Lekári špecialisti protestujú, na piatok vyhlásili Deň zdravotníkov

Vyšetrenie u špecialistu by si na posledný piatok v tomto mesiaci ľudia nemali nechávať. Môže sa totiž stať, že svojho lekára v ambulancii nenájdu. Dôvodom je protest pod názvom Deň zdravotníkov, ktorý na 29. mája avizuje Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ). Protestnou akciou chce upozorniť na nízke platy lekárov v špecializovanej ambulantnej sfére a platby zo strany zdravotných poisťovní.

Prezident SLÚŠ Andrej Janco predpokladá, že na proteste sa zúčastnia všetci členovia únie, čo je približne 600 ambulancií. "Plus predpokladáme, že sa pridajú aj ďalší, ktorí nie sú členmi, mnohí obvodní lekári, a dúfajme, že nás morálne podporia aj nemocniční lekári aspoň tým, že pár minút budú chýbať na pracovisku," uviedol Janco pre TASR. Formou neprítomnosti sa do protestu odporúča únia zapojiť súkromným lekárom, štátnym morálnou podporou. Lekári sa aj takouto formou chcú starať o svoje zdravie. "Aj my máme tak ako každý iný občan právo mať zdravotné problémy, my ich máme, ale tým, ako sme preťažení, tým, ako sa staráme o cudzie zdravie, tak sme si povedali, jeden deň v roku sa budeme venovať sami sebe," konštatoval Janco.

Morálnu podporu protestu podľa Janca vyjadrilo Združenie ambulantných špecialistov Čiech a Moravy. Naopak, Slovenská lekárska komora sa k protestu nepridáva. Jej prezident Milan Dragula síce pre TASR pripustil, že protest je oprávnený, pretože zdravotné poisťovne diktujú podmienky poskytovateľom, no podľa jeho slov protest nič nevyrieši. Únia organizovala Deň zdravotníkov aj minulý rok. Do protestu sa vtedy zapojili hlavne súkromné špecializované ambulancie a odštátnené zdravotné pracoviská na Slovensku. Protest spočíval v tom, že súkromné ambulancie mali deň neprítomnosti, keď lekári a sestry si mohli riešiť svoje vlastné problémy, vrátane zdravotných, zúčastnili sa na odborných podujatiach a podobne. Podľa jeho organizátorov však bola akútna zdravotná starostlivosť zabezpečená.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: