Hosťom pracovného stretnutia o liekoch bol profesor Dluholucký

Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS) v snahe priblížiť proces tvorby liekov predstavila na pracovnom stretnutí v Banskej Bystrici publikáciu o výrobe liekov. Prostriedky z jej predaja majú ísť pre bratislavský detský hospic Plamienok.

Riaditeľka SAFS Soňa Strachotová hovorila aj o rozdieloch medzi generickými a originálnymi liekmi. „Generikum je liek, ktorý je odvodený od originálu a zásadný rozdiel je to, že generikum už nie je patentovo chránené,“ povedala Strachotová a zároveň dodala, že obidva druhy majú svoje opodstatnenie. „Bola by som nerada, keby došlo k omylu, že my vedieme vojnu s generickými liekmi. Originálne lieky majú svoje miesto ako nositelia pokroku a inovácie, generické lieky sú nositelia úspor a dostupnosti pre širšie populácie pacientov. Je to dôležité, pretože peňazí v zdravotníctve nie je nikdy dosť,“ doplnila.

Podľa profesora Svetozára Dluholuckého, prednostu II. Detskej kliniky SZU, DFNsP v Banskej Bystrici, lieky pomáhajú predĺžiť zdravie, za predpokladu, že sa správne užívajú a sú správne ordinované. Očakávania lekárov a zdravotníkov sú podľa neho zamerané na kvalitu liekov. „Liek by mal trafiť ako guľa do terča a chytiť samotnú podstatu choroby," poznamenal Dluholucký. Témou pracovného stretnutia bola aj diskusia o inováciách, o čase vývinu lieku či o nákladoch, predstavenie základných pojmov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: