Fajčenie je druhým najčastejším dôvodom vzniku infarktu myokardu

Fajčenie je druhým najčastejším dôvodom vzniku infarktu myokardu. Hovoria o tom celosvetové štúdie, ktoré zisťovali, či sú rizikové faktory infarktu rozdielne v rámci jednotlivých kontinentov, a ukázali, že sú rovnaké. "Podľa analýzy je na prvom mieste vysoká hladina cholesterolu a druhé je fajčenie. To je dokonca silnejším faktorom ako vysoký krvný tlak či cukrovka," skonštatoval pre TASR hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre kardiológiu Gabriel Kamenský.

Počet fajčiarov sa vo svete neustále zvyšuje, odborníci alarmujú, že ich počet narastá aj medzi mladistvými. S týmto problémom však nebojujú len rozvinuté krajiny, ale naopak aj rozvojové. Podľa Kamenského sú tabakové firmy v Európe a v Amerike na ústupe, naopak svoju pozornosť zameriavajú predovšetkým do chudobnejších rozvojových oblastí.

"Tabakové firmy sú rafinované a nejdú len cez cigarety, pretože vedia, že verejná mienka ich odsudzuje pre ich škodlivosť, hľadajú iné alternatívy ako napríklad žuvací tabak, ktorý je v Afrike veľmi populárny, či vodné fajky, o ktoré narastá záujem najmä medzi mladými," skonštatoval. Pomerne silný zákon na ochranu proti tabakizmu zaviedla podľa jeho slov aj India, avšak iba na cigarety. Mnoho Indov dnes nefajčí cigarety, ale našúľaný tabak, ktorý je síce pre pľúca menej škodlivý, no naopak škodlivejšie pôsobí na ústne orgány a hrtan, dôsledkom čoho dramaticky stúpa tento druh rakoviny.

Približne 1,1 miliardy ľudí na svete starších ako 15 rokov fajčí a 21 percent všetkých úmrtí súvisí s fajčením. Tabak patrí k top rizikovým faktorom predčasnej strate zdravia. Nikotín je vysoko návyková látka. Podľa Kamenského neexistuje bezpečná cigareta, to znamená, že všetky druhy tabakových výrobkov majú identický efekt. Vedci nezaznamenali, že by fajčenie cigariet s nízkym obsahom dechtov a nízkym obsahom nikotínu znižovalo ohrozenie chorobami koronárneho srdcovocievneho systému.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: