V Košiciach bude 4. - 7. júna medzinárodný kongres o srdcových chorobách

Slovensko je na nelichotivom predposlednom mieste v Európskej únii (pred jednou z pobaltských krajín) v úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia a vedie rebríček vo výskyte náhlych mozgových príhod. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sa v Košiciach 4. až 7. júna uskutoční 5. medzinárodný kongres o kardiovaskulárnych chorobách ako súčasť 14. svetového kongresu o klinickej výžive.

Doteraz sa na podujatie, ktoré sa koná pod záštitou ministra zdravotníctva Richarda Rašiho, prihlásilo vyše 400 odborníkov, pričom východoslovenská metropola uspela pri výbere usporiadateľa v silnej konkurencii takých miest ako Peking, Káhira či Varšava. Ako spresnil dnes na tlačovej konferencii predseda kongresu, Daniel Pella z Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura, prednášatelia z viac ako 20 štátov si vymenia skúsenosti a poznatky v oblasti prevencie a liečby kardiovaskulárnych ochorení a klinickej dietológie a výživy ako neoddeliteľnej súčasti liečby. "Ani najlepší chirurg nedokáže vyriešiť problematiku ischemickej choroby srdca a rieši len jej následky a ani najlepšie kombinácie liekov nezabránia, aby nedošlo k vzniku vysokého krvného tlaku a ďalším komplikáciám," pripomenul Pella. Jediné, ako zdôraznil, čo môže tomu v značnej miere zabrániť, je zmena životného štýlu pacientov a z tohto pohľadu je veľmi dôležité venovať sa problematike zdravej výživy a dostatočnej fyzickej aktivity. Potraviny môžu byť liekmi, zdôraznil Pella.

Podľa doterajších výskumov, ako ďalej informoval, sa ukazuje, že príčinou týchto civilizačných ochorení nie je ani tak konzumácia tukov, ale ich správny pomer s obsahom takzvaných nenasýtených omega 3 mastných kyselín v príprave jedál. Potvrdili to napríklad výskumy v Indii, kde napriek veľkému podielu rastlinnej stravy je veľký výskyt srdcovo-cievnych chorôb na rozdiel napríklad od Eskimákov, kde nemajú toľko zeleniny a ovocia, ale používajú zdravý rybí tuk. Občianske združenia Za život bez hypertenzie v spolupráci so spoločnosťou Bayer a sieťou lekární Sun Pharma rozbehli v tejto súvislosti začiatkom roka unikátny preventívny vzdelávací program Aj vaše srde vás potrebuje. Cieľom je zvýšiť vedomostnú úroveň o vysokom krvnom tlaku, ktorý je známy aj ako "tichý zabijak."

Jednotlivé tematické bloky kongresu sa budú venovať aj problematike starých ľudí, aby vysoký vek nebol prekážkou žiť kvalitne, problematike aterosklerózy ako najčastejšej príčiny úmrtnosti na Slovensku či diskutovanej problematike náhlej smrti u športovcov.

Viac o kongrese ....

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: