécke ministerstvo zdravotníctva. "Prvé testy ukázali, že v Grécku je (prasacia) chrípka. Očakáva sa, že druhé testy ju o niekoľko hodín potvrdia," uviedol hovorca ministerstva pre tlačovú agentúru Reuters. Ochorenie dostal Grék, ktorý pricestoval z USA. Muž zatiaľ nie je hospitalizovaný a zdržiava sa doma, dodal hovorca. Grécke ministerstvo zdravotníctva informovalo, že krajina má dostatočné "strategické zásoby" lieku Tamiflu a iných protivírusových liečiv, aby ich mohla nasadiť 12 percentám 11-miliónovej populácie. Dve nemocnice v Aténach sú vybavené na liečbu pacientov s prasacou chrípkou. Nákaza chrípky typu A(H1N1) sa rýchlo šíri v Japonsku a planétu možno čaká vyhlásenie pandémie. Na celom svete je potvrdených 8829 prípadov ochorenia v 40 krajinách, pričom nová chrípka už zabila 74 ľudí - väčšinu v Mexiku. Informovala o tom dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Väčšina prípadov sa dáva do súvislosti s cestovaním alebo sa šírenie chrípky vyskytuje v rámci škôl. Nedochádza k neobmedzenému, voľnému šíreniu nového vírusu vo väčších komunitách, uviedla ešte WHO. Nová chrípka sa šíri v 48 štátoch USA, kde zaznamenali šesť úmrtí a vyše 5000 potvrdených prípadov. Informácie dnes zverejnilo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Odborníci CDC vyhlásili, že vírusovou nákazou je v USA v skutočnosti postihnutých až vyše 100.000 osôb. Ochorenia majú mierny priebeh, ale znalcov stále znepokojuje fakt, že väčšinu pacientov tvoria mladí dospelí ľudia, tínedžeri a deti.

Výročné rokovanie WHO v znamení nového druhu chrípky

V znamení nového druhu chrípky sa ponesie zrejme výročné, päťdňové rokovanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktoré sa dnes za účasti expertov 193 členských štátov WHO začalo v švajčiarskej Ženeve. Najvyššia predstaviteľka organizácie Margaret Čchanová by chcela fórum využiť na odporúčania o produkcii vakcín a o ich efektívnej distribúcii. V centre pozornosti rokovania budú však, prirodzene, opatrenia zdravotníckych orgánov na potlačenie výskytu ochorenia spôsobovaného novým vírusom chrípky typu A - H1N1. Výskyt vírusu H1N1 zaznamenali v 40 krajinách, potvrdených prípadov nakazenia bolo viac ako 8480, prevažne v USA a Mexiku. Doteraz si ochorenie vyžiadalo 76 životov, 68 v Mexiku, šesť v USA a po jednom v Kanade a v Kostarike. Výroba vakcíny je vzhľadom na súčasnú zimu na južnej pologuli hlavnou prioritou. WHO odhaduje, že farmaceutické firmy by ročne mohli vyrobiť dva miliardy balení očkovacej látky, ale s jej prvými dodávkami možno rátať až v priebehu štyroch-šiestich mesiacov. Svetová zdravotnícka organizácia venuje osobitú pozornosť aj rozširovaniu tzv. prasacej chrípky do oblastí, ktoré doteraz nepatrili medzi silne postihnuté regióny, uviedol hovorca WHO Gregory Hartl. Počas uplynulého víkendu registrovali relatívne prudké zvýšenie počtu ochorení v Japonsku, Španielsku a Veľkej Británii. Celkový počet potvrdených ochorení v týchto troch štátoch už prekročil stovku. V utorok očakávajú na výročnom rokovaní WHO aj generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Pan Ki-muna.

Egypt: Vtáčej chrípke podľahlo štvorročné dievča

Štvorročné dievča zomrelo v Egypte v dôsledku nákazy vírusom vtáčej chrípky H5N1, informovala dnes tamojšia tlačová agentúra MENA. Úmrtím tohto dieťaťa z provincie Dakalija v delte Nílu sa počet ľudí nakazených vtáčou chrípkou v Egypte zvýšil na 72, z ktorých 27 chorobe podľahlo. V piatok zdravotnícki predstavitelia krajiny informovali, že vtáčou chrípkou sa nakazil trojročný chlapec, pochádzajúci rovnako z delty Nílu. Od roku 2003 sa vírusom vtáčej chrípky nakazilo viac ako 400 ľudí v 15 krajinách, 256 ich zomrelo. Pre obavy zo šírenia choroby vykynožili v Ázii, na Blízkom východe, v Afrike a Európe viac ako 300 miliónov kusov hydiny. Egypt zasiahla vtáčia chrípka výraznejšie ako ostatné krajiny mimo Ázie. Na vysoko patogénny vírus H5N1 tam zomrelo 26 ľudí a experti sa obávajú, že akákoľvek pandémia chrípky by mohla mať zničujúci dopad na krajinu, v ktorej okolo 80 miliónov ľudí žije v husto obývanom údolí Nílu a slumoch v hlavnom meste Káhira a jeho okolí. Hoci vírus H5N1 postihuje ľudí len zriedkavo, odborníci sa obávajú, že by mohol zmutovať na formu ľahko prenosnú medzi ľuďmi a vyvolať pandémiu, ktorá by pripravila o život milióny ľudí. V apríli Egypt nariadil vybitie všetkých 300.000-400.000 ošípaných v krajine ako preventívne opatrenie proti šíreniu vírusu novej chrípky typu A(H1N1) známej ako prasacia chrípka, ktorou sa nakazilo viac ako 6000 ľudí v 40 krajinách. Výskyt novej chrípky v Egypte zatiaľ nezaznamenali.

Ženeva: Vírus H1N1 pravdepodobne obehne celý svet

Nový vírus chrípky typu A - H1N1 pokračuje v šírení po Spojených štátoch a očakáva sa, že obehne celý svet. Vyhlásil to dnes riaditeľ Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Richard Besser na mítingu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Ženeve. Ako upresnil, ide o "rozsiahly prenos" vírusu v Spojených štátoch napriek tomu, že sa v súčasnosti nepokladá za prudko nákazlivý. "Epidémia sa ešte neskončila," podotkol Besser. "Naše najlepšie analýzy naznačujú, že tento nový vírus H1N1 môže obehnúť celý svet, podobne ako ostatné sezónne chrípkové vírusy," dodal. Výskyt vírusu H1N1 zaznamenali v 40 krajinách, potvrdených prípadov nakazenia bolo viac ako 8480, prevažne v USA a Mexiku.

Čína: U muža na juhu krajiny existuje podozrenie na nákazu chrípkou typu A

Muž na juhu Číny, ktorý sa nedávno vrátil z návštevy Kanady a Spojených štátov, je najnovším prípadom podozrenia na nákazu vírusom chrípky typu A (H1N1) v krajine. Informovalo o tom dnes čínske ministerstvo zdravotníctva. Päťdesiatdeväťročný muž z mesta Kuang-čou v provincii Kuang-tung sa do Číny vrátil 15. mája vlakom z Hongkongu, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Cestou vo vlaku dostal vysokú teplotu a zimnicu. Muž, ktorého identitu ministerstvo neoznámilo, pricestoval do Hongkongu letecky cez Južnú Kóreu. V prípade potvrdenia nákazy by sa muž stal štvrtým známym prípadom tejto chrípky v pevninskej Číne, uviedlo ministerstvo. Výskyt vírusu H1N1 zaznamenali v 40 krajinách, potvrdených prípadov nakazenia bolo viac ako 8480, prevažne v USA a Mexiku.

USA: Pedagóg je prvou smrteľnou obeťou chrípky typu A v New Yorku

Asistent riaditeľa strednej školy v americkom New Yorku zomrel v nedeľu na následky chrípky typu A (H1N1). Informovali o tom dnes zdravotnícke zdroje. Ide o šiesty smrteľný prípad nákazy vírusom H1N1 v USA a prvý v oblasti New Yorku. Muža vo veku 55 rokov hospitalizovali s vážnymi symptómami minulý týždeň, čo viedlo úrady k uzavretiu šiestich miestnych škôl. Dnes došlo k zrušeniu vyučovania na ďalších troch školách na obdobie najmenej týždňa. "Vidíme teraz stúpajúci trend chrípky v mnohých častiach New Yorku," uviedol komisár mesta pre zdravotníctvo Thomas R Frieden. V celom svete zahynulo na takzvanú prasaciu chrípku už 76 ľudí, 68 smrteľných prípadov bolo v Mexiku. Výskyt vírusu H1N1 zaznamenali v 40 krajinách, potvrdených prípadov nakazenia bolo viac ako 8480, prevažne v USA a Mexiku. Zvýšenie počtu potvrdených prípadov chrípky typu A na viac ako 120 hlásia v Japonsku. Väčšina nakazených sú študenti, mnohí z nich pritom neboli v zahraničí. Miestna samospráva nariadila uzavrieť školy a zrušiť spoločenské podujatia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: