Kvapku krvi pre detskú onkológiu podporilo viac ako 1800 darcov

Kampaň Májová kvapka krvi pre malých pacientov oddelenia onkológie Detskej fakultnej nemocnice (DFN) v Košiciach vyvrcholila dnes kultúrnym programom a rozdávaním darčekov pre deti tu hospitalizované.

„Do akcie sa od 1. mája až dodnes zapojilo 1825 dobrovoľných darcov krvi. Na košickom pracovisku Národnej transfúznej spoločnosti SR a v rámci viacerých mobilných odberov v celom regióne východného Slovenska dovolil zdravotný stav napokon darovať krv 1485 z nich, pričom medzi nimi bolo 377 prvodarcov," povedala pre TASR Viera Horniaková, hovorkyňa DFN. Ako dodala, detská onkológia je najväčším spotrebiteľom krvných preparátov v rámci DFN. S ťažkými nádormi krvotvorných a iných orgánov a nezhubnými hematologickými ochoreniami krvi evidujú na tomto oddelení 650 malých pacientov, pričom ročne pribúda 50 až 55 nových prípadov.

„Snažili sme sa motivovať ľudí k darovaniu krvi nielen pre detských onkologických pacientov, ale pre všetky hospitalizované deti, ktoré ju potrebujú. Krv je to najcennejšie, čo im k Medzinárodnému dňu detí môžeme darovať, pretože tá im pomôže vyliečiť sa a často aj zachrániť život," uviedla riaditeľka DFN Ingrid Urbančíková. Primárka oddelenia detskej onkológie Irina Oravkinova k tomu doplnila, že je pre ňu potešujúcim zistenie, že darcov krvi v porovnaní s vlaňajšou kampaňou pribudlo. Po prvý raz sa do akcie zapojil aj primátor Košíc František Knapík, ktorý nielen sám krv daroval, ale chorým deťom venoval celú Primátorskú kvapku krvi, ktorú organizoval v rámci Dní mesta Košice na magistráte. Deti statočne bojujúce s ťažkou chorobou prišli podporiť aj hráči HC Košice Marcel Šimurda a Richard Jenčík, prišli aj motorkári, ktorí sa prihlásili na mobilný odber.
Dnešné podujatie spestrili vystúpenia detského muzikálového súboru, skupina Clowndoctors či koncert Katky Knechtovej.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: