Ukrajina: Na zdravotného činiteľa vydali zatykač pre nelegálny dovoz vakcín

Ukrajinská prokuratúra požiadala o zadržanie bývalého predstaviteľa ministerstva zdravotníctva pre podozrenie z nelegálneho dovozu miliónov dávok vakcíny, ktorá údajne spôsobila smrť 17-ročného mladíka. Informovali o tom dnes ukrajinskí činitelia.

Agentúry OSN dospeli k záveru, že úmrtie mladíka v máji 2008 spôsobila bakteriálna infekcia nesúvisiaca s vakcínou proti osýpkam a rubeole, ktorú dostal a ktorá má certifikáciu svetovej organizácie. Po jeho smrti sa však v krajine rozšírili obavy z imunizácie a zdravotné úrady zrušili program preočkovania deviatich miliónov Ukrajincov proti osýpkam a rubeole. Odborník na infekčné ochorenia pôsobiaci v Kyjeve Fedir Lapij uviedol, že ukrajinská vláda, ktorú sužujú spory politických skupín, krízu nezvládla. Niektorí predstavitelia podľa neho využili vyšetrovanie na diskreditáciu politických oponentov namiesto toho, aby uskutočnili dôkladné preskúmanie záležitosti.

Prokuratúra obvinila bývalého námestníka ministra zdravotníctva Mykolu Prodančuka z dovozu vakcíny bez jej náležitej registrácie na Ukrajine. Neuviedla však detaily o tom, ako mala očkovacia látka viesť k smrti tínedžera. Hovorca generálnej prokuratúra pre tlačovú agentúru Associated Press (AP) povedal, že kyjevský súd vydal zatykač na Prodančuka po tom, ako sa nedostavil na vypočúvanie. Námestník, ktorý odstúpil krátko po smrti mladíka, trvá na svojej nevine. Podľa svojho právnika leží v nemocnici s nekonkretizovaným pľúcnym ochorením a preto sa nemôže dostaviť na súd. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zopakovala, že podľa jej pracovníkov vakcína nespôsobila smrť chlapca. Experti uvádzajú, že ukončenie očkovacieho programu a rozšírené odmietanie očkovania na Ukrajine by mohlo viesť k závažným epidémiám, ktoré by sa mohli rozšíriť do susedných krajín.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: