Počas Dňa záchrany života dnes daroval krv aj minister Richard Raši

Na prešovskej Hlavnej ulici dnes od 9. hodiny tečie krv do plastových vreciek, pretože Národná transfúzna služba (NTS) v spolupráci s Fakultnou nemocnicou s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove tu už po tretí raz organizuje Deň záchrany života spojený s hromadným odberom krvi. Napriek tomu, že organizátorom podujatia počasie nepraje a od rána husto prší, prišlo na námestie pomerne veľa ľudí. "Som milo prekvapená, účasť síce nie je taká ako po minulé roky, ale aj tak sme dopoludnia zaregistrovali viac ako 40 dobrovoľných darcov," povedala pre TASR riaditeľka NTS v Prešove Jana Leško Andračšíková.

Krátko po 11. h prišli akciu podporiť minister zdravotníctva Richard Raši, poslanec Národnej rady SR Stanislav Kubánek, predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík a neskôr sa k nim pridal aj predseda parlamentu Pavol Paška. "Bohužiaľ, zo zdravotných dôvodov dnes krv darovať nemôžem, ale aspoň som prišiel tieto aktivity osobne podporiť," uviedol Paška. Ostaní traja po tom, ako vyplnili dotazník a absolvovali vyšetrenie krvného obrazu, darovali pre potreby nemocníc na východe republiky takmer pol litra svojej krvi. Minister Raši dnes absolvoval odber po druhý raz v živote. Narastajúca operatíva v nemocniciach a množstvo úrazov si podľa neho vyžadujú vysokú spotrebu krvi, ktorej nikdy nie je dosť a preto sa rozhodol na akcii zúčastniť.

"Naozaj nejde o nič, čo by poškodzovalo zdravie. Myslíme si, že každý občan, ktorý je zdravý a môže darovať krv, by ju darovať mal, práve preto, aby jeho najbližším a možno aj jemu samému, to raz v živote pomohlo," povedal počas odberu novinárom Raši. Zároveň dodal, že sa plánuje zúčastniť na viacerých podobných akciách aj v ostatných krajských mestách. Tieto aktivity zdravotníkov vyvrcholia na podujatí, ktoré sa bude konať v Bratislave, kde si 14. júna pripomenú Deň darcovstva krvi. Politici dnes však tvorili len malú časť tých, ktorí sa rozhodli darovať krv na prešovskom námestí. V radoch na vyšetrenie čakali napríklad študenti univerzity, čerství maturanti, ale aj držitelia Janského plakiet. Deň záchrany života potrvá do 16. h a počas neho je pre účastníkov pripravený bohatý kultúrny program s množstvom speváckych vystúpení. Okrem toho môžu priamo na námestí sledovať aj ukážky činnosti zdravotníkov a poskytovanie prvej pomoci, ktoré pre nich pripravili študenti Fakulty zdravotníctva Prešovskej univerzity a pracovníci spoločnosti Falck Záchranná, a. s.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: