SR má tretí potvrdený prípad nakazenia sa chrípkou typu A (H1N1)

Chrípkou typu A (H1N1) sa nakazili už traja občania Slovenska. Ako dnes po rokovaní vlády SR informoval minister zdravotníctva Richard Raši, nakazenie novým vírusom chrípky sa potvrdilo u ženy, ktorá dlhšiu dobu žije v Spojených štátoch amerických. Pacientka je oddnes hospitalizovaná na infekčnej klinike bratislavskej nemocnice na Kramároch. Lekári odhadujú, že tam strávi tri až štyri dni.

Ako priblížil hlavný hygienik SR Ivan Rovný, ide o ženu z Bratislavy, narodenú v roku 1974, ktorá asi päť rokov pracuje v New Yersey. Odtiaľ priletela 28. mája do Nemecka. O tri dni neskôr odtiaľ letela na viedenské letisko. Tam ju vyzdvihol jej otec, ktorý ju odviezol svojím automobilom. V deň návratu do vlasti sa u nej prejavili príznaky chrípky v podobe teploty, kašľa a celkovej slabosti. Primár infekčnej kliniky Vladimír Rolný objasnil, že pacientka už v súčasnosti teplotu nemá a cíti sa dobre. "Nepredpokladáme, že by sa jej stav mal zhoršovať." Podľa vedúceho odboru epidemiológie bratislavského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Petra Trusku sa dá očakávať, že sa na Slovensku vyskytnú aj ďalšie prípady nakazenia sa vírusom chrípky typu A(H1N1). Myslí si, že chrípka by sa mohla objaviť u ľudí, ktorí boli vystavení nákaze a úrad preto s nimi spolupracuje. Národné referenčné centrum pre chrípku doteraz dostalo 137 biologických materiálov v súvislosti s chrípkou na testovanie, pričom tri vzorky boli doteraz pozitívne.

Na Slovensku už predtým potvrdili dva prípady nakazenia sa novým vírusom chrípky, a to u 37-ročného muža z Bratislavského kraja a jeho 8,5-mesačného syna. Obidvoch hospitalizovali v bratislavskej nemocnici na Kramároch. Muža už z nemocnice prepustili domov, bábätko by sa malo k rodičom vrátiť pravdepodobne koncom týždňa. "Chlapec sa má veľmi dobre," konštatoval dnes na margo jeho zdravotného stavu Rolný. Nakazený muž sa do 21. mája nachádzal spolu s manželkou v USA. Dieťa sa nakazilo tzv. sekundárnym prenosom, keďže s rodičmi do zahraničia necestovalo.

V predchádzajúcich týždňoch sa v SR objavilo niekoľko podozrení na výskyt chrípky, žiadne sa však nepotvrdilo. V Nitre hospitalizovali dve pacientky s klinickými príznakmi, ktoré navštívili rizikové oblasti. Pozornosť hygienikov sa tiež sústredila na občanov, ktorí prileteli na pražské letisko z Mexika, odkiaľ ich preventívne previezli domov sanitky. Jedného Slováka z lietadla pre podozrenie hospitalizovali v Prahe. Niekoľko desiatok osôb navštívilo aj infekčnú kliniku bratislavskej fakultnej nemocnice, aby konzultovali svoju situáciu po návrate z rizikových oblastí.
Všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva majú v súvislosti s chrípkou A (H1N1) neustále pohotovosť, ktorú zabezpečujú pracovníci odborov epidemiológie. Pracovníci ÚVZ SR naďalej priebežne kontrolujú údaje zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu prenosných ochorení (ECDC), ako aj zo slovenského epidemiologického informačného systému EPIS. Prípady chrípky A (H1N1) zaznamenali do 2. júna v 68 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 19.159 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 117 ľudských životov. V žiadnej krajine Európskej únie nebol doteraz hlásený trvalý neprerušený prenos infekcie.

Na snímke zľava šéf kliniky infektológie a geografickej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Vladimír Rolný a hlavný hygienik Ivan Rovný na tlačovej konferencii k tretiemu potvrdenému prípadu nákazy chrípkou typu A (H1N1) na Slovensku, ktorá sa uskutočnila 3.júna 2009 v Bratislave. 

Na snímke zľava šéf kliniky infektológie a geografickej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Vladimír Rolný a hlavný hygienik Ivan Rovný na tlačovej konferencii k tretiemu potvrdenému prípadu nákazy chrípkou typu A (H1N1) na Slovensku, ktorá sa uskutočnila 3.júna 2009 v Bratislave.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: