Parodontitída - postrach zubov

Parodontitída - postrach zubov
Zdroj: bigstockphoto.com

Krvácajú Vám ďasná? Okamžite navštívte ambulanciu zubného lekára. Môžete tak predísť vzniku parodontitídy, ku ktorej je od zápalu ďasien len pár krokov. Zuby sa Vám začnú kývať, až kým vypadnú. A vôbec na nich nemusí byť kaz. Scenár ako zo zlého sna? Nie, iba výsledok vytrvalej práce baktérií.

Málokto však vie, že prvotnou príčinou zápalového procesu je nedostatočné či nesprávne čistenie zubov, najmä v priestore medzi zubami a ďasnom či používanie príliš tvrdej alebo nevhodnej zubnej kefky. Parodontitída ohrozuje nielen zuby, ale naše celkové zdravie! V zubnom povlaku (plaku), ktorý vzniká v miestach, kam sa nedostaneme zubnou kefkou, sa zachytávajú a rozmnožujú baktérie. Je to podobne ako s pavučinou. Tá sa vytvorí najčastejšie v kútoch a tam, kde denne nevysávame. Čím je sieť zo slín s baktériami staršia a hrubšia, tým viac škodí. Uvoľňujú sa z nej rôzne škodliviny, ktoré vytvárajú prítomné baktérie. Patrí k nim napríklad:

  • sírovodík - je najčastejšou príčinou zápachu z úst,
  • kyseliny - spôsobujú zubný kaz, pod kyslým povlakom sklovina mäkne a pomaly sa rozpúšťa,
  • enzýmy - pri zápalovom procese kosť a väzivo "natrávia" - pomaly ich rozpúšťajú a tým zub stráca oporu v zubnom lôžku,
  • alergény - vyvolávajú poškodenie okolitého tkaniva, ale aj reakciu celého organizmu,
  • iné toxické látky - dostávajú sa do kĺbov, poškodzujú vnútornú stenu ciev a podporujú vznik infarktu, mozgovej príhody.

Základ úspechu - likvidácia zubného povlaku

Tak, ako je na prevenciu zubného kazu dôležitý správny výber pomôcok spolu s fluoridáciou aminofluoridom, ktorý vytvrdzuje zubnú sklovinu, tak sú potrebné špeciálne prípravky aj na prevenciu vzniku a liečbu parodontitídy.

Predovšetkým dôkladne zvážme výber zubnej pasty - používajme špeciálne zubné pasty a ústne vody s dezinfekčným a protikrvácavým zložením. Zubná pasta by mala brániť tvorbe povlaku, pomáhať inaktivovať jeho neodstránené zvyšky, a tým zamedzovať rozmnožovaniu baktérií.

Regeneráciu podráždených ďasien podporí aj špeciálna zubná kefka so zaoblenými mikrojemnými koncami vlákien. Je priateľská ku krvácajúcim ďasnám, bez podráždenia odstraňuje povlak najmä pri okraji ďasien.

Autor článku: časopis Moderná žena

Dátum zverejnenia: