Verejnosť si pripomenula Medzinárodný deň Sklerózy multiplex

Spoločným krokom pacientov a zdravých ľudí cez bratislavský Most SNP si dnes verejnosť pripomenula Medzinárodný deň Sklerózy multiplex. Zákernosť choroby tisícich tvárí, ako ochorenie často nazývajú, spočíva v jej nepredvídateľnosti. "Nikdy neviete, čo vás čaká nasledujúcich 24 hodín," uviedla pre TASR pacientka zo združenia Skleróza Multiplex Nádej Fánka Kostická.

Združenie pripravilo pre verejnosť na jednom z bratislavských námestí a tiež v Sade Janka Kráľa bohatý sprievodný program. Podujatie svojou účasťou podporil okrem iných aj minister zdravotníctva SR Richard Raši. "Celé podujatie má slúžiť nato, aby si verejnosť uvedomila, že týchto pacientov tu máme, že im máme aktívne pomáhať a naozaj je lepšie raz pomôcť ako stokrát s nimi súcitiť," uviedol pre TASR. Na Slovensku je približne 10.000 pacientov s týmto ochorením, čo je však podľa jeho slov dôležité, len málokto z verejnosti vie, čo skleróza multiplex je. S odhodlaním podporil pacientov a sympatizantov združenia aj počas spoločného prechodu cez Most SNP.

Dnešný deň je zároveň začiatkom verejnej finančnej zbierky, ktorá potrvá do 27. júla. V uliciach mesta sa objavili dobrovoľníci s pokladničkami, no zbierku môže verejnosť podporiť aj zaslaním Darcovskej SMS správy v znení: DMS NADEJ na číslo 877. Cena SMS je 1 euro (30 Sk). Výnos zbierky pôjde podľa Kostickej na 10-dňové rekondičné pobyty pacientov so sklerózou multiplex. Súčasťou podujatia je aj Cyklotúra Nádeje. "Cykloklub Bernard Slovakia usporadúva približne 40-kilometrovú cyklotúru pre chorých pacientov. Každý cyklista bude štartovať za nejakého chorého. Štartovné je dobrovoľné, pričom sa použije na nákup pomôcok pre chorých," vysvetlila Kostická.

Svojou účasťou sa rozhodla dnešné podujatie podporiť aj Marta z Bratislavy, ktorá má s ochorením osobnú skúsenosť. "Títo ľudia potrebujú predovšetkým vypočuť, pretože mnohých z nich choroba obmedzuje natoľko, že nemôžu chodiť medzi ľudí tak, ako by chceli," uviedla pre TASR.
Skleróza multiplex je chronické neurologické ochorenie, ktorého podstatou je autoimúnny zápal centrálneho nervového systému, v dôsledku ktorého dochádza k poškodzovaniu nervových obalov, vlákien a samotných buniek. Najčastejšie ochorenie postihuje mladých dospelých, symptómy sa prejavujú najmä vo veku 20 - 40 rokov a sú často veľmi nenápadné. Príčina ochorenia nie je dodnes známa.

Ochorenie patrí k najčastejším príčinám invalidizácie v skupine mladých dospelých z neurologickej netraumatologickej indikácie. Vytrháva pacientov z práce, veľmi nepriaznivo ovplyvňuje ich partnerské vzťahy. U pacientov so sklerózou multiplex je napríklad vyššia rozvodovosť ako v porovnaní s bežnou populáciou. Stávajú sa závislými a sociálne slabými, odkázanými na pomoc príbuzných.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: