Chrípka typu A (H1N1) aktualizovaná 26. - 31. mája

31.05.2009

Ďalšie dva prípady novej chrípky potvrdili v Turecku

Turecké zdravotnícke úrady potvrdili dnes ďalšie prípady nákazy chrípkou typu A-H1N1. Ide o dvoch ľudí, ktorí pricestovali z USA. Oboch tureckých pacientov umiestnili v nemocnici v Istanbule a Izmire, uviedli tamojšie médiá. Chrípkou nakazené osoby prileteli z New Yorku a Houstonu. Po príchode mali vysokú horúčku. Vyšetrenie ukázalo, že ide ochorenie na novú chrípku. Túto nákazu zistili v Turecku pred dvomi týždňami aj u manželov z USA, ktorí chceli letieť cez Istanbul do Iraku.

Vietnam a Libanon ohlásili prvé prípady nákazy vírusom H1N1

Vietnam dnes oznámil, že zaznamenal svoj prvý prípad nakazenia vírusom chrípky typu A(H1N1) u 23-ročného študenta, ktorý sa vrátil zo Spojených štátov. "Pacient je stále silný a vyzerá normálne, vieme však potvrdiť, že je prvým prípadom nákazy vírusom H1N1 vo Vietname," uviedol jeden z lekárov v Hočiminovom Meste s odvolaním sa na výsledky laboratórnych testov. Svoje prvé tri prípady nákazy vírusom H1N1 v sobotu ohlásil aj Libanon a uviedol, že všetky sú "pod kontrolou". Najviac smrteľných prípadov chrípky A(H1N1) doposiaľ zaznamenali v Mexiku, kde na následky novej chrípky zomrelo už 95 ľudí. V krajine sa nakazilo 4974 osôb.

29.05.2009

Na Cypre registrujú prvý prípad novej chrípky

Stredomorský ostrov Cyprus je ďalšou európskou krajinou, z ktorej dnes ohlásili prvý prípad chrípky typu A, spôsobovanej vírusom H1N1. Tridsaťosemročná pacientka sa, ako mnoho ďalších nositeľov vírusu v Európe, nedávno vrátila z návštevy priateľov v Spojených štátoch. Keď sa u nej po návrate objavili prvé symptómy chrípkového ochorenia, vyhľadala lekársku pomoc v nemocnici v Limassole, kde sa aktuálne lieči. V Nemecku dnes zaregistrovali najmenej tri nové prípady ochorenia, čím sa celkový počet potvrdených ochorení, ktoré spôsobil vírus H1N1, zvýšil na území spolkovej republiky na 23.

Chrípka: Prvý prípad nákazy vírusom H1N1 potvrdili v Maďarsku

Prvý prípad výskytu chrípkového vírusu H1N1 u človeka potvrdili už aj v Maďarsku. V Budapešti to pre agentúru MTI potvrdil minister zdravotníctva Tamás Székely. Podľa jeho slov mladému Brazílčanovi v egerskej nemocnici odobrali vzorky, avšak test bol negatívny. Vzorky potom odoslali do Celoštátneho epidemiologického centra, kde ďalšie laboratórne vyšetrenia preukázali prítomnosť vírusu H1N1 v pacientovom organizme. Agentúra Reuters priniesla pred tým podobnú informáciu s odvolaním sa na hlavného hygienika krajiny Ferenca Falusa, ktorý uviedol, že brazílsky občan pricestoval do Budapešti pred niekoľkými dňami z New Yorku. Ako informovala spravodajská televízia HírTv s odvolaním sa na ministra zdravotníctva Székelya, Brazílčan, ktorý žije v New Yorku, pricestoval do Maďarskej republiky ako turista pred troma dňami. Po tom, čo dostal horúčku, vyhľadal v Egeri lekársku pomoc. Muž sa medzičasom uzdravil, avšak neodcestoval z Maďarska, aby tamojším zdravotníkom pomohol skompletizovať okruh ľudí, s ktorými prišiel do kontaktu počas pobytu v krajine.

Estónsko potvrdilo svoj prvý prípad chrípky typu A (H1N1)

Estónsko má svoj prvý prípad nakazenia vírusom chrípky typu A (H1N1). Informoval dnes o tom estónsky inšpektorát na ochranu zdravia. Chrípku podľa neho potvrdili u muža v hlavnom meste Tallinn, ktorý ochorel po návrate zo Spojených štátov. Následne ho podrobili testom. "Muža hospitalizovali a jeho rodinu poučili," uviedlo estónske ministerstvo sociálnych vecí. Najviac smrteľných prípadov chrípky A (H1N1) doposiaľ zaznamenali v Mexiku, kde na následky novej chrípky zomrelo už 95 ľudí. V krajine sa nakazilo 4974 osôb.

ČR: Prvý český pacient s chrípkou typu A je už zdravý

Dvadsaťdeväťročný pilot Českých aerolínií, ktorý minulý týždeň pricestoval z New Yorku do Prahy nakazený chrípkou typu A a stal sa prvým oficiálne potvrdeným českým pacientom s touto diagnózou, je už zdravý. Na základe vyšetrení mu lekári ukončili domácu karanténu, v ktorej bol od minulého víkendu. "S rovnakou rýchlosťou, s akou bola nákaza odhalená a liečená, aj odznela. Pacient je úplne zdravý," informovala dnes hovorkyňa Fakultnej nemocnice Motol v Prahe, kam mladý Čech prišiel na prvé vyšetrenie. Preventívnu karanténu kvôli obave z nákazy chrípkou typu A (H1N1) má ešte deväť osôb – rodinných príslušníkov pilota a kolegov z práce. U nikoho z nich sa chrípka neobjavila. O ukončení karantény by sa mohlo v ich prípade rozhodnúť v sobotu.

Francúzsko: Americkej predstaviteľke zistili prasaciu chrípku

Americkú predstaviteľku, ktorá vo francúzskej Normandii pripravuje blížiacu sa návštevu prezidenta Baracka Obamu, hospitalizovali s prasacou chrípkou. Informovali o tom dnes francúzske úrady. Jedenásť ďalších členov americkej delegácie dali na 24 hodín do izolácie v ich hoteli. Oznámil to predstaviteľ departementu Calvados v Normandii na severozápade Francúzska. Ženu vo veku 54 rokov hospitalizovali dnes v meste Caen. Caen leží v Normandii neďaleko pláží, kde sa spojenecké vojská vylodili v Deň D - 6. júna 1944 a začali inváziu zameranú proti fašistickému Nemecku. Obama pricestuje do oblasti, aby si na budúci týždeň pripomenul 65. výročie tejto historickej udalosti. Francúzsky zdravotnícky kontrolný úrad InVS oznámil, že v krajine je 20 potvrdených prípadov chrípky typu A (H1N1).

Belgicko: Úrady zatvorili školu pre chrípku A(H1N1)

Belgické úrady zatvorili školu od dnešného dňa až do stredy budúceho týždňa, keďže jednému žiakovi zistili chrípku typu A(H1N1). Oznámila to agentúra AP. Vládny úrad poverený riešením chrípkovej epidémie oznámil, že u desaťročného chlapca sa objavili príznaky takzvanej prasacej chrípky po návrate USA. Všetkým žiakom triedy aj učiteľom podali protivírusové lieky a ich rodinám nariadili, aby až do stredy čo najviac obmedzili spoločenské kontakty. Novú chrípku zistili v Belgicku aj 30-ročnému mužovi, ktorý sa vrátil tento týždeň z New Yorku. Počet prípadov prasacej chrípky tak v krajine dosiahol desať.

28.05.2009

Británia: U študenta elitnej školy Eton našli vírus H1N1, školu zatvoria

Elitnú britskú súkromnú školu Eton zatvoria na týždeň po tom, ako u jedného študenta diagnostikovali prítomnosť vírusu chrípky typu A(H1N1). Vedenie chlapčenskej strednej školy Eton v Berkshire na juhovýchode Anglicka, kde študovali aj britskí princovia William a Harry, uviedlo na svojej webovej stránke, že vírusom sa nakazil 13-ročný chlapec. Mladík má mierne príznaky ochorenia a zotavuje sa v domácom liečení. Vedenie školy sa rozhodlo na radu vládnej Agentúry pre ochranu zdravia (HPA) zatvoriť prestížnu inštitúciu do 7. júna. Agentúra sleduje ostatných žiakov, ktorí boli v kontakte s nakazeným pacientom. Celkový počet potvrdených prípadov v Británii stúpol na 203 po tom, ako ministerstvo zdravotníctva potvrdilo prítomnosť nového vírusu u ďalších 17 ľudí.

Rumunsko: Novú chrípku diagnostikovali u ďalších dvoch ľudí

Ďalšie dva prípady nového druhu chrípky typu A diagnostikovali v Rumunsku. Iba v stredu šéf rumunského rezortu zdravotníctva Ion Bazac informoval o 30-ročnej žene, u ktorej po návrate z New Yorku zistili prítomnosť chrípkového vírusu H5N1. Dnes minister informoval, že po žene ochoreli na nový druh chrípky aj jej otec a 14-mesačné dieťa. Celkový počet pacientov s potvrdenou prasacou chrípkou sa tak v Rumunsku zvýšil dnes na troch. Zdravotný stav všetkých je dobrý, žena a jej dieťa už nemajú príznaky tejto choroby - otca síce ešte sužuje horúčka, ale jeho stav podľa zdravotníkov nie je vážny. Nevyhnutné vyšetrenia musí absolvovať ešte 15 zo 40 osôb, ktoré prišli do kontaktu so ženou, a to jej spolucestujúci v lietadle, informovali dnes rumunské orgány.

V Národnom referenčnom centre pre chrípku v Bratislave potvrdili prvý prípad nového vírusu chrípky A (H1N1). Pre TASR to potvrdila vedúca Národného referenčného centra Hana Blaškovičová.

Austrália zakázala zakotviť pri brehu lodi, zasiahnutej chrípkou H1N1

Výletnú loď, ktorej posádka sa nakazila vírusom H1N1, odmietli pustiť do doku na východnom pobreží Austrálie, kde z nej malo vystúpiť 2000 pasažierov. Keď sa potvrdilo, že traja členovia posádky sa nakazili takzvanou prasacou chrípkou, lodi Pacific Dawn nariadili, aby zakotvila pri malom ostrovčeku ležiacom 420 kilometrov od mesta Cairns v austrálskom štáte Queensland. "Keďže majitelia lode spolupracujú s úradmi, nie je potrebné, aby vláda uplatnila právomoci týkajúce sa karantény. Nariadenie ohľadne lode je pre dobro pasažierov aj verejnosti," uviedla premiérka Queenslandu Anna Blighová. Zákaz zakotviť v doku nasledoval po sporoch, ktoré vyvolala loď Pacific Dawn, keď predtým v Sydney umožnila ľuďom vystúpiť na breh a zároveň nabrala nových cestujúcich. Došlo k tomu v čase, keď dvojročný chlapec na palube lode mal pozitívne testy na nový chrípkový vírus A(H1N1). Výletníci, ktorým dovolili vystúpiť z plavidla, sa potom rozptýlili po celej Austrálii a mohli tak nakaziť iných. V Austrálii je zaznamenaných vyše 100 prípadov ochorenia a štyria ľudia sú v nemocnici. Päť škôl je zatvorených. Úradujúca šéfka verejného zdravotníctva v štáte Victoria Rosemary Lesterová vyhlásila, že keď sa v Austrálii začne zimná chrípková sezóna, novým ochorením sa môžu nakaziť dvaja z desiatich ľudí. "Na budúci rok to možno bude prevládajúci chrípkový vírus," uviedla Lesterová o chrípke typu A(H1N1).

Austrália: Počet prípadov nákazy vírusom H1N1 prekročil stovku

Počet potvrdených prípadov chrípky typu A (H1N1) v Austrálii stúpol dnes na 103 a vláda oznámila, že nakúpi 10 miliónov antivirotík. "Pracujeme veľmi tvrdo na tom, aby sme zabránili šíreniu," uviedla ministerka zdravotníctva Nicola Roxonová pre novinárov v Canberre po tom, ako sa počet nakazených ľudí prudko zvýšil zo 61. Roxonová uviedla, že antivirotiká zakúpia od spoločnosti CSL Ltd a pridajú ich už k existujúcim vládnym zásobám. Vírusom H1N1 sa na celom svete nakazilo takmer 13.000 ľudí a viac ako sto osôb zomrelo.

Mexiko: V dôsledku chrípky typu A (H1N1) zomrelo 89 ľudí

Počet prípadov úmrtí na chrípku typu A (H1N1) vzrástol v Mexiku na 89, informovalo v stredu ministerstvo zdravotníctva. Nakazených vírusom H1N1 je 4910 osôb. "Je veľmi málo prípadov, keď sa počiatočné symptómy prejavili v poslednej dobe," zdôraznili zástupcovia ministerstva. Mexiko verejne potvrdilo prítomnosť doteraz neznámeho vírusu 23. apríla. Susedné Spojené štáty do stredy zaznamenali 7927 prípadov tejto chrípky, jedenásť ľudí v USA na ňu zomrelo.

27.05.2009

Poľsko: U tridsiatnika z Krakove diagnostikovali nový druh chrípky

Poľsko potvrdilo dnes štvrtý prípad nakazenia človeka chrípkovým vírusom typu A(H1N1). Informáciu zverejnili tamojšie zdravotnícke úrady. Prítomnosť vírusu potvrdili krvné testy u 35-ročného pacienta z Krakova, ktorý sa nedávno vrátil z New Yorku a od nedele sa nachádza v starostlivosti nemocničného personálu. Predchádzajúci traja poľskí občania, u ktorých diagnostikovali nové chrípkové ochorenie, majú už za sebou úspešnú terapiu a mohli opustiť nemocnice. Všetci v nedávnej minulosti navštívili USA a zrejme sa tam infikovali. Išlo o 42-ročného muža, 58-ročnú ženu a 21-ročného mladíka.

Španielsko: Chrípka H1N1 je oveľa rozšírenejšia, ale miernejšia

Španielske zdravotnícke úrady majú podozrenie, že chrípkový vírus H1N1 je oveľa rozšírenejší, než uvádzajú oficiálne čísla, ale možno ide o menej závažnú nákazu ako obyčajná chrípka. Informoval o tom dnes denník El País. "Väčšina ľudí, ktorí majú príznaky chrípky, nie je podrobená tej správnej analýze a stav sa im zlepšuje, takže nikdy sa nedozvieme presne, aký vírus mali," uviedol nemenovaný predstaviteľ zdravotníctva, ktorého citoval El País. "Odborníci majú podozrenie, že vírus H1N1 tvorí výrazné percento (týchto prípadov u obyvateľstva)," dodal. Choroba je veľmi nákazlivá, ale má tiež mierny priebeh - možno miernejší než obyčajná chrípka, zdôraznil denník. Správu priniesol po horúčkovitom informovaní španielskych médií o vojakovi, ktorého dali do karantény po vypuknutí novej chrípky na vojenskej základni pri Madride. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok oznámila, že potvrdených prípadov nákazy H1N1 je 13.000 a na chorobu zomrelo 92 ľudí, väčšinou v Mexiku. Španielsko potvrdilo 136 prípadov. Niektorí komentátori kritizovali WHO za šírenie poplachu v súvislosti s vírusom H1N1, čo viedlo krajiny k zatváraniu škôl, vyhláseniu karantény a nakupovaniu zásob ochranných rúšok aj liekov. Chrípka zvyčajne zabije každý rok státisíce ľudí po celom svete.

Rumunsko zaznamenalo prvý prípad nákazy vírusom H1N1, Grécko tretí

Rumunsko zaznamenalo prvý prípad nákazy vírusom chrípky typu A(H1N1) u 30-ročnej ženy, ktorá sa minulý týždeň vrátila z USA. "Rumunsko sa pripojilo na zoznam krajín, ktoré zaznamenali infekciu typu H1N1," uviedol dnes pre novinárov minister zdravotníctva Ion Bazac. Žena žila v USA a už ju hospitalizovali spoločne s troma príbuznými v Bukurešti. Grécke ministerstvo zdravotníctva potvrdilo dnes tretí prípad nákazy vírusom tzv. prasacej chrípky. Minister Dimitris Avramopulos uviedol, že pacientom je grécky študent, ktorý sa nedávno vrátil zo škótskeho Edinburghu spolu s ďalším študentom, ktorému diagnostikovali v utorok vírus typu A(H1N1). Jeden zo študentov sa lieči v nemocnici v Aténach a druhý v Solúne. Minulý týždeň potvrdili úrady prítomnosť vírusu u 19-ročného študenta po návrate z USA. Mladíka už prepustili z nemocnice. Avramopulos informoval, že nikto z oboch hospitalizovaných študentov nie je vo vážnom stave.

Austrália: Štát Victoria bude liečiť chrípku H1N1 na špeciálnych klinikách

Austrálsky štát Victoria najviac zasiahnutý vírusom H1N1 bude vykonávať hromadnú liečbu ľudí s podozrením na takzvanú prasaciu chrípku a otvorí špeciálne kliniky. Celkový počet potvrdených prípadov v Austrálii sa totiž takmer zdvojnásobil a dosiahol 59 ochorení. Zdravotnícke úrady vo Victorii, kde je 32 potvrdených prípadov novej chrípkovej nákazy, oznámili, že otvoria špeciálne kliniky, aby odbremenili nemocnice. Kliniky sa budú zaoberať iba prípadmi nákazy a budú podávať protivírusové lieky každému, u koho sa prejavia príznaky. Austrálska ministerka zdravotníctva Nicola Roxonová uviedla, že vláda neobmedzí domáce cestovanie. Reagovala na kritiku voči úradom v štáte Nový Južný Wales za to, že neizolovali stovky pasažierov, keď vystúpili z výletnej lode, na ktorej sa objavili prípady infekcie. "Úrady rozhodujú za ťažkých okolností a snažia sa udržať rovnováhu medzi zaťažovaním verejnosti, ktoré sa môže javiť niekedy ako neprimerané, a medzi potrebou izolovať prípady. Snažia sa však zabezpečiť, aby nedošlo k zbytočnému šíreniu vírusu," vysvetlila Roxonová štátnej rozhlasovej stanici.

V Singapure potvrdili prvý prípad chrípky A (H1N1)

Singapurská vláda dnes potvrdila, že v krajine sa vyskytol prvý potvrdený prípad chrípky typu A (H1N1). Ide o 22-ročnú ženu, ktorá je v karanténe v nemocnici. Singapurčanka pricestovala z New Yorku v utorok letom spoločnosti Singapore Airlines. Ako oznámila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), vírusom H1N1 sa na celom svete nakazilo takmer 13.000 ľudí.

Kontrola pacientov termokamerou v singapurskej nemocnici 27. mája 2009. Singapur potvrdil prvý prípad prasacej chrípky v krajine. Ide o 22-ročnú ženu, ktorá navštívila New York.

26.05.2009

Británia: Počet prípadov chrípky H1N1 sa zvýšil na 184

Počet potvrdených prípadov nákazy ľudí chrípkovým vírusom H1N1 nahlásených v Británii sa zvýšil na 184. Informovali o tom dnes zdravotné úrady. Počet prípadov v Británii - 170 v Anglicku, 13 v Škótsku a jeden v Severnom Írsku - je najvyšší v Európe. Nasleduje Španielsko s 133 potvrdenými nákazami. Britské ministerstvo zdravotníctva dnes potvrdilo 47 nových prípadov tzv. prasacej chrípky, vo väčšine z nich išlo o pacientov nakazených v jednej škole v Birminghame. Podľa zdravotných predstaviteľov bol priebeh choroby u pacientov mierny. Ďalšie desiatky podozrení stále preverujú.

Čínski zdravotníci kontrolujú teplotu pasažierov lietadla z Malajzie po ich prílete do Šanghaja 26. mája 2009. V Číne v pondelok potvrdili, že pribudli tri nové prípady prasacej chrípky a ich celkový počet dosiahol 11.

Čínski zdravotníci kontrolujú teplotu pasažierov lietadla z Malajzie po ich prílete do Šanghaja 26. mája 2009. V Číne v pondelok potvrdili, že pribudli tri nové prípady prasacej chrípky a ich celkový počet dosiahol 11.

New York: Ekvádor pre podozrenie z nákazy vírusom H1N1 uzavrel dva konzuláty

Ekvádor dočasne uzavrel svoje dva konzuláty v americkom New Yorku kvôli obavám, že jeden z ich pracovníkov sa nakazil chrípkovým vírusom H1N1. Informovalo o tom ekvádorské ministerstvo zahraničných vecí. Konzuláty v newyorských štvrtiach Manhattan a Queens zostanú uzavreté, dokiaľ sa zdravotnícke úrady nevyjadria, či naozaj ide o prípad tzv. prasacej chrípky. V samotnom Ekvádore dosiaľ zaznamenali 24 prípadov nákazy nebezpečným vírusom, prevažne u ľudí, ktorí prišli zo Spojených štátov a Mexika. Ku krajinám s výskytom vírusu chrípky typu A (H1N1) sa v pondelok priradilo aj Portoriko. Laboratórne testy identifikovali vírus u 39-ročného Portorikánca, ktorý sa nedávno plavil cez východný Karibik. Svetová zdravotnícka organizácia eviduje vyše 12.500 prípadov výskytu infekcie v takmer 50 krajinách sveta. Najmenej 91 ľudí nákaze podľahlo.

Kanada: Zomrel druhý Kanaďan nakazený vírusom H1N1

Kanadské úrady dnes potvrdili druhé úmrtie človeka nakazeného chrípkovým vírusom H1N1 v krajine. Obeťou je 44-ročný muž z Toronta, ktorý trpel iným chronickým ochorením. Nie je jasné, akú úlohu pri sobotňajšom úmrtí pacienta hrala na tzv. prasacia chrípka. Prípad vyšetruje súdny lekár, uviedol v oznámení šéf zdravotného úradu provincie Ontário David Williams. Prvou nakazenou vírusom H1N1, ktorá v Kanade zomrela, bola koncom apríla 39-ročná žena z Alberty. Podobne mala viacero chronických zdravotných problémov a autopsia nepreukázala, či príčinou úmrtia bola chrípka. V Kanade potvrdili celkovo vyše 850 prípadov nákazy vírusom H1N1 chrípky typu A.

Bahrajn: Prvý prípad novej chrípky potvrdili u muža, ktorý sa vrátil z New Yorku

Prvý prípad chrípky typu A (H1N1) potvrdili v Bahrajnskom kráľovstve. Infikovaný muž sa do krajiny v Perzskom zálive vrátil z New Yorku. O prvom prípade nákazy novým vírusom v Bahrajne dnes informovala televízna stanica al-Arabíja, s odvolaním sa na bahrajnské ministerstvo zdravotníctva. Výskyt chrípky typu A doteraz potvrdilo najmenej 47 krajín sveta, zaznamenaných bolo spolu vyše 12.500 prípadov a 91 úmrtí. Približne polovica všetkých nakazených je v Spojených štátoch.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: