Chrípka typu A (H1N1) aktualizovaná 1. - 6. júna

06.06.2009

Dvaja americkí vojaci v Nemecku majú chrípku H1N1

Armáda USA dnes oznámila, že v jej zdravotníckom centre v nemeckom meste Landstuhl potvrdili u dvoch amerických vojakov chrípku typu A(H1N1). Hovorca velenia európskeho regionálneho zdravotníctva patriaceho americkej armáde Steve Davis informoval, že príznaky podobné prasacej chrípke majú "pravdepodobne" aj ďalší štyria príslušníci - dvaja patria k námorníctvu a dvaja k leteckým silám. Jeden námorník bol nedávno v Taliansku, ale ďalší chorí príslušníci armády vôbec nevycestovali mimo Nemecka. Všetci títo vojaci sa nachádzajú v tej istej časti nemocnice v meste Landstuhl. Hovorca Davis ešte uviedol, že oba prípady novej chrípky boli potvrdené vo štvrtok a zamestnancom, ktorí prišli s chorými do kontaktu, navrhli preventívnu liečbu liekom Tamiflu. Pred piatkovou návštevou amerického prezidenta Baracka Obamu šesť pacientov presťahovali do budovy vzdialenej od hlavnej nemocničnej budovy.

Ženeva: Na chrípku H1N1 zahynulo zatiaľ v Mexiku viac ako 100 ľudí

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok oznámila, že v Mexiku zahynulo na následky chrípky H1N1, tiež známej ako prasacia chrípka, od jej vypuknutia v apríli viac ako 100 ľudí. Prvý prípad úmrtia v karibskej oblasti nahlásila v piatok Dominikánska republika, kde sa obeťou chrípky stala tehotná tínedžerka, ktorá trpela aj tuberkulózou. Chrípka zatiaľ zabila celkovo 125 ľudí, aj keď v niektorých prípadoch trpeli nakazení aj inými chorobami. Podľa WHO je infikovaných 21.940 ľudí v 69 krajinách. Výbor WHO pre zdravotnícku reguláciu po svojom mítingu v piatok uviedol, že naďalej trvá piata fáza pandemického ohrozenia. Ďalší, predposledný, stupeň ohrozenia by vyhlásili len v prípade, že by sa potvrdilo šírenie chrípky v komunitách mimo Severnej Ameriky. Pri vypuknutí choroby stanovila WHO stupeň tri. V ďalších oznámeniach bude WHO uvádzať aj závažnosť ohrozenia. Zatiaľ ide o "miernu" závažnosť. Väčšina prípadov prasacej chrípky je v Severnej Amerike - 11.054 v USA, 5.563 v Mexiku a 1.795 v Kanade. Ďalšími najviac postihnutými krajinami sú Austrália s 876 nakazenými a Japonsko, kde sa zatiaľ infikovalo 410 ľudí. V rámci Európy hlási 428 prípadov nakazenia Británia, 218 Španielsko. Švajčiarsko, kde WHO sídli, má najmenej 10 nakazených.

05.06.2009

Ukrajina potvrdila prvý prípad chrípky H1N1

Ukrajina potvrdila dnes prvý prípad chrípky typu A(H1N1). Ochorenie má Ukrajinec, ktorý žil dva roky v USA. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva. "Dnes sme z Londýna dostali potvrdenie ochorenia," uviedla hovorkyňa ministerstva. Ministerstvo už tento týždeň oznámilo, že 24-ročný muž, ktorý sa vrátil na Ukrajinu po dvoch rokoch strávených v Detroite, je na "99 percent" nakazený novým druhom chrípky, tzv. prasacej.

Žena, ktorá sa nakazila novým vírusom chrípky, ostáva v nemocnici

Tridsaťpäťročná žena, ktorá sa nakazila vírusom chrípky typu A (H1N1), ostane v bratislavskej nemocnici na Kramároch minimálne do pondelka 8. júna, kedy lekári rozhodnú o jej prípadnom prepustení. Ako ďalej pre TASR uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková, pacientka v súčasnosti nemá teplotu a trochu kašle. U Bratislavčanky sa prvé príznaky ochorenia prejavili 31. mája po jej návrate zo Spojených štátov amerických, kde pracovala. V Národnom referenčnom centre pre chrípku prijali od apríla už 158 biologických materiálov na testovanie. Ako pre TASR objasnila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Lenka Šramková, momentálne sa čaká na výsledky 11 vzoriek. Na Slovensku sa doteraz potvrdili tri prípady nakazenia sa novým vírusom chrípky, a to u 37-ročného muža z Bratislavského kraja, jeho 8,5-mesačného syna a 35-ročnej ženy. Všetkých hospitalizovali v nemocnici na Kramároch. Muža aj bábätko už z nemocnice prepustili domov. V predchádzajúcich týždňoch sa v SR objavilo aj niekoľko podozrení na výskyt chrípky, žiadne sa však nepotvrdilo. V Nitre hospitalizovali dve pacientky s klinickými príznakmi, ktoré navštívili rizikové oblasti. Pozornosť hygienikov sa tiež sústredila na občanov, ktorí prileteli na pražské letisko z Mexika, odkiaľ ich preventívne previezli domov sanitky. Jedného Slováka z lietadla pre podozrenie hospitalizovali v Prahe. Niekoľko desiatok osôb navštívilo aj infekčnú kliniku bratislavskej fakultnej nemocnice, aby konzultovali svoju situáciu po návrate z rizikových oblastí. Všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva majú v súvislosti s chrípkou A (H1N1) neustále pohotovosť, ktorú zabezpečujú pracovníci odborov epidemiológie. Pracovníci ÚVZ SR naďalej priebežne kontrolujú údaje zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu prenosných ochorení (ECDC), ako aj zo slovenského epidemiologického informačného systému EPIS. Prípady chrípky A (H1N1) zaznamenali do 3. júna v 72 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 20.068 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 124 ľudských životov. V žiadnej krajine Európskej únie nebol doteraz hlásený trvalý neprerušený prenos infekcie.

USA: Počet obetí chrípky typu A sa zvyšuje

Chrípke typu A (H1N1) v americkom štáte Kalifornia podľahlo 9-ročné dievča. Ide o tretie úmrtie na ochorenie v štáte, informovali dnes zdravotnícki predstavitelia. Dieťa zomrelo 29. mája v dôsledku sekundárnej bakteriálnej infekcie, uviedol hovorca kalifornského ministerstva zdravotníctva. Úmrtia na novú chrípku hlásili aj zdravotnícki predstavitelia v štátoch Wisconsin, Illinois a Utah. Všetci pacienti podľa nich mali aj ďalšie zdravotné problémy, pre ktoré boli zraniteľnejší. Ide o dospelého z Milwaukee, 74-ročného muža z Gurnee v štáte Illinois a tínedžera z Utahu. Prípady novej chrípky H1N1 sa v súčasnosti vyskytujú už vo všetkých 50 štátoch USA a testy potvrdili vírus u vyše 10.000 ľudí po celej krajine. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uviedlo, že potvrdené testy predstavujú približne jeden prípad prasacej chrípky z 20 prípadov aktuálneho počtu infekcií. Novú chrípku však podľa CDC môže dostať až 200.000 osôb. Na chorobu v USA doteraz vyše 20 osôb.

03.06.2009

Bábätko, u ktorého sa potvrdila chrípka H1N1 , prepustili z nemocnice

Osemapolmesačného chlapčeka, u ktorého sa potvrdila nákaza chrípkou typu A (H1N1), prepustili dnes po 17.00 h z bratislavskej nemocnice na Kramároch domov. TASR to potvrdila hovorkyňa zdravotníckeho zariadenia Rút Geržová. Dieťa 37-ročného muža, ktorý sa vírusom infikoval pri májovej návšteve Spojených štátov amerických, sa nakazilo tzv. sekundárnym prenosom, keďže s rodičmi do zahraničia necestovalo. Na Slovensku sa do dnešného dňa potvrdili tri prípady nakazenia sa vírusom novej chrípky, a to u 37-ročného muža z Bratislavského kraja, jeho osemapolmesačného syna a Bratislavčanky, ktorú dnes rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch hospitalizovali na infekčnej klinike nemocnice na Kramároch. Muža prepustili domov v pondelok 1. júna. Lekári odhadujú, že žena strávi na infekčnom oddelení tri až štyri dni. Primár kliniky Vladimír Rolný dnes skonštatoval, že všetky prípady chrípky, ktoré sa u nás doteraz zaznamenali, mali ľahký priebeh. Prípady chrípky A (H1N1) zaznamenali do 2. júna v 68 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 19.159 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 117 ľudských životov. V žiadnej krajine Európskej únie nebol doteraz hlásený trvalý neprerušený prenos infekcie.

Saudská Arábia potvrdila prvý prípad chrípky typu A (H1N1)

V Saudskej Arábii potvrdili prvý prípad nákazy vírusom chrípky typu A (H1N1). Ochorenie diagnostikovali u filipínskej zdravotnej sestry, informovalo dnes ministerstvo zdravotníctva. Žena pricestovala v piatok lietadlom spoločnosti Gulf Air z Filipín a prvé príznaky choroby sa u nej objavili v pondelok. Nakazená je v karanténe. Saudskoarabské úrady sa snažia kontaktovať ľudí, ktorí leteli rovnakým lietadlom ako Filipínčanka a ktorí s ňou prišli do kontaktu v nemocnici. Vo svete sa už chrípkou typu A nakazilo približne 19.000 ľudí v 64 krajinách, zomrelo na ňu 117 ľudí.

Slovensko má tretí potvrdený prípad nakazenia sa chrípkou typu A(H1N1)

Chrípkou typu A(H1N1) sa nakazili už traja občania Slovenska. Ako dnes po rokovaní vlády informoval minister zdravotníctva Richard Raši, nakazenie novým vírusom chrípky sa potvrdilo u ženy, ktorá dlhšiu dobu žije v Spojených štátoch amerických. Pacientka je v súčasnosti hospitalizovaná na infekčnej klinike bratislavskej nemocnice na Kramároch. Na Slovensku už predtým potvrdili dva prípady nakazenia sa novým vírusom chrípky, a to u 37-ročného muža z Bratislavského kraja a jeho osemapolmesačného syna. Obidvoch hospitalizovali v bratislavskej nemocnici na Kramároch. Muža už z nemocnice prepustili domov, bábätko by sa malo k rodičom vrátiť pravdepodobne koncom týždňa. Nakazený muž sa do 21. mája nachádzal spolu s manželkou v USA. Dieťa sa nakazilo tzv. sekundárnym prenosom, keďže s rodičmi do zahraničia necestovalo. V predchádzajúcich týždňoch sa v SR objavilo niekoľko podozrení na výskyt chrípky, žiadne sa však nepotvrdilo. V Nitre hospitalizovali dve pacientky s klinickými príznakmi, ktoré navštívili rizikové oblasti. Pozornosť hygienikov sa tiež sústredila na občanov, ktorí prileteli na pražské letisko z Mexika, odkiaľ ich preventívne previezli domov sanitky. Jedného Slováka z lietadla pre podozrenie hospitalizovali v Prahe. Niekoľko desiatok osôb navštívilo aj infekčnú kliniku bratislavskej fakultnej nemocnice, aby konzultovali svoju situáciu po návrate z rizikových oblastí. Všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva majú v súvislosti s chrípkou A (H1N1) neustále pohotovosť, ktorú zabezpečujú pracovníci odborov epidemiológie. Pracovníci ÚVZ SR naďalej priebežne kontrolujú údaje zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu prenosných ochorení (ECDC), ako aj zo slovenského epidemiologického informačného systému EPIS. Prípady chrípky A (H1N1) zaznamenali do 2. júna v 68 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 19.159 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 117 ľudských životov. V žiadnej krajine Európskej únie nebol doteraz hlásený trvalý neprerušený prenos infekcie.

Mexiko oznámilo šesť ďalších obetí chrípky, spolu ich zomrelo už 103

Mexiko v utorok potvrdilo šesť ďalších úmrtí na chrípku typu A, v celoštátnom meradle tak bilancia mŕtvych dosiahla 103. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že v celej krajine na novú chrípku ochorelo 5563 ľudí, vrátane tých, čo potom zomreli. Epidémia ustupuje, počet mŕtvych však stúpa, keďže laboratóriá testujú nahromadené vzorky pacientov. Vo svete už chrípka typu A nakazila v 64 krajinách spolu 18.965 ľudí, zomrelo na ňu 117 ľudí. V Hondurase počet potvrdených chorých vyskočil z dvoch na 34. Honduraský minister zdravotníctva Carlos Aquilar, ktorý v utorok dostal čerstvé výsledky testov, uviedol, že vek pacientov sa pohybuje od 15 do 35 rokov. Väčšina z nich sa z chrípky zotavila.

Čile má prvú obeť prasacej chrípky

Na vírus novej chrípky typu A(H1N1) zomrel čílsky muž, informovalo dnes ministerstvo zdravotníctva Čile. Ide o prvé úmrtie na prasaciu chrípku v juhoamerickej krajine. "Je to potvrdené," uviedla pre agentúru Reuters šéfka komunikačného oddelenia ministerstva Claudia Droguettová. Vírus A(H1N1) podľa WHO doteraz diagnostikovali u viac ako 17.000 ľudí v 64 krajinách sveta a vyžiadal si viac ako 100 obetí, väčšinou v Mexiku. WHO dnes varovala, že svet sa blíži k vyhláseniu najvyššieho, šiesteho stupňa pandemickej pohotovosti.

02.06.2009

Svet sa blíži k 6. stupňu globálnej pandemickej pohotovosti

Pokračujúce šírenie chrípkového vírusu H1N1 v Británii, Španielsku, Japonsku, Čile a v Austrálii posunulo svet bližšie k najvyššiemu stupňu pandemického ohrozenia, varoval dnes vysoký predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). "Vo viacerých krajinách sa šírenie vírusu prostredníctvom cestovania stabilizovalo na úrovni šírenia v komunitách," povedal novinárom zástupca výkonného riaditeľa WHO Keidži Fukuda na telekonferencii. "Prebieha v nich transformácia a nákaza sa ešte nestabilizovala, preto sme zatiaľ nevyhlásili šiesty stupeň pohotovosti," uviedol Fukuda. Súčasný stupeň pohotovosti podľa WHO je päť, čo znamená "hroziacu" pandémiu. Podľa najnovších údajov WHO zaznamenali nový vírus chrípky typu A(H1N1) v 64 krajinách sveta. Najrozšírenejší je v Severnej Amerike. Laboratóriá WHO potvrdili takmer 19.000 prípadov nákazy vrátane 117 ľudí, ktorí už chorobe podľahli.

V Egypte potvrdili prvý prípad chrípky A(H1N1)

Egypt zaznamenal prvý prípad nákazy vírusom chrípky typu A(H1N1). Chorobu diagnostikovali u 12-ročnej Američanky, informoval dnes regionálny poradca Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre kontrolu nákazlivých chorôb v Káhire. Ide o prvý potvrdený prípad choroby na africkom kontinente a 24. prípad v regióne Blízkeho východu. "Ide o potvrdený prípad H1N1... Chorobu u dievčaťa sme zaznamenali na letisku prostredníctvom detektorov telesnej teploty," uviedol predstaviteľ WHO. Dievča pricestovalo do Egypta v pondelok a výsledky testov v utorok potvrdili chrípku. Egypt v minulosti výrazne zasiahla epidémia vtáčej chrípky. Experti sa obávajú, že akákoľvek pandémia chrípky by mohla mať zničujúci dopad na krajinu, v ktorej okolo 80 miliónov ľudí žije v husto obývanom údolí Nílu a slumoch v hlavnom meste Káhira a jeho okolí. Ministerstvo zdravotníctva sa pokúša kontaktovať 145 pasažierov, ktorí pricestovali rovnakým lietadlom, ako dievča egyptského pôvodu z amerického štátu Minnesota. Vírus A(H1N1) podľa WHO doteraz diagnostikovali u viac ako 17.000 ľudí v 64 krajinách sveta a vyžiadal si viac ako 100 obetí, väčšinou v Mexiku. V apríli Egypt nariadil likvidáciu všetkých 300.000-400.000 ošípaných v krajine ako preventívne opatrenie proti šíreniu vírusu novej chrípky. OSN tento krok označila za "skutočný omyl".

Všetky testové vzorky za posledné štyri dni novú chrípku nepotvrdili

Národné referenčné centrum pre chrípku prijalo za posledné štyri dni na testovanie na prítomnosť nového vírusu chrípky typu A (H1N1) 36 biologických materiálov od osôb s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. "Vyšetrenia, ktoré svojou náročnosťou vyžadujú čas približne 48 hodín, boli vo všetkých vzorkách negatívne," informovala dnes TASR hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Lenka Šramková. Na Slovensku sa doteraz potvrdili dva prípady nakazenia sa novým vírusom chrípky, a to u 37-ročného muža z Bratislavského kraja a jeho osemapolmesačného syna. Obidvoch hospitalizovali v bratislavskej nemocnici na Kramároch. Muža už z nemocnice prepustili domov, bábätko by sa malo k rodičom vrátiť pravdepodobne koncom týždňa. Nakazený muž sa do 21. mája nachádzal spolu s manželkou v Spojených štátoch amerických. Dieťa sa nakazilo tzv. sekundárnym prenosom, keďže s rodičmi do zahraničia necestovalo. V predchádzajúcich týždňoch sa v SR objavilo niekoľko podozrení na výskyt chrípky, žiadne sa však nepotvrdilo. V Nitre hospitalizovali dve pacientky s klinickými príznakmi, ktoré navštívili rizikové oblasti. Pozornosť hygienikov sa tiež sústredila na občanov, ktorí prileteli na pražské letisko z Mexika, odkiaľ ich preventívne previezli domov sanitky. Jedného Slováka z lietadla pre podozrenie hospitalizovali v Prahe. Niekoľko desiatok osôb navštívilo aj infekčnú kliniku bratislavskej fakultnej nemocnice, aby konzultovali svoju situáciu po návrate z rizikových oblastí. Všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva majú v súvislosti s chrípkou A (H1N1) neustále pohotovosť, ktorú zabezpečujú pracovníci odborov epidemiológie. Pracovníci ÚVZ SR naďalej priebežne kontrolujú údaje zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu prenosných ochorení (ECDC), ako aj zo slovenského epidemiologického informačného systému EPIS. Prípady chrípky A (H1N1) zaznamenali do 31. mája v 63 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 17.394 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 115 ľudských životov. V žiadnej krajine Európskej únie nebol doteraz hlásený trvalý neprerušený prenos infekcie.

Ukrajina má na 99 percent prvý prípad chrípky A(H1N1)

Ukrajina s 99-percentnou istotou potvrdila svoj prvý prípad chrípky A(H1N1). Informoval o tom dnes magazín Korrespondent, ktorý citoval predstaviteľov ministerstva zdravotníctva. Mladý 24-ročný muž nakazený takzvanou prasacou chrípkou pricestoval v piatok do bývalej sovietskej republiky z New Yorku, pričom prestupoval z lietadla do lietadla v Paríži. Uviedol to námestník ministra zdravotníctva Oleksander Bilovol. Zdravotnícki inšpektori na kyjevskom letisku Borispol zistili, že muž má príznaky novej chrípky a nariadili mu hospitalizáciu s karanténou v kyjevskej mestskej nemocnici, informovala televízna stanica STB. Muž žil a pracoval v americkom meste Detroit dva roky, kým sa vrátil na Ukrajinu. "V sobotu mi naši špecialisti oznámili, že pacient má chrípku H1N1. Je 99-percentná istota, že ide o chrípku typu A(H1N1). Do dvoch, troch týždňov dostaneme ďalšie výsledky," vyhlásil na Bilovol na tlačovej konferencii.

Luxembursko: Potvrdili prvý prípad chrípky A (H1N1), pacient sa vrátil z USA

Luxembursko dnes potvrdilo prvý prípad chrípky typu A (H1N1), uviedla tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie luxemburskej vlády. Pacient sa nedávno vrátil z New Yorku v USA a v pondelok navštívil lekára s miernymi príznakmi chrípky. Prípady novej chrípky sa v súčasnosti vyskytujú už vo všetkých 50 štátoch USA a testy potvrdili vírus u vyše 10.000 ľudí po celej krajine. Vírus, ktorý sa ľahko šíri a spôsobuje zväčša mierne ochorenie, zistili u 17.564 osôb v 64 krajinách sveta. Podľahlo mu zatiaľ 115 ľudí, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Turecko potvrdilo piaty prípad nákazy vírusom H1N1

Turecko potvrdilo piaty prípad nákazy vírusom H1N1, oznámila dnes tlačová agentúra Anatolia s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva. Ide o tureckého občana, ktorý sa v sobotu vrátil zo Spojených štátov amerických. Muža umiestnili do karantény a je pod dozorom lekárov. Turecko nahlásilo v máji štyri prípady nákazy novou chrípkou. Išlo o Američana a jeho matku, ktorí cestovali do Iraku cez Turecko a dvoch občanov Turecka, ktorí sa vrátili z USA. Vírus známy ako prasacia chrípka sa šíri rýchlo a väčšinou má mierne príznaky. Diagnostikovali ho u viac ako 17.000 ľudí v 64 krajinách sveta. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) mu podľahlo už viac ako 100 osôb.

01.06.2009

Chrípka H1N1 zasiahla už všetkých 50 štátov USA

Prípady novej chrípky H1N1 sa v súčasnosti vyskytujú už vo všetkých 50 štátoch USA a testy potvrdili vírus u vyše 10.000 ľudí po celej krajine. Informovali o tom dnes oficiálne americké miesta. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uviedlo, že potvrdené testy predstavujú približne jeden prípad prasacej chrípky z 20 prípadov aktuálneho počtu infekcií. Novú chrípku však podľa CDC môže dostať až 200.000 osôb. S prasacou chrípkou súvisí v USA 17 úmrtí. Vírus, ktorý sa ľahko šíri a spôsobuje zväčša mierne ochorenie, zistili u 17.564 ľudí v 64 krajinách. Podľahlo mu zatiaľ 115 osôb, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Tento týždeň diagnostikovali novú chrípku pacientom v Bulharsku, vo Vietname a na Jamajke. Hoci vírus H1N1 spôsobuje prevažne miernu chrípku, postihuje najmä staršie deti a mladých dospelých. Odborníci sa obávajú, že by mohol zmutovať na nebezpečnejšiu formu.

Sofia. Aj Bulharsko má prvý prípad novej chrípky

Bulharsko je ďalšou balkánskou krajinou, v ktorej zistili prítomnosť chrípkového vírusu H1N1. Na novú chrípku tam ochorel muž, ktorý sa nedávno vrátil zo Spojených štátov amerických, informovalo dnes v Sofii ministerstvo zdravotníctva. Zdravotný stav muža, ktorého hospitalizovali, je dobrý. Susedné Rumunsko potvrdilo prvý prípad nákazy vírusom chrípky typu A (H1N1) u 30-ročnej ženy, ktorá sa minulý týždeň vrátila z USA, ešte 27. mája. Odvtedy tam diagnostikovali ochorenie u piatich pacientov. Ďalšia susedná krajina Turecko informovala o prvom prípade novej chrípky 16. mája. Grécko zverejnilo informácie o prvom pacientovi s novou chrípkou, 19-ročnom študentovi, ktorý sa krátko predtým vrátil z USA, o dva dni neskôr, 18. mája.

V Rumunsku zaregistrovali už päť prípadov novej chrípky

Ďalšie dva prípady nového druhu chrípky typu A diagnostikovali v Rumunsku. Experti z laboratória inštitútu Cantacuzino preukázali medzičasom prítomnosť chrípkového vírusu H1N1 u dvoch ďalších pacientov, 28-ročnej ženy a jej 56-ročnej matky. Zdravotný stav oboch je podľa dnešných informácií lekárov dobrý. Iba v stredu šéf rumunského rezortu zdravotníctva Ion Bazac informoval o 30-ročnej žene, u ktorej po návrate z New Yorku ako u prvej vôbec na území Rumunska zistili prítomnosť chrípkového vírusu H1N1. O deň neskôr sa verejnosť dozvedela, že po žene ochoreli na nový druh chrípky aj jej otec a 14-mesačné dieťa. Táto trojica sa medzičasom uzdravila. Pod dohľadom lekárov zostáva naďalej niekoľko ľudí, ktorí prišli do kontaktu s infikovanými osobami.

Muža, ktorý mal chrípku typu A(H1N1), dnes prepustili z nemocnice domov

Tridsaťsedemročný muž z Bratislavského kraja, ktorý sa infikoval vírusom chrípky typu A(H1N1), je už doma. "Po lekárskom konzíliu spolu s epidemiológom sa lekári rozhodli pacienta prepustiť," informovala TASR hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Objasnila, že jeho osemapolmesačný syn, ktorý sa tiež nakazil, bude pravdepodobne hospitalizovaný do konca týždňa. "Stav malého pacienta je dobrý. Od sobotného (30.5) večera už nemá horúčku." Národné referenčné centrum pre chrípku dnes zároveň potvrdilo výsledok ďalších piatich vzoriek od ľudí s podozrením na nakazenie sa chrípkou. "Všetky sú negatívne," priblížila Čižmáriková. Na Slovensku sa v predchádzajúcich týždňoch objavilo niekoľko podozrení na výskyt chrípky, žiadne sa však až na spomínané prípady nepotvrdilo. Nakazený muž sa do 21. mája nachádzal spolu s manželkou v Spojených štátoch amerických. Dieťa sa nakazilo tzv. sekundárnym prenosom, nakoľko s rodičmi do zahraničia necestovalo. V lietadle, ktorým manželský pár priletel z USA na viedenské letisko, sa na palube nachádzalo aj ďalších šesť Slovákov. Všetci boli upozornení na zdravotný stav spolucestujúceho, ktorý bol hospitalizovaný. Prípady chrípky A (H1N1) zaznamenali do 30. mája v 60 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 17.232 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal aj 115 ľudských životov. V žiadnej krajine Európskej únie nebol doteraz hlásený trvalý neprerušený prenos infekcie.

Na výsledky čaká ešte päť vzoriek ľudí s podozrením na chrípku A (H1N1)

V Národnom referenčnom centre pre chrípku ešte stále čakajú na výsledky testov piatich vzoriek od ľudí s podozrením na nakazenie sa chrípkou typu A (H1N1). Z celkovo 12 vzoriek, ktoré sa odobrali, sa už sedem vyhodnotilo ako negatívnych. Ako pre TASR objasnila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková, výsledky zvyšných biologických materiálov by mali byť známe dnes okolo obeda. Na Slovensku sa doteraz potvrdili dva prípady nakazenia sa novým vírusom chrípky, a to u 37-ročného muža z Bratislavského kraja a jeho osemapolmesačného syna. Obidvaja sú v súčasnosti hospitalizovaní v bratislavskej nemocnici na Kramároch. O ich zdravotnom stave a prípadnom prepustení dnes bude hovoriť konzílium epidemiológov. Nakazený muž sa do 21. mája nachádzal spolu s manželkou v Spojených štátoch amerických. Dieťa sa nakazilo tzv. sekundárnym prenosom, nakoľko s rodičmi do zahraničia necestovalo. V lietadle, ktorým manželský pár priletel z USA na viedenské letisko, sa na palube nachádzalo aj ďalších šesť Slovákov. Všetci boli upozornení na zdravotný stav spolucestujúceho, ktorý bol hospitalizovaný. Odporučilo sa im, aby si dvakrát denne merali teplotu a ak sa u nich objavia klinické príznaky, aby ihneď kontaktovali lekára. Na Slovensku sa v predchádzajúcich týždňoch objavilo niekoľko podozrení na výskyt chrípky, žiadne sa však nepotvrdilo. V Nitre hospitalizovali dve pacientky s klinickými príznakmi, ktoré navštívili rizikové oblasti. Pozornosť hygienikov sa tiež sústredila na občanov, ktorí prileteli na pražské letisko z Mexika, odkiaľ ich preventívne previezli domov sanitky. Jedného Slováka z lietadla pre podozrenie hospitalizovali v Prahe. Niekoľko desiatok osôb navštívilo aj infekčnú kliniku bratislavskej fakultnej nemocnice, aby konzultovali svoju situáciu po návrate z rizikových oblastí. Všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva majú v súvislosti s chrípkou A (H1N1) neustále pohotovosť, ktorú zabezpečujú pracovníci odborov epidemiológie. Pracovníci ÚVZ SR naďalej priebežne kontrolujú údaje zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu prenosných ochorení (ECDC), ako aj zo slovenského epidemiologického informačného systému EPIS. Prípady chrípky A (H1N1) zaznamenali do 30. mája v 60 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 17.232 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal aj 115 ľudských životov. V žiadnej krajine Európskej únie nebol doteraz hlásený trvalý neprerušený prenos infekcie.

Austrália: Pasažierov lode zasiahnutej vírusom A(H1N1) prepustili

Približne 2000 cestujúcich dostalo dnes povolenie opustiť palubu výletnej lode Pacific Dawn, ktorá musela zakotviť po tom, čo u troch členov posádky zistili infikovanie chrípkovým vírusom A(H1N1). Pasažieri mohli vystúpiť z lode v Sydney, informovali zdravotnícke úrady štátu Nový Južný Wales. Keď sa minulý štvrtok potvrdilo, že traja členovia posádky sa nakazili takzvanou prasacou chrípkou, lodi Pacific Dawn nariadili, aby zakotvila pri malom ostrovčeku ležiacom 420 kilometrov od mesta Cairns v austrálskom štáte Queensland. V sobotu zakotvila loď v Brisbane, kde ju opustilo 85 cestujúcich a na palubu prišlo 26 lekárov, ktorí vyšetrili každého, kto s ňou cestoval ostatné dva dni. Lekári nezistili žiadny nový prípad chrípky a ani prenos z človeka na človeka. Rozruch spôsobilo, keď posádka lode Pacific Dawn pred začiatkom novej plavby v Sydney umožnila ľuďom vystúpiť na breh a zároveň nabrala nových cestujúcich. Došlo k tomu v čase, keď dvojročný chlapec na palube lode mal pozitívne testy na chrípkový vírus A(H1N1). Výletníci, ktorým dovolili vystúpiť z plavidla, sa potom rozptýlili po celej Austrálii a mohli tak nakaziť iných.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: